Załadowca ma prawo odmówić załadunku, gdy podstawisz pojazd o zbyt małej DMC

Bywa, że przewoźnik wysyła do załadowcy samochód, który jest niedostosowany do ładunku – waga brutto towaru przekracza DMC pojazdu. Jeśli też tak robisz, sporo ryzykujesz, ponieważ w takiej sytuacji załadowca może żądać dokumentów pojazdu, a nawet odmówić załadunku.

Za wolny weekend nie trzeba wystawiać kierowcy zaświadczenia o działalności

Kierowca zostawił kartę kierowcy na weekend w aucie. Czy trzeba wystawiać mu zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu za ten czas? A co w przypadku tachografu analogowego – czy wystarczy zaznaczyć to na odwrocie wykresówki? Czy jednak trzeba wystawić zaświadczenie?

Wypadek kierowcy w trakcie załadunku to wypadek przy pracy

Jeśli kierowca w trakcie wykonywania pracy ulegnie wypadkowi, musi zgłosić to niezwłocznie przewoźnikowi. Ma prawo do odszkodowania w związku z wypadkiem przy pracy z ubezpieczenia społecznego oraz od pracodawcy.

Wielka Brytania – kary przez Internet

W Wielkiej Brytanii od 29 stycznia ruszył nowy system opłacania mandatów za wykroczenia drogowe, wystawionych przez DVSA.

Pracodawca może określić dowolnie miejsce rozpoczęcia i zakończenia podroży służbowej kierowcy

Często zdarza się, że kierowcy zatrudnieni w firmie mają bazę w jednej miejscowości, ale w trasy wyruszają z innych miejsc, np. spod swojego domu albo z jakiegoś parkingu. Jak w związku z tym rozpisać im delegacje, żeby nie naruszyć przepisów?

Pracodawca może nie zapłacić pensji kierowcy, który nie zrobił badań

Jeśli kierowca nie dostarczył na czas wyników badań okresowych, pracodawca nie może dopuścić go do wykonywania pracy. Czy ten okres wolno uznać za nieobecność usprawiedliwioną niepłatną?  

Pracodawca ma prawo nakazać kierowcom regularne oddawanie kart do zgrywania

Nawet jeśli przepisy nie wymagają sczytywania karty kierowcy, pracodawca może to nakazać swoim pracownikom, żeby mieć kontrolę nad ich aktywnościami. Odpowiada bowiem za planowanie ich czasu pracy i ma prawo go kontrolować.

Jeśli dostaniesz karę za drobne pomyłki w zgłoszeniu do systemu SENT, warto się odwołać

Zapadł kolejny wyrok w sprawie kary za niewielkie braki w zgłoszeniu do systemu SENT przewozu towarów monitorowanych. I po raz kolejny sąd stanął po stronie przewoźników. To oznacza, że jeśli Ty też dostaniesz taką karę, warto rozważyć odwołanie, bo masz dużą szansę wygrać.

Czy zezwolenia na przewozy regularne specjalne osób są nadal ważne w 2019 roku?

Zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób, które miały ważność do 31 grudnia 2018 r., zostały przedłużone do 31 grudnia 2019 r. A czy to samo dotyczy zezwoleń na wykonywanie regularnych specjalnych przewozów osób?