Kalendarium pakietu mobilności – kiedy musisz wprowadzić kolejne zmiany w swojej pracy?

Większość zmian w rozporządzeniu nr 561/2006 oraz rozporządzeniu nr 165/2014 (a więc te dotyczące czasu pracy kierowców i obsługi tachografów) zaczęła obowiązywać po 20 dniach od ich publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, czyli od 20 sierpnia 2020 r. Są to następujące zmiany:

Od 20 sierpnia kierowca musi co 3 lub 4 tygodnie wrócić do bazy lub do domu

W pakiecie mobilności nałożono na pracodawcę nowy obowiązek. Ma on tak organizować pracę kierowcy, żeby ten raz na 4 tygodnie mógł wrócić do domu. Jak w praktyce to zorganizować, żeby nie naruszyć nowych przepisów?

Jakie zmiany w obsłudze tachografów obowiązują od 20 sierpnia?

Największe zmiany w zakresie obsługi tachografów, wprowadzone w pakiecie mobilności, to obowiązek dokonywania wpisów manualnych za dużo więcej czynności niż do tej pory. Jednym z celów tych zmian jest niemal całkowite odejście od urlopówek.

Nowe odstępstwa – możesz wydłużyć prowadzenie pojazdu w drodze do bazy

Pakiet mobilności zmienił art. 12 rozporządzenia nr 561/2006, który w określonych okolicznościach umożliwia odstępstwo od norm czasu pracy kierowców. Dotychczasowe zasady zostaną zachowane, jednak wprowadzono dodatkowe możliwości.

Pakiet mobilności uchwalony – które zmiany będziesz musiał wdrożyć najprędzej?

Parlament Europejski ostatecznie zatwierdził, bez żadnych poprawek, trzy akty prawne składające się na tzw. pakiet mobilności. Pierwsze nowe przepisy wejdą w życie 20 sierpnia. Zobacz, co musisz zmienić w swojej pracy najszybciej.

Wracają ograniczenia dotyczące liczby pasażerów w autobusach

W 19 powiatach w Polsce, w których odnotowano największy przyrost zakażeń koronawirusem, Minister Zdrowia przywrócił ostrzejsze wymogi, dotyczące m.in. transportu zbiorowego. Nowe zasady będą obowiązywały w powiatach w województwach: wielkopolskim, małopolskim, łódzkim, śląskim i podkarpackim.

Covid-19 może być uznany za chorobę zawodową – ministerstwo potwierdza

Jeśli kierowca zarazi się koronawirusem w trakcie wykonywania obowiązków pracowniczych, jego choroba może być uznana za chorobę zawodową. Muszą być tylko spełnione pozostałe warunki. Tak stwierdziło MRPIPS w odpowiedzi na interpelację poselską.

Pakiet mobilności opublikowany - już wiemy, kiedy wejdzie w życie!

Ponieważ pakiet mobilności został opublikowany ostatniego dnia lipca, jego pierwsze przepisy wejdą w życie 20 sierpnia br.  

Na jakich zasadach możesz udzielić kierowcy zaległego urlopu na podstawie tarczy 4.0?

W przepisach tarczy antykryzysowej 4.0 pracodawcy dostali możliwość udzielania pracownikom zaległego urlopu wypoczynkowego w wybranym przez pracodawcę terminie. W jaki sposób możesz to zrobić? Jakich formalności musisz dopilnować?

Co się zmieni w delegowaniu kierowców po 30 lipca 2020 r.?

Od 30 lipca mają obowiązywać zmiany w unijnej dyrektywie o delegowaniu. W związku z tym delegowani pracownicy powinni dostawać w państwie przyjmującym taką samą pensję, jak tamtejsi obywatele. Czy te zasady obejmą też kierowców w transporcie międzynarodowym?