ZUS nie może odmówić wystawienia zaświadczenia A1 ze względu na poziom obrotów firmy delegującej pracownika

ZUS nie może odmówić wydania zaświadczenia A1 tylko dlatego, że przedsiębiorca uzyskuje w Polsce mniej niż 25% swoich obrotów. Ważne są też inne kryteria, m.in. liczba zatrudnionych pracowników czy adres siedziby.

Wzrosną ceny polis OC

Możemy się spodziewać wzrostu stawek ubezpieczeń OC. Taki skutek ma mieć niedawna uchwała Sądu Najwyższego o wypłacaniu odszkodowań rodzinom ofiar wypadków.

W Danii zabronione będą postoje dłuższe niż 25 godzin

Od 1 lipca w Danii wprowadzony ma być zakaz parkowania na parkingach przy autostradach na dłużej niż 25 godzin. Ma to spowodować, żeby kierowcy nie spędzali 45-godzinnych regularnych odpoczynków tygodniowych na tego rodzaju parkingach.

Uważaj na nowe znaki drogowe oznaczające strefy ekologiczne z zakazami wjazdu

Już niedługo przy naszych drogach staną nowe znaki, sygnalizujące początek i koniec strefy ekologicznej. Za wjazd do strefy samochodem napędzanym benzyną albo dieslem będzie groził mandat w wysokości do 500 zł.

Przy planowaniu jazdy w szóstym dniu tygodnia musisz wziąć pod uwagę aż 5 liczb – inaczej przekroczysz normy

Szósty dzień tygodnia pracy kierowcy to okres, kiedy najłatwiej „zarobić” na karę od ITD. Tego dnia łatwo o przekroczenia norm, ponieważ kierowca zbliża się do limitów wyznaczonych dla tygodnia i dwóch tygodni. O czym jeszcze musi pamiętać?

Pracownikowi, który odchodzi z firmy, też należą się premie

Często pracodawcy zwalniają pracowników, którzy odchodzą z pracy, z wykonywania obowiązków. Jednak pamiętaj, że w takie sytuacji nadal musisz wypłacać takiej osobie  pensję ze wszystkimi składnikami, również z premiami.

Od 1 stycznia samozatrudnieni kierowcy będą płacić niższy ZUS

Od przyszłego roku mikroprzedsiębiorcy zarabiający do 2,5-krotności wynagrodzenia minimalnego będą płacić niższy ZUS, proporcjonalny do przychodu. Skorzystają więc samozatrudnieni kierowcy, prowadzący własną działalność.

Od 1 lipca ITD będzie prowadziła kontrole przez całą dobę

Inspekcja Transportu Drogowego zacznie kontrolować pojazdy na drogach również w nocy. Nie będzie już nadzorować fotoradarów, za to przejmie zarządzanie systemem viaTOLL.

Od 1 czerwca zmiany w przepisach o tachografach – nowe procedury kontroli i zasady wydawania kart

Wprowadzone będą nowe zasady dotyczące wydawania kart do tachografów oraz limity opłat za ich wydanie. Zmiany obejmą też kontrolowanie tachografów przez ITD i kary dla kierowców związane z kartami do tachografów.