146

„Mały ZUS plus” – czyli niższe składki dla większej grupy przedsiębiorców

Rząd obiecuje, że mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z jeszcze większych niż w tym roku ulg w składkach na ZUS. Składki zostaną obniżone i będą liczone proporcjonalnie od dochodu. Takie zmiany przewiduje projekt „Mały ZUS plus”, który ma być wprowadzony od 1 stycznia 2020 r.

Zaczęła działać polska wersja giełdy transportowej Uber Freight

Polska to trzeci w Europie kraj, w którym możliwe stało się korzystanie z aplikacji Uber Freight. Do tej pory aplikacja ta została wprowadzona również w Niemczech i Holandii. Na jakiej zasadzie działa giełda?

145

Więcej stacji tankowania LNG w Niemczech

Niemieckie władze chcą, aby stacje paliw oferujące ekologiczne paliwo – ciekły gaz ziemny – były dostępne we wszystkich regionach Niemiec. Zaczęły się przygotowania do budowy 30 stacji.

144

„Korytarze życia” i jazda „na suwak” jeszcze w tym roku?

Przepisy, nakładające na kierowców obowiązek tworzenia tzw. korytarzy życia oraz stosowania jazdy „na suwak”, gdy zmniejsza się liczba pasów ruchu na drodze, trafiły do Sejmu. Kiedy zaczną obowiązywać?

Źle zamocowany ładunek spowodował wypadek – kto za to odpowie: przewoźnik czy załadowca?

Zazwyczaj o odpowiedzialności za źle zamocowany ładunek mówi się w kontekście: kto musi zapłacić, jeśli towar został uszkodzony. Ale złe mocowanie może też być przyczyną wypadku, w którym ktoś odniesie obrażenia albo uszkodzona zostanie ciężarówka. Kto będzie za to odpowiedzialny?

143

Żółte naklejki są już na wszystkich przejazdach kolejowych

Na 14 tys. przejazdów kolejowych znalazły się odblaskowe naklejki zawierające indywidualne numery skrzyżowań torów i dróg oraz telefony alarmowe. Kierowca, który utknie na przejeździe, powinien jak najszybciej pod nie zadzwonić.

Zakazy ruchu w Tyrolu będą utrzymane

W przyszłym roku ruch ciężarowy w Tyrolu też będzie ograniczony, podobnie jak w tym. Tyle że system będzie zautomatyzowany. Zobacz, w których dniach możesz się spodziewać utrudnień w ruchu.

SCZ 45

Sprawdź swoją wiedzę!

Chcesz sprawdzić, jak dobrze znasz przepisy rozporządzenia nr 561/2006? Wypełnij nasz test. Na każde pytanie możliwych jest kilka prawidłowych odpowiedzi – zaznacz przy każdym pytaniu wszystkie odpowiedzi prawidłowe. Poprawne rozwiązania znajdziesz na końcu testu.

O czym musisz pamiętać, gdy planujesz odpoczynek tygodniowy kierowcy według rozporządzenia 561

Każdy kierowca wie, że jeśli w jednym tygodniu zrobił odpoczynek skrócony, to w następnym musi zrobić regularny. Niespodzianką dla wielu osób może być jednak to, że inspektor może uznać odpoczynek w wymiarze 45 godzin za skrócony. W jakiej sytuacji?

142

Uważaj na informacje o rekompensacie z Internetu

W Internecie i na szkoleniach prowadzonych przez niesprawdzonych prowadzących dość często pojawia się błędna informacja, dotycząca rekompensaty za skrócony odpoczynek tygodniowy. Nie kieruj się nią, bo zapłacisz słoną karę!

Uważaj na dni „innej pracy”, bo możesz przez nie zapłacić karę za odpoczynek

To wydaje się bardzo proste: aby uchronić się przed karą za nieprawidłowe odebranie odpoczynku tygodniowego, trzeba pilnować tylko dwóch liczb: długości odpoczynku i momentu jego rozpoczęcia. Jednak jeśli zagłębimy się w szczegóły przepisów, sprawa nie jest już taka prosta.

141

Za korzystanie z telefonu we Francji stracisz prawo jazdy

Francuzi planują zaostrzenie przepisów dotyczących korzystania z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu. Służby kontrolne będą mogły w takiej sytuacji zatrzymać kierowcy prawo jazdy. Na jak długo?

SCZ 44

Kto może przeprowadzać kontrole ciężarówek na drodze?

Kontrola na drodze to bardzo ważny moment. Jeśli kontrolujący wykryje jakieś nieprawidłowości, kierowca, osoba zarządzająca transportem w jego firmie i właściciel firmy mogą zapłacić bardzo wysokie kary. Kto może skontrolować kierowcę?

Jakie dokumenty sprawdzi inspektor podczas kontroli na drodze?

Efektem kontroli na drodze może być kontrola w siedzibie przedsiębiorstwa – jeśli inspektor uzna, że coś wzbudza jego wątpliwości. Dlatego powinieneś jeszcze przed wyjazdem upewnić się, czy masz wszystkie dokumenty, których zażąda inspektor – i czy jest w nich to, co trzeba.

139

Za co najczęściej ITD nakłada kary podczas kontroli w firmach ITD i jak się z nich wybronić

Zastanawiasz się, z jakiego powodu ITD może zapukać do Twojej firmy? Najczęściej powodem kontroli są: losowanie firmy z rejestru firm transportowych, donos dokonany przez kierowcę lub inną osobę albo wykrycie ciężkiego naruszenia podczas kontroli drogowej. A czego szukają inspektorzy podczas kontroli?

Regulamin kierowcy wykonującego krajowy lub międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy – część 2

Kierowca ciężarówki podczas swojej pracy ponosi ogromną odpowiedzialność – za bezpieczeństwo swoje, innych uczestników ruchu, pojazdu i towaru. Za jego uchybienia odpowie nie tylko on sam, ale też jego firma. Warto więc przygotować spójny regulamin, w którym zawrzesz wskazówki dla kierowców – w jaki sposób powinni organizować swoją pracę.

138

Zmienią się stawki VAT na wiele produktów i usług

Rząd zapowiada wprowadzenie nowych stawek VAT na niektóre towary i usługi. Zmieni się również sposób klasyfikowania towarów na potrzeby VAT. Kiedy wejdą w życie zmiany?

Zmiany w świadectwach kierowcy – czy Twoje świadectwo jest nadal ważne?

Na wydawanych świadectwach kierowcy Biuro ds. Transportu Międzynarodowego od 4 kwietnia 2019 r. umieszcza kod unijny 95. Czy wydane wcześniej świadectwa, które nie mają kodu, są nadal ważne?

137

Operacja Brock

Instrukcje dla samochodów ciężarowych o masie 7,5 t i więcej jadących do Europy przez Eurotunel lub port w Dover.

ZUS nie zmieni procedury wydawania A1 po wyroku TSUE

Jak poinformowało Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, ZUS w dalszym ciągu będzie wymagał certyfikatu rezydencji podatkowej od osób, które chcą uzyskać zaświadczenie A1.

SCZ 43

Zmiany w karcie ewidencji czasu pracy

Nowe rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej zakłada gromadzenie nie tylko indywidualnych kart ewidencji czasu pracy, ale też innych dokumentów. Zmieniła się też karta ewidencji.

136

Związki zawodowe chcą specjalnej stawki minimalnej dla kierowców

Związkowcy zaproponowali, aby w Polsce, podobnie jak w kilku innych krajach europejskich, zaczęła obowiązywać specjalna branżowa minimalna stawka wynagrodzenia dla kierowców ciężarówek. Ile miałaby wynosić?

Systemy hamowania awaryjnego będą obowiązkowe w pojazdach do 3,5 t

Od 2022 roku w UE wszystkie nowe pojazdy osobowe i dostawcze o DMC do 3,5 tony będą musiały być wyposażone w system hamowania awaryjnego. Jakie warunki będą musiały spełniać?

135

Załadowca ma prawo odmówić załadunku, gdy podstawisz pojazd o zbyt małej DMC

Bywa, że przewoźnik wysyła do załadowcy samochód, który jest niedostosowany do ładunku – waga brutto towaru przekracza DMC pojazdu. Jeśli też tak robisz, sporo ryzykujesz, ponieważ w takiej sytuacji załadowca może żądać dokumentów pojazdu, a nawet odmówić załadunku.

Za wolny weekend nie trzeba wystawiać kierowcy zaświadczenia o działalności

Kierowca zostawił kartę kierowcy na weekend w aucie. Czy trzeba wystawiać mu zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu za ten czas? A co w przypadku tachografu analogowego – czy wystarczy zaznaczyć to na odwrocie wykresówki? Czy jednak trzeba wystawić zaświadczenie?

SCZ 42

Zadania kierowcy związane z zabezpieczeniem ładunku

Oto lista zadań, której powinien używać każdy kierowca, aby mieć pewność, że dopilnował przy załadunku towaru wszystkiego, co jest potrzebne, aby ładunek był bezpieczny. O co trzeba zadbać?

O czym pamiętać przy stosowaniu do mocowania ładunków pasów mocujących i łańcuchów

Pasy mocujące to środek mocowania, który jest zdecydowanie najczęściej używany do mocowania standardowych ładunków. Cechuje się dużą uniwersalnością zastosowania oraz wysokimi parametrami. Jak go używać?

134

Zaświadczenia o nieprowadzeniu przy przewozach mieszanych

Wykonując przewozy tzw. mieszane, czyli podlegające i niepodlegające rejestracji czasu pracy za pomocą tachografu, powstaje problem z wystawianiem zaświadczeń o nieprowadzeniu pojazdów. Jak prawidłowo w tej sytuacji dokumentować czas pracy kierowcy? Sprawdź.

Wymiana koła przy przewozach ADR

Transporty ADR, podobnie jak pozostałe przewozy, nie wymagają przywołania wyspecjalizowanego serwisu do naprawy drobnych usterek czy wymiany koła. Należy jednak pamiętać o wymaganiach bezpieczeństwa.

133

Zmieniły się zasady dotyczące kontroli skarbowych przewoźników

W przepisach o kontrolach skarbowych rozszerzona została definicja „kontrahenta kontrolowanego”. W związku z tym, gdy kontrolerzy wejdą do firmy Twojego zleceniodawcy, skontrolują także Ciebie.

Z wynagrodzenia zleceniobiorcy potrącisz tylko tyle, ile z pensji etatowca

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawca może potrącać z wynagrodzenia zleceniobiorcy tylko taką kwotę, jak w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Jednak nie w każdej sytuacji – aby skorzystać z nowych przepisów, muszą być spełnione określone warunki.

132

Zatrudniasz cudzoziemców? Bądź gotowy na kontrolę, bo jest ich coraz więcej

Z roku na rok rośnie liczba kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, dotyczących  legalności zatrudniania cudzoziemców. Aż 16% z nich kończy się znalezieniem nieprawidłowości i ukaraniem pracodawców.

W 2019 roku wzrośnie odpis na ZFŚS

Od 1 stycznia odpis na ZFŚS na jednego pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach wyniesie 1.229,30 zł. Będzie bowiem ustalany na podstawie miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2013 roku.