Zmieni się sposób karania zarządzających transportem – na lepsze czy na gorsze?

W nowelizacji ustawy o transporcie, która wejdzie w życie 1 czerwca, zmieniono zasady karania zarządzających transportem. Ma to olbrzymie znaczenie, ponieważ przełoży się nie tylko na możliwość odwoływania się od kary, ale też na ostateczną wysokość kar.

Szwajcaria: kontrole ciężarówek z AdBlue

Na szwajcarsko-austriackim przejściu granicznym w miejscowości Au celnicy kontrolują, czy w ciężarówkach nie są zamontowane emulatory AdBlue.Ciężarówka, w której wykryto emulator, jest kierowana do autoryzowanego, szwajcarskiego warsztatu. Tam, pod nadzorem szwajcarskiej policji, emulator AdBlue jest usuwany i naprawiane są ewentualne usterki w celu przywrócenia systemu SCR do pełnej sprawności. Oczywiście koszty tych zabiegów pokrywa użytkownik ciężarówki.

Pracodawcy będą musieli płacić składki na Pracownicze Plany Kapitałowe swoich pracowników

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mają być nowym sposobem oszczędzania na emeryturę. Składki pracowników na PPK będą częściowo opłacać pracodawcy. Pierwsze firmy zaczną podlegać nowym obowiązkom od 1 stycznia 2019 r.

Powiedz kierowcy, żeby koniecznie zgłaszał swoje uwagi do protokołu kontroli Inspekcji Transportu Drogowego

Po kontroli na drodze inspektor ITD sporządza protokół. Dlaczego tak ważne jest, żeby kierowca zgłaszał swoje uwagi do protokołu albo odmówił jego podpisania, jeśli ma zastrzeżenia do treści protokołu?

Od 1 lipca 2018 r. nie będzie już papierowych zwolnień lekarskich

Zwolnienia będą wystawiane wyłącznie w postaci elektronicznej. Pracownik nie będzie już musiał przedstawiać zwolnienia pracodawcy, a pracodawca od razu dowie się, że pracownik „idzie na chorobowe”.

Od 1 kwietnia wyższe odszkodowania za wypadek przy pracy

W okresie od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r. będą obowiązywać nowe stawki jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jak wysokie odszkodowanie można będzie dostać?

Od 1 kwietnia musisz stosować nowe stawki składki wypadkowej

Firmy, które zgłosiły do ubezpieczenia nie więcej niż 9 ubezpieczonych, od 1 kwietnia 2018 r. zapłacą niższą składkę wypadkową. Stawka wyniesie 1,67%, podczas gdy do tej pory była równa 1,80%. A ile zapłacą większe firmy?

Nowe kary za złe zamocowanie ładunków w Niemczech

Niemcy chcą wprowadzić wysokie kary za nieodpowiednie zamocowanie ładunku na pojeździe. Projekt przepisów przewiduje, że sankcje będą grozić nie tylko kierowcom, ale też załadowcom i przewoźnikom.