ZUS nie zmieni procedury wydawania A1 po wyroku TSUE

Jak poinformowało Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, ZUS w dalszym ciągu będzie wymagał certyfikatu rezydencji podatkowej od osób, które chcą uzyskać zaświadczenie A1.

Zatrudnienie kierowcy – jak przygotować umowę i obwieszczenie o czasie pracy

Zawód kierowcy jest specyficzny, choćby z powodu szczególnych regulacji związanych z czasem pracy kierowców. Dlatego też przygotowanie umowy o pracę z kierowcą i obwieszczenia o czasie pracy sprawia wielu pracodawcom problem. Jak to najlepiej rozwiązać?

Zabraknie kart warsztatowych do inteligentnych tachografów

Jeśli planujesz kupno nowego pojazdu, to przygotuj się na to, że puszczenie go w trasę może się przeciągnąć. Karty do inteligentnych tachografów powinny być dostępne od 15 marca 2019 r., ale w wielu krajach UE nie udało się dotrzymać tego terminu.

Za „przekręcanie” liczników będzie groziło więzienie

Karą za cofanie wskazań licznika pojazdu będzie więzienie, a za niezgłoszenie wymiany licznika – wysoka grzywna. W dodatku podczas każdej kontroli policjant będzie mógł spisać przebieg i przesłać go do centralnej ewidencji, gdzie zostanie on porównany z poprzednim.

W Hiszpanii kierowca musi mieć dowód, gdzie śpi

Tak jak podaliśmy w poprzednim numerze, w Hiszpanii wprowadzono zakaz spędzania odpoczynków regularnych w kabinie pojazdu. Na początku nie było jasne, jak jego przestrzeganie sprawdzają służby kontrolne. Teraz już wiemy.

W całej Europie zapłacisz opłaty drogowe za pomocą jednego urządzenia pokładowego

Systemy poboru elektronicznych opłat drogowych we wszystkich państwach UE mają być ujednolicone. Rada Unii Europejskiej przegłosowała właśnie projekt dyrektywy w tej sprawie.

Samorządy dostaną fundusze na dofinansowanie nierentownych linii

Rząd chce, aby samorządy odtworzyły nierentowne połączenia lokalne i zamierza przekazywać im na ten cel 800 mln zł rocznie. Nie pokryje jednak całości kosztów związanych z obsługą nowych połączeń – samorządy będą musiały dołożyć 30%.

Przypominamy o terminach tegorocznych blokad w Tyrolu

W kwietniu przypadają pierwsze tegoroczne ograniczenia dla ruchu ciężarowego w Tyrolu. Jeśli planujesz jechać autostradą A12, sprawdź, kiedy grozi Ci nadprogramowy postój.

Prywatne firmy nie dostaną zleceń na rozbudowę viaTOLL

Już niedługo minister infrastruktury będzie mógł na podstawie rozporządzenia wykonawczego wskazać publiczny podmiot, który ma realizować zadania związane z rozbudową lub rozszerzeniem systemu poboru e-myta o nowe funkcjonalności. Umożliwi to uchwalona właśnie nowelizacja ustawy o drogach publicznych.

Polscy spedytorzy przegrali w sprawie o MiLoG

Sąd w Berlinie orzekł, że polskie firmy transportowe mają obowiązek wypłacać polskim kierowcom, wykonującym przewozy w Niemczech, wynagrodzenie wyższe niż przewidziana dla niemieckich kierowców stawka minimalna lub równe tej stawce.