Operacja Brock

Instrukcje dla samochodów ciężarowych o masie 7,5 t i więcej jadących do Europy przez Eurotunel lub port w Dover.

ZUS nie zmieni procedury wydawania A1 po wyroku TSUE

Jak poinformowało Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, ZUS w dalszym ciągu będzie wymagał certyfikatu rezydencji podatkowej od osób, które chcą uzyskać zaświadczenie A1.

Zatrudnienie kierowcy – jak przygotować umowę i obwieszczenie o czasie pracy

Zawód kierowcy jest specyficzny, choćby z powodu szczególnych regulacji związanych z czasem pracy kierowców. Dlatego też przygotowanie umowy o pracę z kierowcą i obwieszczenia o czasie pracy sprawia wielu pracodawcom problem. Jak to najlepiej rozwiązać?

Zabraknie kart warsztatowych do inteligentnych tachografów

Jeśli planujesz kupno nowego pojazdu, to przygotuj się na to, że puszczenie go w trasę może się przeciągnąć. Karty do inteligentnych tachografów powinny być dostępne od 15 marca 2019 r., ale w wielu krajach UE nie udało się dotrzymać tego terminu.

Za „przekręcanie” liczników będzie groziło więzienie

Karą za cofanie wskazań licznika pojazdu będzie więzienie, a za niezgłoszenie wymiany licznika – wysoka grzywna. W dodatku podczas każdej kontroli policjant będzie mógł spisać przebieg i przesłać go do centralnej ewidencji, gdzie zostanie on porównany z poprzednim.

W Hiszpanii kierowca musi mieć dowód, gdzie śpi

Tak jak podaliśmy w poprzednim numerze, w Hiszpanii wprowadzono zakaz spędzania odpoczynków regularnych w kabinie pojazdu. Na początku nie było jasne, jak jego przestrzeganie sprawdzają służby kontrolne. Teraz już wiemy.

W całej Europie zapłacisz opłaty drogowe za pomocą jednego urządzenia pokładowego

Systemy poboru elektronicznych opłat drogowych we wszystkich państwach UE mają być ujednolicone. Rada Unii Europejskiej przegłosowała właśnie projekt dyrektywy w tej sprawie.

Samorządy dostaną fundusze na dofinansowanie nierentownych linii

Rząd chce, aby samorządy odtworzyły nierentowne połączenia lokalne i zamierza przekazywać im na ten cel 800 mln zł rocznie. Nie pokryje jednak całości kosztów związanych z obsługą nowych połączeń – samorządy będą musiały dołożyć 30%.

Przypominamy o terminach tegorocznych blokad w Tyrolu

W kwietniu przypadają pierwsze tegoroczne ograniczenia dla ruchu ciężarowego w Tyrolu. Jeśli planujesz jechać autostradą A12, sprawdź, kiedy grozi Ci nadprogramowy postój.