Za pojazd specjalny trzeba zapłacić opłatę drogową

Pojazd specjalny, który jest cięższy niż 3,5 t oraz może się samodzielnie poruszać, podlega opłatom drogowym za przejazd trasami objętymi systemem viaTOLL.

Wchodzi w życie nowa ustawa o transporcie

Zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika zastąpi licencję krajową. Będą też nowe kary dla kierowców, przewoźników i oraz zarządzających transportem.

Ważenie będzie przebiegać korzystniej dla przewoźników

Od 2 lipca, jeżeli kara po odjęciu błędów pomiarowych okaże się dużo wyższa niż przedtem, to ważenie nie będzie uwzględniane.

W zaświadczeniu o nieprowadzeniu trzeba wpisać datę prawdziwego rozpoczęcia pracy

Gdy kierowca najpierw podpisuje z firmą transportową umowę zlecenia, a potem umowę o pracę, jako datę rozpoczęcia pracy najlepiej wpisać datę wykonania pierwszego przewozu.

Tygodniowe normy czasu pracy kierowców są ostrzejsze

Od 16 lipca zostali nimi objęci przedsiębiorcy osobiście wykonujący przewozy drogowe oraz kierowcy pracujący na podstawie umów zlecenia.

Ryczałt za nocleg w pojeździe nie zawsze się należy

Pracodawca musi wypłacić kierowcy ryczałt noclegowy za spanie w kabinie tylko wtedy, gdy ta nie spełnia określonych warunków.

Odpoczynki – jak często mogą wypadać poza bazą

Kierowcy mogą robić odpoczynki tygodniowe poza bazą lub miejscem zamieszkania tak często, jak chcą. Nie muszą zjeżdżać do bazy w określonych odstępach czasu.

Nowy ADR wszedł w życie 31 lipca

Przepisy umowy ADR na lata 2013−2014 zaczęły obowiązywać z miesięcznym opóźnieniem. Od kar nałożonych od 1 do 30 lipca można się odwołać.

Nowe wzory zezwoleń i licencji obowiązują od 15 sierpnia 

 Wyszło rozporządzenie do ustawy o transporcie. Zawarto w nim wzory zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego i licencji.