Zanim przedłużysz jazdę dzienną, zsumuj czasy jazdy na tachografie – może się okazać, że już masz dwa przekroczenia

Nawet jeśli przekroczysz 9 godzin o 5 minut, inspektor policzy to jako 10 godzin jazdy. W związku z tym zanim przedłużysz jazdę do 10 godzin, sprawdź, ile razy jechałeś więcej niż 9 godzin w ostatnim tygodniu. Z tachografem cyfrowym jest łatwiej, bo nie wszystko zlicza.

Włochy: wyższe stawki minimalne dla kierowców

Wzrosły stawki wynagrodzenia minimalnego dla kierowców pracujących we Włoszech. W nowych przepisach przewidziano też inny podział kierowców na grupy niż do tej pory. Od grupy zależy wysokość stawki.

Wielka Brytania: zmiany w kontrolach

Od 5 marca 2018 r. brytyjska służba kontrolna (DVSA) ma prawo nakładać na drodze mandaty za wykroczenia popełnione w ciągu ostatnich 28 dni. Może ukarać kierowcę za maksymalnie pięć wykroczeń i nałożyć karę do 1.500 funtów, czyli pięć razy po 300 funtów. Gdy kontrolerzy wykryją podczas kontroli więcej niż pięć naruszeń, sprawa zostanie skierowana do sądu. Jeśli ukarany zostanie kierowca z zagranicy, musi zapłacić grzywnę na miejscu kontroli, inaczej pojazd będzie zatrzymany do czasu zapłaty kary.

Trudniej będzie uzyskać świadectwo kierowcy

Od 1 marca br. Główny Inspektor Transportu Drogowego rozpatruje wnioski o wydanie świadectwa kierowcy według nowych kryteriów. Zmiany dokonano, ponieważ podczas kontroli inspektorzy wykrywają wiele nieprawidłowości.

Sprawdź, jak obliczyć odległość od bazy, która zwalnia kierowcę z używania tachografu

Kierowca nie musi używać tachografu w pojeździe pomocy drogowej, jeśli trasa wynosi mniej niż 100 km od miejsca docelowego. Liczy się dokładny adres, a nie samo miasto. I powód wykonywania przewozu.

Rosja wprowadza dodatkowe wymogi dla autobusów na czas mistrzostw świata FIFA 2018

Autobusy, które wjadą na teren, gdzie mają się odbywać mistrzostwa świata w piłce nożnej, muszą być podpięte do specjalnego systemu nawigacji. Sprawdź, jakich formalności trzeba dopełnić.

Nowe zasady dotyczące mocowania ładunków

Od 28 lutego zaczęło obowiązywać rozporządzenie ministra infrastruktury, regulujące   mocowanie ładunków, które zapowiadaliśmy w jednym z ostatnich numerów. Podano w nim szczegółowe wytyczne, jak należy mocować ładunek na ciężarówkach i mniejszych samochodach.

Nowa ustawa o transporcie wejdzie w życie 1 czerwca 2018 r.

Wreszcie zapadła decyzja, od kiedy zaczną obowiązywać zmiany w ustawie o transporcie, a także jaki będzie ostateczny kształt projektu. W ostatecznym projekcie dokonano jeszcze kilku zmian, m.in. zrezygnowano z limitu kar dla kierowców i z nadania PIP takich uprawnień, jakie ma ITD.

Nie przewieziesz w baku więcej niż 200 litrów paliwa. Chyba że dodatkowo zapłacisz cło i akcyzę

W baku ciężarówki można będzie wwieźć do Polski z Rosji, Ukrainy i Białorusi tylko 200 litrów paliwa. Jeśli wwieziesz więcej, zapłacisz akcyzę od nadwyżki. Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?