Lekarstwem na mniejszą liczbę zleceń może być zmiana kierunku

Jeśli do tej pory Twoje samochody jeździły wyłącznie po Unii Europejskiej, ale coraz bardziej doskwiera Ci brak zleceń albo obniżka stawek, warto rozważyć rozszerzenie działalności o kierunki wschodnie. Jakie warunki musisz spełniać, aby wykonywać przewozy do Rosji i innych wschodnich krajów? Jakie są plusy, a jakie minusy takich zleceń?

Czy orzeczenie o niezdolności kierowcy do pracy, wydane podczas epidemii, jest ważne?

W czasie epidemii pracodawca nie ma obowiązku wysyłać kierowcy na badania profilaktyczne. Poprzednie badania są nadal ważne, nawet jeśli ich termin ważności już minął. Jednak zdarza się, że pracodawcy mimo to kierują pracowników na badania. Co zrobić, jeśli w takiej sytuacji lekarz orzeknie niezdolność do pracy? Czy ważne jest to orzeczenie, czy poprzednie badania?

Termin wpłat na zaliczki na PIT za styczeń 2021 roku będzie przedłużony

Firmy z branż, które mocno odczuły kryzys związany z epidemią, w tym przedsiębiorstwa prowadzące przewozy osób, będą mogły opóźnić zapłatę zaliczki na PIT. Wpłaty za styczeń będzie można przelać do 20 sierpnia tego roku.

Czy urlop pracownika może być sposobem na przestój?

Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdził, że pracodawca nie ma prawa zaliczyć czasu przestoju ekonomicznego do urlopu pracownika. W związku z tym dni przestoju nie obniżają liczby dni urlopu pracownika do wykorzystania w danym roku.

Będziemy mogli załatwiać sprawy urzędowe poprzez Konto Przedsiębiorcy

Konto Przedsiębiorcy ma być usługą on-line dla biznesu, poprzez którą można będzie załatwiać sprawy urzędowe w jednym miejscu. Powstanie w II kwartale tego roku poprzez połączenie dwóch serwisów internetowych – Biznes.gov.pl i CEIDG.gov.pl.

Polska przedłużyła ważność zaświadczeń ADR

Ważność zaświadczeń ADR kierowców oraz świadectw przeszkolenia doradców ADR, która kończy się między 1 marca 2020 r. a 1 września 2021 r., została przedłużona do 30 września.

Możesz wysłać pracownikom PIT-11 na e-mail - jak to zrobić?

Z powodu epidemii wielu pracodawców w tym roku planuje wysłać pracownikom i zleceniobiorcom PIT-11 drogą elektroniczną, np.  mailem. W jaki sposób pracodawca powinien do celów dowodowych wykazać fakt doręczenia pracownikowi informacji PIT-11?

Aktualne wymogi dla kierowców związane z epidemią

O ograniczeniach, związanych z COVID-19 powinni w najbliższym czasie pamiętać kierowcy jadący do Belgii, Czech, Norwegii, Szwecji, Włoch, Niderlandów, Francji i Danii. Jakie to wymagania?

Sejm uchwalił zmiany w ustawie antykryzysowej - 4 z nich mogą dotyczyć firm transportowych

Ponieważ niektóre rozwiązania, uchwalone na początku epidemii, wymagają już zmian, znowelizowano przepisy w tej sprawie. Zmiany obejmują m.in. czas pracy, świadczenie postojowe i zwolnienie ze składek ZUS. Co dokładnie się zmieniło?

Przedsiębiorcy transportowi mogą od 1 lutego skorzystać z 3 form pomocy w ramach tarczy antykryzysowej 7.0

Niestety, o pomoc mogą się ubiegać wyłącznie te przedsiębiorstwa, których podstawowa działalność jest oznaczona jednym z kodów wymienionych w przepisach antykryzysowych. Są pośród nich rodzaje działalności, związane z transportem, ale tylko niektóre. Sprawdź, czy należy Ci się wsparcie, a jeśli tak - to jak się o nie ubiegać.