Zmiany w dokumentacji kontrolnej ITD

Ministerstwo Transportu pracuje nad nowym rozporządzeniem w sprawie kontroli przewozu drogowego. Co się zmieni?

Ważna jest liczba punktów karnych w mandacie, a nie w ewidencji

Tak orzekł WSA w niedawnym wyroku. Uznał, że nie można skierować kierowcy na kurs, dopóki nie zostanie ustalone, ile naprawdę ma na koncie punktów karnych.

Przechowywanie dokumentów kierowców, którzy odeszli z pracy

Nawet jeżeli kierowca już u Ciebie nie pracuje, musisz przechowywać wszystkie dokumenty poświadczające jego okresy prowadzenia i nieprowadzenia pojazdu.

Pomyłka inspektora nie uchroni Cię przed karą

Błędne wpisanie do protokołu kontroli miejsca i czasu jej przeprowadzenia nie musi oznaczać, że to, co zostało ustalone podczas kontroli, będzie nieważne. Wystarczy, że czas i miejsce kontroli zostaną potwierdzone innymi dowodami.

Minimalne wynagrodzenie w 2013 r. wzrośnie

Rząd zaproponował, aby od 1 stycznia 2013 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosiło 1.600 zł brutto – wzrosłoby więc o 100 zł.

Których kierowców nie obowiązuje kwalifikacja wstępna i okresowa?

Jeśli Twoi kierowcy nie wykonują przewozów drogowych pojazdami o DMC powyżej 3,5 t ani autobusami – nie muszą poddawać się kwalifikacji wstępnej i okresowej. Jednak to niejedyny wyjątek!

Który sposób przyznawania kierowcom ryczałtu jest poprawny?

Przewoźnik może płacić pracownikowi dodatki do wynagrodzenia na dwa sposoby – ryczałtem lub za faktycznie przepracowane godziny. Jak zapisać to poprawnie w regulaminie wynagradzania?

Inny przewoźnik nie może zaprotestować przeciwko wydaniu Ci zezwolenia na przewozy regularne

Przewoźnicy prowadzący przewozy regularne na terenie, na którym chce rozpocząć przewozy nowa firma transportowa, nie mają prawa głosu podczas postępowania o wydanie jej zezwolenia. Tylko przewoźnik ubiegający się o zezwolenie jest stroną postępowania w tej sprawie.

Data zatrudnienia kierowcy na zaświadczeniu o nieprowadzeniu pojazdu

Czy  zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu jest poprawnie wystawione, jeśli data zatrudnienia kierowcy na nim jest inna niż na ostatniej umowie o pracę?