Nowelizacja ustawy o transporcie jest już zatwierdzona przez Senat

Senat dokonał tylko kosmetycznych poprawek, które nie mają znaczenia dla przewoźników. Oznacza to, że ostateczna wersja ustawy nie zmieni się już – a więc wiemy, jaka finalnie będzie wysokość kar przewidzianych w nowych przepisach.

Nowe wymogi dla przewoźników w komunikacji miejskiej

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pojawił się kolejny projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Jakie nowe pomysły na organizację komunikacji miejskiej przedstawił rząd?

Niemcy: Będzie podwyżka płacy minimalnej

Od stycznia 2019 płaca minimalna w Niemczech, która dotyczy również polskich kierowców, zostanie podniesiona. Ponadto niemiecki minister pracy Hubertus Heil (SPD) zapowiedział więcej kontroli służb celnych, dotyczących przestrzegania minimalnego wynagrodzenia.

Masz tylko 3 miesiące, żeby przystosować monitoring do nowych zasad

Przedsiębiorcy mają czas do końca września na dostosowanie monitoringu w firmach do nowych przepisów o ochronie danych osobowych. Tak zdecydował Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych i przygotował wskazówki, jak to zrobić.

Kierowcy po 60. roku życia nie będą dodatkowo badani

Nie zostanie jednak wprowadzony obowiązek corocznych badań dla kierowców, którzy ukończyli 60. rok życia. Zdaniem rządu obecnie obowiązujące normy są wystarczające i nie ma potrzeby ich zaostrzać.

Jeśli pomylisz numery w zgłoszeniu przewozu, też dostaniesz karę

Za podanie w zgłoszeniu przewozu towaru objętego monitorowaniem błędnego numeru naczepy przewoźnikowi grozi kara w wysokości 10.000 zł. Nawet jeśli była to zwykła pomyłka.

Jak ustalać i wypłacać premie i nagrody dla kierowców, żeby nie narobić sobie kłopotów

Na rynku coraz bardziej brakuje kierowców, więc firmy transportowe starają się im zaoferować jak najlepsze warunki pracy, m.in. atrakcyjne nagrody i premie. Jednak wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy, że łatwo przy tym wpaść w kilka bardzo groźnych pułapek. Jakich?

Jak szybko i poprawnie dobrać wykresówki do tachografu?

Za zakup odpowiednich tarczek odpowiadają zarządzający transportem i właściciel firmy, nawet jeżeli zlecili to innej osobie – kierowcy lub innemu pracownikowi. Jakie oznaczenia trzeba sprawdzić na wykresówkach, które zamierzamy kupić?

Francja: maksymalna prędkość to teraz 80 km/h

We Francji od 1 lipca obniżono najwyższą dozwoloną prędkość z 90 km/h do 80 km/h. Ale tylko na niektórych drogach i na dwa lata.

Filmiki z kamerek samochodowych mogą być w Niemczech dowodem

Według Niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości nagrania z kamer samochodowych mogą być uznane za dowód w postępowaniu sądowym. W związku z tym warto nagrywać zdarzenia drogowe na niemieckich drogach. A w Polsce?