144

„Korytarze życia” i jazda „na suwak” jeszcze w tym roku?

Przepisy, nakładające na kierowców obowiązek tworzenia tzw. korytarzy życia oraz stosowania jazdy „na suwak”, gdy zmniejsza się liczba pasów ruchu na drodze, trafiły do Sejmu. Kiedy zaczną obowiązywać?

Źle zamocowany ładunek spowodował wypadek – kto za to odpowie: przewoźnik czy załadowca?

Zazwyczaj o odpowiedzialności za źle zamocowany ładunek mówi się w kontekście: kto musi zapłacić, jeśli towar został uszkodzony. Ale złe mocowanie może też być przyczyną wypadku, w którym ktoś odniesie obrażenia albo uszkodzona zostanie ciężarówka. Kto będzie za to odpowiedzialny?

Wciąż nie ma przepisów wykonawczych dotyczących e-CMR

Na razie nic nie wskazuje na to, aby prace nad wdrożeniem ram prawnych dotyczących e-CMR w Polsce szybko się rozpoczęły. Wygląda na to, że wcześniej niż przepisy zostanie opracowana technologia, ponieważ tym zajmą się prywatne firmy.

143

Żółte naklejki są już na wszystkich przejazdach kolejowych

Na 14 tys. przejazdów kolejowych znalazły się odblaskowe naklejki zawierające indywidualne numery skrzyżowań torów i dróg oraz telefony alarmowe. Kierowca, który utknie na przejeździe, powinien jak najszybciej pod nie zadzwonić.

Zakazy ruchu w Tyrolu będą utrzymane

W przyszłym roku ruch ciężarowy w Tyrolu też będzie ograniczony, podobnie jak w tym. Tyle że system będzie zautomatyzowany. Zobacz, w których dniach możesz się spodziewać utrudnień w ruchu.

W Austrii wzrosną opłaty drogowe

Opłaty za przejazd drogami płatnymi w Austrii zostaną podwyższone od 1 stycznia 2020 r. Więcej zapłacą właściciele zarówno pojazdów dostawczych, jak i ciężarówek. Jak co roku, zacznie też obowiązywać nowy wzór winiety.

SCZ 45

Sprawdź swoją wiedzę!

Chcesz sprawdzić, jak dobrze znasz przepisy rozporządzenia nr 561/2006? Wypełnij nasz test. Na każde pytanie możliwych jest kilka prawidłowych odpowiedzi – zaznacz przy każdym pytaniu wszystkie odpowiedzi prawidłowe. Poprawne rozwiązania znajdziesz na końcu testu.

O czym musisz pamiętać, gdy planujesz odpoczynek tygodniowy kierowcy według rozporządzenia 561

Każdy kierowca wie, że jeśli w jednym tygodniu zrobił odpoczynek skrócony, to w następnym musi zrobić regularny. Niespodzianką dla wielu osób może być jednak to, że inspektor może uznać odpoczynek w wymiarze 45 godzin za skrócony. W jakiej sytuacji?

Kto nie musi przestrzegać przepisów rozporządzenia 561/2006?

Na podstawie art. 3 rozporządzenia nr 561/2006 rozporządzenie to nie ma zastosowania do przewozu drogowego:a)pojazdami używanymi do przewozu osób w ramach przewozów regularnych, których trasa nie przekracza 50 km;b)pojazdami o dopuszczalnej maksymalnej prędkości nie przekraczającej 40 km/h;

142

Uważaj na informacje o rekompensacie z Internetu

W Internecie i na szkoleniach prowadzonych przez niesprawdzonych prowadzących dość często pojawia się błędna informacja, dotycząca rekompensaty za skrócony odpoczynek tygodniowy. Nie kieruj się nią, bo zapłacisz słoną karę!

Uważaj na dni „innej pracy”, bo możesz przez nie zapłacić karę za odpoczynek

To wydaje się bardzo proste: aby uchronić się przed karą za nieprawidłowe odebranie odpoczynku tygodniowego, trzeba pilnować tylko dwóch liczb: długości odpoczynku i momentu jego rozpoczęcia. Jednak jeśli zagłębimy się w szczegóły przepisów, sprawa nie jest już taka prosta.

Uwaga, musisz zamontować nowe urządzenie do uiszczania opłaty drogowej w Czechach

Jeśli jeździsz do Czech, musisz się przygotować do zmiany operatora systemu, która tam nastąpi. Do 1 grudnia 2019 r. musisz wymienić swoje urządzenie pokładowe na nowe. Obecnie stosowane urządzenia nie będą już działać.

141

Za korzystanie z telefonu we Francji stracisz prawo jazdy

Francuzi planują zaostrzenie przepisów dotyczących korzystania z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu. Służby kontrolne będą mogły w takiej sytuacji zatrzymać kierowcy prawo jazdy. Na jak długo?

SCZ 44

Kto może przeprowadzać kontrole ciężarówek na drodze?

Kontrola na drodze to bardzo ważny moment. Jeśli kontrolujący wykryje jakieś nieprawidłowości, kierowca, osoba zarządzająca transportem w jego firmie i właściciel firmy mogą zapłacić bardzo wysokie kary. Kto może skontrolować kierowcę?

Jakie dokumenty sprawdzi inspektor podczas kontroli na drodze?

Efektem kontroli na drodze może być kontrola w siedzibie przedsiębiorstwa – jeśli inspektor uzna, że coś wzbudza jego wątpliwości. Dlatego powinieneś jeszcze przed wyjazdem upewnić się, czy masz wszystkie dokumenty, których zażąda inspektor – i czy jest w nich to, co trzeba.

Jak przebiega zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

Nie ma już obowiązku posiadania w pojeździe dowodu rejestracyjnego, więc kontrolerzy dokonują tzw. wirtualnego zatrzymania tego dokumentu. Jak to się odbywa i kiedy może do tego dojść?

139

Za co najczęściej ITD nakłada kary podczas kontroli w firmach ITD i jak się z nich wybronić

Zastanawiasz się, z jakiego powodu ITD może zapukać do Twojej firmy? Najczęściej powodem kontroli są: losowanie firmy z rejestru firm transportowych, donos dokonany przez kierowcę lub inną osobę albo wykrycie ciężkiego naruszenia podczas kontroli drogowej. A czego szukają inspektorzy podczas kontroli?

Regulamin kierowcy wykonującego krajowy lub międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy – część 2

Kierowca ciężarówki podczas swojej pracy ponosi ogromną odpowiedzialność – za bezpieczeństwo swoje, innych uczestników ruchu, pojazdu i towaru. Za jego uchybienia odpowie nie tylko on sam, ale też jego firma. Warto więc przygotować spójny regulamin, w którym zawrzesz wskazówki dla kierowców – w jaki sposób powinni organizować swoją pracę.

PWPW zaczęła wydawać karty warsztatowe do inteligentnych tachografów – ile poczekasz na kartę

Od 15 czerwca wszystkie nowe pojazdy muszą być wyposażone w tachografy cyfrowe II generacji, tzw. inteligentne tachografy. Karty warsztatowe, które będą do nich potrzebne, już są w Polsce wydawane.

138

Zmienią się stawki VAT na wiele produktów i usług

Rząd zapowiada wprowadzenie nowych stawek VAT na niektóre towary i usługi. Zmieni się również sposób klasyfikowania towarów na potrzeby VAT. Kiedy wejdą w życie zmiany?

Zmiany w świadectwach kierowcy – czy Twoje świadectwo jest nadal ważne?

Na wydawanych świadectwach kierowcy Biuro ds. Transportu Międzynarodowego od 4 kwietnia 2019 r. umieszcza kod unijny 95. Czy wydane wcześniej świadectwa, które nie mają kodu, są nadal ważne?

Zmiany w KREPTD – przedsiębiorcy transportowi i zarządzający transportem będą traktowani surowiej

Osoby, które nazbierają dużo poważnych naruszeń, szybciej odczują konsekwencje z tym związane. Jeśli są zarządzającymi, nie odzyskają łatwo certyfikatu, a jeśli są właścicielami firmy, prędzej stracą licencję.

137

ZUS nie zmieni procedury wydawania A1 po wyroku TSUE

Jak poinformowało Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, ZUS w dalszym ciągu będzie wymagał certyfikatu rezydencji podatkowej od osób, które chcą uzyskać zaświadczenie A1.

Zatrudnienie kierowcy – jak przygotować umowę i obwieszczenie o czasie pracy

Zawód kierowcy jest specyficzny, choćby z powodu szczególnych regulacji związanych z czasem pracy kierowców. Dlatego też przygotowanie umowy o pracę z kierowcą i obwieszczenia o czasie pracy sprawia wielu pracodawcom problem. Jak to najlepiej rozwiązać?

Zabraknie kart warsztatowych do inteligentnych tachografów

Jeśli planujesz kupno nowego pojazdu, to przygotuj się na to, że puszczenie go w trasę może się przeciągnąć. Karty do inteligentnych tachografów powinny być dostępne od 15 marca 2019 r., ale w wielu krajach UE nie udało się dotrzymać tego terminu.

SCZ 43

Zmiany w karcie ewidencji czasu pracy

Nowe rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej zakłada gromadzenie nie tylko indywidualnych kart ewidencji czasu pracy, ale też innych dokumentów. Zmieniła się też karta ewidencji.

W jaki sposób ustalić, jak długo masz przechowywać dokumentację poszczególnych pracowników?

Długość okresu przechowywania akt osobowych od 1 stycznia 2019 r. została uzależniona od momentu, w którym pracownik został zatrudniony. Jak to liczyć, szczególnie w skomplikowanych przypadkach, np. gdy pracownik wrócił do firmy po okresie pracy w innym miejscu?

136

Związki zawodowe chcą specjalnej stawki minimalnej dla kierowców

Związkowcy zaproponowali, aby w Polsce, podobnie jak w kilku innych krajach europejskich, zaczęła obowiązywać specjalna branżowa minimalna stawka wynagrodzenia dla kierowców ciężarówek. Ile miałaby wynosić?

Systemy hamowania awaryjnego będą obowiązkowe w pojazdach do 3,5 t

Od 2022 roku w UE wszystkie nowe pojazdy osobowe i dostawcze o DMC do 3,5 tony będą musiały być wyposażone w system hamowania awaryjnego. Jakie warunki będą musiały spełniać?

Powstanie Europejski Urząd do Spraw Pracy – jak będzie kontrolował przewoźników?

Nowy urząd ma zwalczać nadużycia pracodawców i nierejestrowaną pracę. Będzie wspierał inspekcje poszczególnych krajów członkowskich Unii, jeśli chodzi o kontrole przewoźników wykonujących transport międzynarodowy.

135

Załadowca ma prawo odmówić załadunku, gdy podstawisz pojazd o zbyt małej DMC

Bywa, że przewoźnik wysyła do załadowcy samochód, który jest niedostosowany do ładunku – waga brutto towaru przekracza DMC pojazdu. Jeśli też tak robisz, sporo ryzykujesz, ponieważ w takiej sytuacji załadowca może żądać dokumentów pojazdu, a nawet odmówić załadunku.

Za wolny weekend nie trzeba wystawiać kierowcy zaświadczenia o działalności

Kierowca zostawił kartę kierowcy na weekend w aucie. Czy trzeba wystawiać mu zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu za ten czas? A co w przypadku tachografu analogowego – czy wystarczy zaznaczyć to na odwrocie wykresówki? Czy jednak trzeba wystawić zaświadczenie?

Wypadek kierowcy w trakcie załadunku to wypadek przy pracy

Jeśli kierowca w trakcie wykonywania pracy ulegnie wypadkowi, musi zgłosić to niezwłocznie przewoźnikowi. Ma prawo do odszkodowania w związku z wypadkiem przy pracy z ubezpieczenia społecznego oraz od pracodawcy.

SCZ 42

Zadania kierowcy związane z zabezpieczeniem ładunku

Oto lista zadań, której powinien używać każdy kierowca, aby mieć pewność, że dopilnował przy załadunku towaru wszystkiego, co jest potrzebne, aby ładunek był bezpieczny. O co trzeba zadbać?

O czym pamiętać przy stosowaniu do mocowania ładunków pasów mocujących i łańcuchów

Pasy mocujące to środek mocowania, który jest zdecydowanie najczęściej używany do mocowania standardowych ładunków. Cechuje się dużą uniwersalnością zastosowania oraz wysokimi parametrami. Jak go używać?

134

Zaświadczenia o nieprowadzeniu przy przewozach mieszanych

Wykonując przewozy tzw. mieszane, czyli podlegające i niepodlegające rejestracji czasu pracy za pomocą tachografu, powstaje problem z wystawianiem zaświadczeń o nieprowadzeniu pojazdów. Jak prawidłowo w tej sytuacji dokumentować czas pracy kierowcy? Sprawdź.

Wymiana koła przy przewozach ADR

Transporty ADR, podobnie jak pozostałe przewozy, nie wymagają przywołania wyspecjalizowanego serwisu do naprawy drobnych usterek czy wymiany koła. Należy jednak pamiętać o wymaganiach bezpieczeństwa.

Volvo naprawi wadliwe katalizatory

Firma Volvo przygotowuje się do poniesienia kosztów wymiany wadliwych katalizatorów. Problem może dotyczyć kilkuset tysięcy ciężarówek, autobusów oraz maszyn budowlanych. Szybko zużywające się katalizatory powodują, że auta nie przechodzą przeglądów technicznych.

133

Zmieniły się zasady dotyczące kontroli skarbowych przewoźników

W przepisach o kontrolach skarbowych rozszerzona została definicja „kontrahenta kontrolowanego”. W związku z tym, gdy kontrolerzy wejdą do firmy Twojego zleceniodawcy, skontrolują także Ciebie.

Z wynagrodzenia zleceniobiorcy potrącisz tylko tyle, ile z pensji etatowca

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawca może potrącać z wynagrodzenia zleceniobiorcy tylko taką kwotę, jak w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Jednak nie w każdej sytuacji – aby skorzystać z nowych przepisów, muszą być spełnione określone warunki.

Wzrosły stawki opłat drogowych w Niemczech – ile zapłacisz?

Od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie nowe stawki opłat drogowych dla pojazdów poruszających się na terenie Niemiec. Tak jak zapowiadaliśmy, są znacznie wyższe od dotychczasowych. IIe zapłacisz za przejazd?

132

Zatrudniasz cudzoziemców? Bądź gotowy na kontrolę, bo jest ich coraz więcej

Z roku na rok rośnie liczba kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, dotyczących  legalności zatrudniania cudzoziemców. Aż 16% z nich kończy się znalezieniem nieprawidłowości i ukaraniem pracodawców.

W 2019 roku wzrośnie odpis na ZFŚS

Od 1 stycznia odpis na ZFŚS na jednego pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach wyniesie 1.229,30 zł. Będzie bowiem ustalany na podstawie miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2013 roku.

To już pewne – będzie niższy CIT i nowe zasady rozliczania pojazdów

Od 1 stycznia 2019 r. zacznie obowiązywać nowa stawka CIT, która zastąpi obowiązującą obecnie 15% stawkę. Sprawdź, kto może z niej skorzystać według ostatecznej wersji przepisów.