Zaświadczenia A1 będą coraz częściej odrzucane przez urzędników

Państwa europejskie będą częściej podważać zaświadczenia A1 wydane dla kierowców. Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości wydał niekorzystną dla Polaków opinię w sprawie zaświadczeń.

Stawki minimalne dla delegowanych kierowców na 2018 rok

W wielu krajach od nowego roku zmienią się pensje minimalne dla delegowanych kierowców. Na razie znane są tylko stawki, które będą obowiązywać w Niemczech, Czechach, Francji i Finlandii.

Przewozy do Francji: jest już numer referencyjny

Ponieważ został uruchomiony Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego (KREPTD), polscy przewoźnicy mogą sprawdzić swój numer referencyjny. Jest to numer wymagany przy zgłoszeniach kierowców delegowanych do pracy na terytorium Francji. Przed uruchomieniem KREPTD w Polsce nie było rejestru przewoźników i dlatego w serwisie SIPSI polscy przewoźnicy musieli podawać numer licencji transportowej.

Podwyżka opłat w Austrii i Francji

W Austrii od 1 stycznia 2018 r. wzrosły opłaty za przejazd po drogach płatnych pojazdami powyżej 3,5 t. Podwyżkę opłat drogowych zapowiadają też Francuzi. Ile będą wynosiły opłaty po zmianach?

Kto odpowiada za złe zamocowanie ładunku?

W większości przypadków za szkody powstałe na skutek nieodpowiedniego załadunku odpowiadają nadawca lub załadowca. Jednak są sytuacje, gdy odpowie przewoźnik. Kiedy tak będzie?

Koniecznie przechowuj dokumenty z kontroli, mogą Cię uchronić przed kolejną karą

Jeśli kierowca, zarządzający transportem albo właściciel firmy transportowej został ukarany za naruszenia wymienione w załączniku do ustawy o transporcie, nie można go przy kolejnych kontrolach ukarać za to samo. Dlatego warto przechowywać dowody ukarania.

Kierowca przechodzi z firmy do firmy – który pracodawca wystawia zaświadczenie i co w nim zapisać?

Kierowca, który zmienia pracę, musi mieć podczas przewozów wykonywanych w nowej firmie dane z tachografu i zaświadczenia o działalności, potwierdzające, co robił w ciągu ostatnich 28 dni. Czy zaświadczenie wystawia nowy pracodawca, czy poprzedni?

Inspektorzy ITD będą kontrolować pojazdy również w nocy

Inspekcja Transportu Drogowego będzie miała prawo do prowadzenia kontroli pomiędzy 22.00 a 6.00 rano. Obecnie przepisy nie dają ITD takiej możliwości, ponieważ Inspekcja nie jest służbą mundurową.