ZUS nie umorzy Ci długów, bo nie masz na czynsz

Ne masz co liczyć na umorzenie zaległych składek z tego powodu, że brakuje Ci pieniędzy na czynsz albo na zapłacenie alimentów. Według niedawnego wyroku NSA zobowiązania wobec państwa są ważniejsze niż wobec innych podmiotów.

Wzrost opłat drogowych w Niemczech coraz bliżej – ile zapłacimy?

Niemiecki odpowiednik Sejmu, Bundestag, zaakceptował nowe, wyższe stawki opłat drogowych, które mają obowiązywać od 1 stycznia. Gdy wejdą w życie, czeka nas spory wzrost kosztów transportu.

Uwaga, zmienia się zakres danych, których pracodawca może żądać od pracownika i kandydata do pracy

Lista danych, których pracodawca może żądać od osób zatrudnionych w jego firmie bądź ubiegających się o pracę, już niedługo się zmieni. Rząd przygotowuje nowelizację Kodeksu pracy związaną z RODO.

Uwaga, ITD zaczyna karać kierowców i firmy za lokalizatory!

Pamiętaj, że od 1 stycznia zaczną obowiązywać kary za nieprzestrzeganie przepisów o lokalizatorach używanych w systemie SENT, które weszły w życie 1 października. Kary są wysokie – kierowca może zapłacić do 7.500 zł, a przewoźnik 10.000 zł. Za co?

Ubezpieczyciele mają już dostęp online do notatek policyjnych

W bazie udostępnionej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny firmy ubezpieczeniowe mogą zapoznać się z notatkami policyjnymi z wypadków przez Internet. Sprawdź, którzy ubezpieczyciele korzystają z tego udogodnienia.

To już pewne – będą zmiany w rozliczaniu pojazdów używanych w działalności gospodarczej

Dnia 1 stycznia 2019 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące rozliczania pojazdów w działalności gospodarczej. Zmiany będą dotyczyły rozliczania amortyzacji oraz kosztów eksploatacyjnych.

Preferencyjna stawka CIT w 2019 roku zostanie obniżona – sprawdź, czy na tym zyskasz, czy stracisz

Wraz z nowym rokiem zacznie obwiązywać nowa, niższa stawka podatku CIT – 9%. Jednak nie dla wszystkich przedsiębiorców oznacza to obniżkę podatku, niektórzy będą płacić o wiele więcej. Z czego to wynika?

Okazanie kopii licencji zamiast wypisu spowoduje nałożenie kary

Jedynym dokumentem potwierdzającym, że firma ma uprawnienia do wykonywania transportu drogowego, uznawanym podczas kontroli przez ITD, jest wypis z licencji albo zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika. Jeśli zamiast wypisu kierowca pokaże jego kopię albo odpis wykonany u notariusza, inspektor nałoży karę.

Od nowego roku wzrosną sumy gwarancyjne w obowiązkowych ubezpieczeniach OC – czy składki też?

Zakończyły się prace sejmowe nad nowelizacją ustaw ubezpieczeniowych. Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia zostaną podwyższone sumy gwarancyjne w ubezpieczeniach OC. Czy to przełoży się na wzrost składek?