Nie trzeba uwzględniać za późno zgłoszonej reklamacji

Jeżeli nikt nie zgłosił szkody towaru na tyle wcześnie, by powstał protokół uszkodzenia, można nie przyjąć skargi odbiorcy.

Nie można odliczyć VAT od przewozu na potrzeby własne

Przewóz na potrzeby własne charakteryzuje się brakiem zysku. Nie można więc wystawiać faktur za taki rodzaj transportu.

Na żądanie trzeba okazać dokumenty

Organ licencyjny w każdej chwili może sprawdzić, czy przewoźnik spełnia wymogi. Samo oświadczenie o ich spełnieniu z reguły nie wystarcza.

Mobilne radary mogą zostać unieruchomione

Fotoradary będą zainstalowane tylko w zaparkowanych pojazdach i w określonych miejscach. Środki uzyskane z mandatów mają trafiać na budowę dróg.

Ministerstwo Transportu ma pomysł na karanie kierowców

Mandat za naruszenia zarejestrowane przez fotoradar dostanie właściciel samochodu, niezależnie od tego, czy to on nim kierował.

Mała liczba pasażerów może być podstawą do nieuzyskania zezwolenia

Zanim organ udzieli zezwolenia na wykonywanie przewozów regularnych to sprawdzi, czy to nie zagraża innym firmom przewozowym. Powinien to zrobić za pomocą zbadania natężenia ruchu pasażerów na planowanej trasie w typowym okresie w ciągu roku, gdy liczba podróżujących jest najbardziej zbliżona do średniej.

Mandat można otrzymać bez zatrzymania przez służby

Są trzy rodzaje mandatu karnego i każdy z nich rządzi się innymi prawami. Kierowca zostanie poinformowany o rodzaju nałożonej kary.

Mamy wpływ na lokalizację fotoradarów

Rozmieszczenie urządzeń rejestrujących przekroczenie prędkości ma być poprawione na podstawie opinii użytkowników aut.

Kierowca pracujący w nocy ponad 10 godzin i tym samym ponad wymiar, może liczyć na większą wypłatę

Wynagrodzenie powiększone o odpowiedni dodatek przysługuje prowadzącemu, który wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych.

ITD dalej będzie żądać wskazania sprawcy wykroczenia

Rzecznik Praw Obywatelskich chce, by Inspekcja Transportu Drogowego przestała ścigać właścicieli aut, którzy nie wskazali kierowcy pojazdu. ITD odmówiła.