Zobacz, za co najczęściej PIP nakładała w ostatnim roku kary!

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła sprawozdanie z kontroli przeprowadzanych w 2017 roku. Warto sprawdzić, za co płaciły kary skontrolowane firmy, a więc na co powinieneś zwrócić uwagę w swoim przedsiębiorstwie.

Zakazy ruchu a transport na potrzeby budowy dróg

Bardzo często firmy będące podwykonawcami przy budowie dróg są zobowiązywane w kontraktach do pracy również w niedziele i święta, aby nie wstrzymywać robót. Czy przyjmując takie zlecenie, złamiesz przepisy o świątecznych zakazach ruchu?

Za okresowe badania techniczne trzeba będzie zapłacić więcej

Oprócz zwykłej stawki za badania techniczne zapłacimy dodatkową opłatę, która będzie nazywana „opłatą jakościową”. Ile wyniesie i od kiedy zacznie obowiązywać?

Sprawdź, do którego tygodnia zaliczyć przedłużoną jazdę w nocy z niedzieli na poniedziałek

Wydłużyć czas jazdy można tylko dwa razy w tygodniu. Co jednak zrobić, gdy kierowca chce przedłużyć jazdę, która zaczęła się w niedzielę, a skończyła w poniedziałek? Do którego tygodnia doliczy ją inspektor ITD?

Senat zatwierdził ustawę o tachografach

Senat wprowadził do ustawy o tachografach jedynie kosmetyczne zmiany. W dodatku dotyczą one tylko warsztatów zajmujących się naprawą tachografów. Dla przewoźników nie ma więc znaczenia, czy Sejm te poprawki przyjmie, czy odrzuci.

Przedsiębiorcy będą mogli płacić niższy ZUS

Od 1 stycznia przyszłego roku drobni przedsiębiorcy będą mogli płacić niższe składki ZUS. Przepisy, które to umożliwią, właśnie zostały przyjęte przez rząd. Kto będzie mógł skorzystać z ulg?

Picie alkoholu po wypadku spowoduje zaostrzenie kary

Często stosowana przez nietrzeźwych kierowców linia obrony nie będzie już skuteczna. Po zmianie przepisów pijany kierowca nie uniknie odpowiedzialności za wypadek, twierdząc, że pił dopiero potem, aby się uspokoić.

Papierowe zaświadczenie ADR trzeba wymienić!

Często kierowcy z Ukrainy, rozpoczynający pracę w Polsce, mają stare, papierowe zaświadczenia ADR. Trzeba je wymienić na plastikowe dokumenty, ponieważ ich brak jest traktowany jako najpoważniejsze naruszenie.

Od 1 października musisz mieć lokalizator z aplikacją KAS, jeśli przewozisz towary monitorowane

W samochodach, które służą do transportu towarów objętych obowiązkiem monitorowania, trzeba będzie mieć lokalizatory. Dane z urządzenia będą przesyłane do bazy Krajowej Administracji Skarbowej.