Za weekend nie trzeba wystawiać zaświadczenia o działalności

Czy kierowcy, który zostawił kartę na weekend w tachografie, trzeba wystawiać zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu? Nie, jeśli spełnione zostaną wszystkie wymienione w przepisach warunki. Jakie?

Włochy wprowadzają zmiany w zakazach ruchu dla ciężarówek

We Włoszech zaczęły obowiązywać przepisy, które zwalniają niektórych kierowców z zakazów ruchu dla pojazdów ciężarowych. Ułatwienia dotyczą pojazdów, które wracają do siedziby firmy.

Warto dołączyć do pozwu zbiorowego przeciwko producentom ciężarówek

Jeśli w latach 2013–2016 kupiłeś lub wziąłeś w leasing ciężarówkę, możesz dołączyć do pozwu zbiorowego, składanego przez Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników. Trzeba tylko dostarczyć do biura stowarzyszenia fakturę zakupu lub umowę leasingu.

W Rosji zaczęły obowiązywać nowe zasady związane z czasem pracy kierowców

Rosjanie od 5 czerwca wprowadzili zmiany w zakresie czasu pracy kierowców. Te najważniejsze dotyczą przerw oraz tygodniowego i dwutygodniowego czasu jazdy. Na co musisz uważać?

W 2019 r. płaca minimalna wzrośnie o 120 zł, a stawka godzinowa do 14,50 zł

Rząd proponuje, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 roku wzrosło do 2.220 zł. Minimalna stawka godzinowa dla osób pracujących na umowach cywilnoprawnych ma być podwyższona do 14,50 zł.

Uważaj, inspektor zobaczy podjazd w trakcie przerwy, nawet jeśli nie widać go na karcie kierowcy

Zdarza się, że kierowca musi przerwać pauzę. W takiej sytuacji niektórzy próbują podjeżdżać pojazdem krótkimi zrywami, żeby podjazd nie zapisał się na karcie kierowcy. Nie ma to jednak żadnego sensu, bo inspektor i tak go zobaczy. Gdzie?

Uwaga, masz czas do 24 lipca!

Do 24 lipca 2018 r. firmy wykonujące przewozy odpadów, które nadal posługują się zezwoleniem wydanym przez starostę, muszą wypełnić ważny obowiązek. Złożyć do urzędu marszałkowskiego wniosek o wpis do bazy danych o odpadach BDO.

Ustawa o tachografach już uchwalona!

Sejm przegłosował ustawę o tachografach. Przede wszystkim zmieni się wysokość opłat za wydanie karty do tachografu. Przewidziano też nowe kary związane z kartami do tachografów i nowe zasady kontrolowania tych urządzeń.

Transport odpadów – uważaj na mandaty!

Już niedługo straż graniczna będzie miała uprawnienie do nakładania mandatów za transport odpadów z naruszeniem wymagań w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi.

Sumy gwarancyjne w ubezpieczeniach OC będą wyższe – czy ubezpieczenia i odszkodowania też?

Ministerstwo Finansów zamierza podnieść minimalne sumy gwarancyjne w ubezpieczeniach OC. Ponadto czekają nas zmiany dotyczące terminów wypłaty odszkodowań. Jakie?