Zaświadczeń ADR może nie starczyć dla wszystkich

Kierowcy, którzy chcą zdobyć bądź odnowić uprawnienia do przewozu ADR, powinni się pospieszyć. Niestety, bardzo możliwe, że kart niebawem zabraknie.

Żądajmy dostępu do zdjęcia z fotoradaru

Po zarejestrowaniu naruszenia przez fotoradar właściciel auta powinien wraz z wezwaniem otrzymać zdjęcie umożliwiające identyfikację kierowcy. Jednak ITD nie wysyła fotografii. Mamy prawo się jej domagać, ponieważ może to uchronić przed karą.

Za brak aktualnych tarcz tachografu może grozić 500 zł kary

Kierowca ma obowiązek zaznaczać każdy rodzaj aktywności na wykresówce, nawet jeśli jest daleko od samochodu, którym jeździ inna osoba. Jeżeli tego nie zrobi, przewoźnikowi grozi kara.

Więcej paliwa złej jakości

W sprzedaży zwiększyła się ilość paliw ciekłych, które nie spełniają norm jakościowych. Liczba „chrzczonych” próbek skoczyła w górę o więcej niż jedną trzecią w ciągu roku.

Uwaga na fałszywe mandaty od ITD

Oszuści znaleźli sposób, by wyłudzić pieniądze od kierowców. Wysyłają im fałszywe mandaty z logo Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Utrata wykresówek w pożarze nie uchroni przed karą

Organy kontrolne i sądy sceptycznie podchodzą do okoliczności, w których wykresówki zostały zniszczone. Mimo to zawsze warto odwołać się od nałożonej kary, powoławszy się na przepis ustawy o transporcie drogowym.

Straż miejska nie będzie mogła używać fotoradarów

Strażnicy stracą część uprawnień, jeżeli wejdą w życie zmiany w ustawie o straży miejskiej oraz w ustawie Prawo o ruchu drogowym zaproponowane przez Ruch Palikota.

Przedsiębiorca nie zawsze odpowiada za oszustwa kierowcy

Inspekcja Transportu Drogowego ukarała firmę transportową za to, że kierowca fałszował zapisy tachografu. Jednak właścicielka przedsiębiorstwa obroniła się przed karą.

Podpisanie umowy na świadczenie usług transportowych nie jest konieczne

Często kierowcy, którzy w ramach działalności gospodarczą oferują usługi transportowe, dostają zlecenia od innych firm transportowych. Nie muszą z nimi zawierać umowy.