Zwolnienie wystawi asystent medyczny

Od 1 października 2018 r. e-zwolnienia lekarskie będzie mógł wystawiać w imieniu lekarza i lekarza dentysty asystent medyczny. Ma to odciążyć lekarzy i skłonić kolejne osoby do stosowania zwolnień w formie elektronicznej, a nie papierowej.

Wyższe kary dla przewoźników za naruszenia związane z przewozami odpadów już obowiązują!

Od 5 września obowiązują nowe kary dla przewoźników transportujących odpady – ich wprowadzenie zapowiadaliśmy w poprzednich numerach. Każda z nowych sankcji wynosi 10.000 zł.

Uważaj na oszustów, którzy udają, że przeprowadzają kontrole danych osobowych

Urząd Ochrony Danych Osobowych ostrzega, że w ostatnim czasie do przedsiębiorców zaczęły zgłaszać się osoby podające się za kontrolerów z urzędu. Po czym możesz rozpoznać prawdziwego kontrolera?

Uwaga – nowe znaki drogowe dla strefy ekologicznej

Od 29 sierpnia obowiązują dwa nowe znaki drogowe, które zapowiadaliśmy w numerze 123. Sygnalizują początek i koniec strefy ekologicznej. Do tak oznaczonej strefy wjechać mogą wyłącznie pojazdy napędzane paliwami alternatywnymi.

Skarb Państwa będzie musiał zwrócić pieniądze za mandaty

Być może Skarb Państwa zwróci przewoźnikom kary za przejazd przeciążonymi pojazdami. Wszystko zależy od decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości – TSUE w sprawie dopuszczalnej w Polsce nośności dróg.

Rumunia – możesz dostać zwrot części akcyzy zawartej w cenie paliwa

Rumuński rząd podjął decyzję, że umożliwi zwrot przewoźnikom międzynarodowym z krajów Unii Europejskiej części akcyzy zawartej w cenie paliwa zatankowanego w Rumunii. Jaką kwotę można odzyskać?

Przewozy mieszane – co ile dni sczytywać dane?

Wielu przedsiębiorców wykonuje na zmianę przewozy podlegające rozporządzeniu nr 561/2006 i takie, przy których nie trzeba używać tachografu. Jak w takich sytuacjach obliczyć termin na sczytanie danych?

Powstanie rejestr pośredników ubezpieczeniowych, a klienci będą lepiej chronieni

Od 1 października klienci zawierający umowy ubezpieczenia będą lepiej chronieni. Muszą otrzymywać informacje o produkcie ubezpieczeniowym i dystrybutorze ubezpieczenia sformułowane w sposób prosty i zrozumiały, niewprowadzający w błąd. 

Policja będzie już niedługo sprawdzać liczniki samochodów wwożonych do Polski na lawetach

Sprawdzane będą stany liczników nie tylko samochodów sprowadzanych „na kołach”, lecz także holowanych i tych przewożonych na lawetach jako ładunek. W ten sposób ministerstwo sprawiedliwości chce walczyć z procederem cofania liczników.

Od 3 września zmiany w procedurach oceny dobrej reputacji

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym zawiera kilka zmian związanych z tzw. dobrą reputacją przewoźników i zarządzających transportem. Z pewnością najgroźniejszą zmianą jest to, że za jedno naruszenie można będzie trafić do rejestru KREPTD podwójnie. Dlaczego?