Zaświadczenia o nieprowadzeniu przy przewozach mieszanych

Wykonując przewozy tzw. mieszane, czyli podlegające i niepodlegające rejestracji czasu pracy za pomocą tachografu, powstaje problem z wystawianiem zaświadczeń o nieprowadzeniu pojazdów. Jak prawidłowo w tej sytuacji dokumentować czas pracy kierowcy? Sprawdź.

Wymiana koła przy przewozach ADR

Transporty ADR, podobnie jak pozostałe przewozy, nie wymagają przywołania wyspecjalizowanego serwisu do naprawy drobnych usterek czy wymiany koła. Należy jednak pamiętać o wymaganiach bezpieczeństwa.

Volvo naprawi wadliwe katalizatory

Firma Volvo przygotowuje się do poniesienia kosztów wymiany wadliwych katalizatorów. Problem może dotyczyć kilkuset tysięcy ciężarówek, autobusów oraz maszyn budowlanych. Szybko zużywające się katalizatory powodują, że auta nie przechodzą przeglądów technicznych.

Uruchomiono portal PPK, jak korzystać?

Serwis informujący o działaniu Pracowniczych Planów Kapitałowych uruchomiony został pod adresem mojeppk.pl. Znajdują się na nim materiały informacyjne dla pracowników i pracodawców. Sprawdź, bo pierwsze PPK ruszają od 1 lipca 2019 r.

UE pracuje nad jednolitymi opłatami dla busów do 3,5 tony

Komisja Europejska chce, żeby od 2023 r. opłatami drogowymi objąć wszystkie samochody dostawcze o dmc do 3,5 tony. Ponadto opłaty dla ciężarówek powyżej 3,5 tony nie będą mogły być dokonywane w formie zakupu winiety. UE dąży do tego, żeby opłaty były naliczane elektronicznie, proporcjonalnie do liczby pokonanych kilometrów.

Przechowywanie ewidencji czasu pracy wydłużono z 3 do 10 lat!

Obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. przepisy wprowadziły 10-letni okres przechowywania akt osobowych oraz dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. Pojawiły się wątpliwości, czy okres ten należy zastosować również do ewidencji czasu pracy, dla której dotychczas przyjmowano znacznie krótszy – gdyż zaledwie 3-letni – okres jej przechowywania. Poznaj stanowisko resortu pracy.

Odszkodowanie za śmierć, nawet gdy winny był kierowca

Rodzinie należy się odszkodowanie za śmierć kierowcy będącemu w trasie, nawet jeśli przyczynił się on do wypadku. Kierowca wyszedł z auta na wiadukcie i spadł.  Przyczynienie się do zdarzenia nie ma wpływu na prawo do świadczeń dla członków rodziny.

Od 2020 r. w Niemczech opłaty dla dostawczaków!

W ostatnich dniach ub.r. władze niemieckie podpisały umowę z zarządcą systemu poboru opłat. Mają one objąć pojazdy o dmc do 3,5 tony. Rozszerzenie opłat drogowych na kolejną kategorię pojazdów ma skutkować zwiększeniem wpływów do budżetu o dodatkowe 500 milionów euro rocznie. Uwaga – z powodu wewnętrznych ulg podatkowych, opłatę w praktyce odczują tylko kierowcy pojazdów zagranicznych.