Zaświadczenie o niekaralności kierowcy nie traci ważności

Zawodowi kierowcy nie mogą być karani, jednak nie wiadomo dokładnie, jak mają potwierdzić swoją niekaralność. Najczęściej sami składają oświadczenia w tej sprawie.

Więcej odcinków dróg będzie płatnych

Pierwsze rozszerzenie systemu płatnych dróg nastąpi 31 października 2013 r., a drugie 1 grudnia 2013 r.

Syn przewoźnika też musi mieć szkolenia, by jeździć

Syn właściciela firmy może wykonywać przewozy tylko po spełnieniu odpowiednich warunków. Nawet wtedy, gdy jeździ rzadko.

Samozatrudnieni kierowcy mają prawo do przerw w pracy

Kierowcy samozatrudnieni oraz wykonujący przewozy na podstawie umowy zlecenia mają prawo do przerwy podczas pracy. Jednak najpierw powinni robić przerwy w jeździe.

Ryczałt przysługuje za prawdziwą liczbę noclegów

Ryczałt przysługuje pracownikowi za tyle noclegów, ile w rzeczywistości wystąpiło. Pracownik ma prawo do ryczałtu bez względu na to, w jakiej porze dnia korzystał z noclegu.

Rosja będzie wymagać dodatkowych opłat na granicy

Od 14 września 2013 r. aby wwieźć towary z Unii Europejskiej do Rosji, będzie trzeba wykupić dodatkową polisę celną.

Przewoźnik odpowiada za pracowników zatrudnionych przez swojego kierowcę

Kierowca świadczący usługi kierowania pojazdem dla firmy może zatrudniać innych kierowców. Jednak przewoźnik musi się na to zgodzić, ponieważ będzie za nich odpowiadał.

Przekroczenie nacisków osi przy przewozie zapakowanego ładunku sypkiego podlega karze

Nawet jeżeli nie została przekroczona DMC pojazdu, to przekroczony nacisk osi sprawia, że pojazd jest nienormatywny. Kary można uniknąć tylko, gdy przewozi się ładunek sypki luzem.

Przejazd autostradami będzie płatny za jednym razem

Ministerstwo transportu chce wprowadzić wspólny elektroniczny system poboru opłat drogowych na autostradach. Jednak nie da się wprowadzić wspólnego cennika, można jedynie ujednolicić sposób płatności.