Nie popełniaj tego błędu – nie wkładaj karty do tachografu dopiero przed wyjazdem!

Wkładanie karty do tachografu przed samym wyjazdem w trasę jest jednym z najczęstszych błędów, za które płacą kary nie tylko kierowcy, ale też firmy i zarządzający transportem. Jak powinieneś postępować, żeby nie narazić się na sankcje?

Na brexit poczekamy do 31 października 2019 r.

Na razie Wielka Brytania nadal nie zdołała przedstawić Unii Europejskiej, na jakich warunkach chce wyjść ze Wspólnoty. Brexit został więc przesunięty na 31 października.

Kamery będą wykrywać brak polisy OC

Unia chce wprowadzić nowoczesne technologie i zacieśnić współpracę służb kontrolnych krajów UE, aby wykrywać więcej nieubezpieczonych pojazdów. Co będą sprawdzać i rejestrować kamery instalowane przy drogach?

Jak ITD mierzy podczas kontroli pojazdy z elementami wysuwanymi do tyłu?

Pojazdy do transportowania aut często mają z tyłu wysuwane elementy, które powodują przedłużenie pojazdu. Czy w przypadku kontroli inspektor ITD mierzy długość pojazdu razem z tym wysuwanym elementem, czy bez niego?

Instrukcja krok po kroku – jak obliczyć, ile kierowca może jeszcze jechać w tej dobie

Żeby poprawnie rozplanować czas pracy kierowców, trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Zazwyczaj kierowcy i pracodawcy zwracają uwagę tylko na normy czasu jazdy, przerw i odpoczynków. To duży błąd!

Będzie wprowadzona nowa procedura kontroli tachografów – co się zmieni?

Każde badanie tachografu, zarówno cyfrowego jak i analogowego, będzie dokumentowane przez warsztaty dużo bardziej szczegółowo niż dziś. Rejestrowane ma być każde użycie karty warsztatowej.

Będzie trzeba zgłaszać transport gazu LPG do SENT

Gaz LPG, przeznaczony na cele napędowe (CN 2711 oraz 2901), dołączy do towarów, których przewozy trzeba zgłaszać do systemu SENT. Ile gazu można będzie przewieźć bez konieczności monitorowania przewozu?

Będzie można sprawdzić kontrahenta w szczegółowej bazie podatników VAT

Powstanie baza, w której będzie można prześledzić całą historię rejestracyjną firmy, dotyczącą VAT. Będzie można w niej bezpłatnie sprawdzić, czy kontrahent lub potencjalny kontrahent jest czynnym albo zwolnionym podatnikiem VAT, czy np. został wykreślony z rejestru.

Jakie normy czasu pracy obowiązują pracownika, który czasem prowadzi pojazd powyżej 3,5 t?

Zdarza się, że firma zatrudnia osobę, która zajmuje np. stanowisko operatora sprzętu specjalistycznego, ale jej zakres obowiązków obejmuje dodatkowo czynności kierowcy pojazdu powyżej 3,5 tony DMC. Jak organizować jej pracę?