Rząd przygotowuje kolejną specustawę z pomocą dla przedsiębiorców

Automatyczne przedłużenie kwalifikacji kierowcy i prawa jazdy, możliwość zatrzymania kierowcy w pracy, wakacje składkowe dla 9 pracowników ze średnich firm i złagodzenie procedury dotyczącej ogłaszania upadłości – m.in. takie założenia ma zawierać druga specustawa z pomocą dla przedsiębiorców.

Lista odstępstw od norm czasu jazdy wprowadzonych w krajach UE w związku z epidemią [AKTUALIZACJA]

Do listy krajów, które zezwalają na odstępstwa od limitów czasu jazdy, przerw i odpoczynków, doszła Szwajcaria. Finlandia przedłużyła swoje odstępstwa, a Hiszpania nie tylko przedłużyła, ale tez doprecyzowała.

Prace nad pakietem mobilności zostały wstrzymane

Z powodu epidemii koronawirusa prace nad Pakietem Mobilności, a w konsekwencji także wejście w życie zawartych w nim przepisów, może się opóźnić o kilka miesięcy. A możliwe, że pakiet w ogóle zostanie zmieniony.

Kierowcy nie muszą robić badań lekarskich do końca epidemii

Kierowcy zostali zwolnieni z obowiązku wykonywania badań lekarskich i psychologicznych. Jeśli w czasie epidemii komuś skończy się ważność poprzednich badań, może dalej jeździć na podstawie dotychczasowych uprawnień.

Zmiany w przewozach regularnych z powodu koronawirusa – nie musisz się trzymać zezwolenia

Tarcza antykryzysowa pozwoli przewoźnikom na zaprzestanie wykonywania kursów regularnych, jeśli są nierentowne na skutek okoliczności, związanych z epidemią koronawirusa. Można będzie też podnieść ceny biletów i zabierać oraz wypuszczać pasażerów poza przystankami.

Od jutra czekają nas nowe ograniczenia, dotyczące poruszania się i działalności firm

Od 1 kwietnia do odwołania również w transporcie niepublicznym będzie obowiązywać zasada: tylu pasażerów, ile połowa miejsc. Pracować będzie można tylko w rękawiczkach. Zmienią się zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych, a działalność salonów fryzjerskich i kosmetycznych zostanie zawieszona. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Co dokładnie się zmieni?

Tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców uchwalona przez Sejm

Pakiet ustaw przewiduje m.in. rozwiązania w zakresie ochrony zatrudnienia oraz zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach. Co dokładnie znalazło się w przepisach uchwalonych przez Sejm?

Kierowcy pojazdów do 3,5 też są zwolnieni z kwarantanny

Zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny są nie tylko kierowcy ciężarówek i autobusów. Zwolnienie obejmuje również kierowców wykonujących przewóz drogowy pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy.

Ważność polskich zaświadczeń ADR została przedłużona do listopada

Europejska Komisja Gospodarcza przy ONZ (UNECE) przygotowała przepisy, które przedłużają ważność zaświadczeń ADR na czas epidemii koronawirusa. Jeśli kierowca powinien teraz odbyć szkolenie, nie będzie musiał tego robić. Polska właśnie podpisała umowę.

Obsługa w GITD i viaTOLL została ograniczona z powodu koronawirusa

W związku z ogłoszeniem w Polsce stanu epidemii Główny Inspektorat Transportu Drogowego wstrzymał obsługę interesantów, w tym w sprawach związanych z nałożonymi karami oraz z opłatami drogowymi viaTOLL.