Zakończenie przewozu nie może nastąpić przed dojazdem do celu

Jeżeli samochód po przekroczeniu granicy zatrzymuje się w Polsce w celu odebrania odpoczynku przez kierowcę, nie można uznać, że wraca z zagranicy, by zakończyć przewóz − taki pojazd nie skorzysta z wyłączeń okresowego zakazu ruchu.

Waloryzacja zapłaty za przewóz może się przedawnić

Firma transportowa nie może zwrócić się o zapłatę waloryzacji, jeżeli minął więcej niż rok od wystawienia faktury.

Rośnie ryzyko otrzymania mandatu

Obecnie, oprócz policji, uprawnienia do karania kierowców, przysługują też Inspekcji Transportu Drogowego (ITD), straży miejskiej oraz straży granicznej.

1.500 zł kary za częściową opłatę e-myta

Jeżeli kierowcy zabrakło pieniędzy na przejechanie ostatniego płatnego odcinka drogi, zostanie ukarany. Wysokość mandatu zależy od tego, czy opłata została uiszczona chociaż w części, czy wcale.

   Ponadwymiarowy pojazd nie wszędzie wjedzie

Wysokość, masa, szerokość oraz naciski na osie to cechy pojazdu, które powinny utrzymywać się w określonych granicach. Przestrzegania tych parametrów w określonych miejscach pilnują znaki drogowe.

Tachograf jest niepotrzebny poza szosami

Jeżeli kierowca wykonuje przewóz drogowy po drogach publicznych, musi rejestrować swoje aktywności za pomocą tachografu.

Pracownik nie musi wyrazić zgody na inne zajęcie

Szef ma prawo przejściowo powierzyć podwładnemu inne obowiązki niż określone w umowie o pracę.

Pojazd z kradzionymi częściami też można zarejestrować

Samochód podlega rejestracji, nawet gdy są w nim części z innego pojazdu. To nieprawda, że wtedy umowa sprzedaży nie dokumentuje własności całego auta − orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Odmówić pracy można tylko w wyjątkowych sytuacjach

Są okoliczności, w których można nakazać podwładnemu pracować ponad ustalony wymiar godzin. Czasami pracownik ma jednak prawo nie zgodzić się na to.