Za korzystanie z telefonu we Francji stracisz prawo jazdy

Francuzi planują zaostrzenie przepisów dotyczących korzystania z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu. Służby kontrolne będą mogły w takiej sytuacji zatrzymać kierowcy prawo jazdy. Na jak długo?

W sierpniu we Francji będą zmiany w zakazach ruchu

Tegoroczny szczyt G7 odbędzie się w dniach 24–26 sierpnia we francuskim Biarritz. W związku z jego organizacją wprowadzone będą duże zmiany w ruchu drogowym.

Spedytor lub załadowca nie zawsze jest nadawcą, nawet jeśli wpisano tak w CMR

Coraz częściej w listach przewozowych nadawca określony jest błędnie – wpisany zostaje podmiot, który załadował towar, albo spedytor. Jednak, zgodnie z przepisami, to nie on jest nadawcą, a więc podmiotem, do którego przewoźnik może kierować swoje roszczenia.

Przez Portugalię wolno już jeździć długimi ciężarówkami

W Portugalii wprowadzono przepisy, które zezwalają na ruch po drogach tego państwa 25-metrowych ciężarówek. Jest to kolejny kraj, który zdecydował się wpuścić na swoje drogi długie pojazdy.

Przerwa w pracy nie zawsze może zastąpić przerwę w jeździe

Przerwa w jeździe ciągłej zawsze zastępuje również przerwę w pracy, ale już przerwa w pracy nie zawsze może zastąpić przerwę w jeździe. Szczególnie uważać muszą ci kierowcy, którzy mają dużo okresów innej pracy. Dlaczego?

Nie dostaniesz kary za niezgranie z tachografu danych o prędkości pojazdu

Każdy tachograf cyfrowy zbiera oraz przechowuje w pamięci nie tylko dane związane z czasem pracy kierowców, ale również te dotyczące prędkości pojazdu. Co mówią przepisy o zgrywaniu tych danych podczas sczytywania wszystkich danych z tachografu?