Zgubiony wydruk z tachografu – jak się przed tym uchronić

Kierowca zrobił wydruk z tachografu, ale go zgubił. Czy może zrobić ponowny wydruk; jeśli tak – czy nowy wydruk trzeba w jakiś sposób opisać?

Zdarzenia losowe a kontrola ITD

Przechowywanie wykresówek oraz danych cyfrowych należy do podstawowych obowiązków firmy przewozowej. W trakcie kontroli na drodze kierowca jest zobowiązany do okazania wykresówek lub danych cyfrowych z ostatnich 28 dni. Po tym okresie ma obowiązek zwrotu tych dokumentów do firmy, która musi je przechowywać przez rok. Dokumenty te należy gromadzić chronologicznie oraz odpowiednio je zabezpieczyć przez ewentualną uratą.

Zaświadczenie o działalności w przypadku jednorazowego przewozu

Przewoźnik zatrudniając kierowcę choćby w celu jednego przewozu jest zobowiązany wyposażyć go w odpowiednie dokumenty. Jednym z nich jest zaświadczenie o działalności kierowcy. Należy pamiętać, że kierowca może wykonywać przewozy u więcej niż jednego przewoźnika pod warunkiem poinformowania każdego z nich, że nie jest on jedynym jego pracodawcą. Zazwyczaj kierowca robi to w formie oświadczenia.

Wspólny system poboru opłat drogowych EETS – rząd przyjął projekt ustawy

Nasz kraj jest coraz bliżej wdrożenia European Electronic Toll Service – EETS, czyli wspólnego z państwami UE systemu poboru opłat drogowych. Ceny za przejazdy po polskich drogach nie wzrosną z tego powodu. Nie zmieni się też sposób ich pobierania. Ponadto za kilka lat system pozwoli jeździć po wielu krajach z jednym urządzeniem pokładowym.

Uszkodzenie przez kierowcę innego pojazdu na terenie magazynu

Może się zdarzyć, że kierowca w trakcie załadunku lub rozładunku towaru uszkodzi inny pojazd, znajdujący się na terenie magazynu. Jak w takiej sytuacji kształtuje się odpowiedzialność przewoźnika – pracodawcy tego kierowcy?

USA chce wprowadzić tachografy w ciężarówkach

Amerykańskie władze chcą, żeby kierowcy mierzyli swój czas pracy za pomocą tachografów. Stosowane dotąd limity czasu jazdy się nie zmienią.

Słowacja wprowadziła elektroniczne winiety

Od 1 stycznia 2016 r. na Słowacji obowiązują elektroniczne winiety, które zastąpiły dotychczasowe, naklejane na przednią szybę samochodu. Dzięki temu kierowca nie musi już posiadać przy sobie dowodu zapłaty. Samą winietę może nabyć jeszcze przed wyruszeniem w trasę.

Rozmowy telefoniczne w ciężarówce: tylko za pomocą zestawu głośnomówiącego

Kierowcy nie wolno korzystać podczas jazdy samochodem z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Mandat za to wykroczenie wynosi 200 zł. Gdy przyłapie go na tym policja, raczej nie uniknie kary.