Pakiet antykryzysowy – na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorstwa transportowe?

Trwają prace nad kolejnymi specustawami, które mają pomóc przedsiębiorcom, w tym firmom transportowym, przejść przez kryzys gospodarczy, związany z epidemią koronawirusa. Jednak pierwsza wersja projektu to dla branży transportowej duże rozczarowanie.

Kierowcy w dalszym ciągu mają problem z promami i dostępem do toalet

Wraz z rozwojem pandemii problem z dostępem do toalet, o którym kierowcy mówią od dawna, jeszcze się nasilił. Wiele punktów sprzedaży zamknięto, wiele zmieniło sposób obsługi klientów na podawanie towarów i regulowanie należności „przez okienko”, podczas gdy toaleta znajduje się w środku budynku.

Okresowe badania pracownicze zawieszone

Główny Inspektor Pracy zaleca, aby w okresie pandemii koronawirusa pracownicy nie robili badań okresowych. Szkolenia bhp należy prowadzić przez Internet lub z użyciem komunikatorów.

Kierowca musi mieć przy sobie odpowiednie dokumenty, aby był zwolniony z kwarantanny

Rząd zwolnił kierowców zawodowych z obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny, nawet jeśli przekraczają granicę innym pojazdem niż używana w pracy ciężarówka czy autokar. Wymagane jest tylko okazanie odpowiednich dokumentów Jakich?

Już nie musisz wypełniać karty lokalizacyjnej

Kierowcy zawodowi przekraczający granicę Polski nie muszą już wypełniać kart lokalizacyjnych. Rząd zniósł ten obowiązek, ponieważ wypełnianie i sprawdzanie kart powodowało znaczne wydłużenie procedury przekroczenia granicy i powodowało gigantyczne korki.

Przejścia graniczne udostępnione dla ruchu drogowego - aktualna lista

W związku z zagrożeniem epidemicznym został ograniczony ruch na polskiej granicy. Granicę z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Został też całkowicie zawieszony ruch graniczny na niektórych przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Oto aktualna lista dostępnych przejść granicznych.

Epidemia koronawirusa – prawa kierowców, obowiązki firm transportowych

Koronawirus rozprzestrzenia się w Europie, coraz więcej jest też przypadków zachorowania w naszym kraju. Jakie prawa mają w związku z tym kierowcy? A jakie obowiązki mają ich pracodawcy?

Rząd chce wprowadzić ułatwienia dla firm transportowych w związku z koronawirusem

Firmy transportowe są wśród przedsiębiorstw najbardziej narażonych na straty z powodu epidemii koronawirusa. Dlatego mają być dla nich opracowane specjalne ułatwienia, wprowadzone w związku z epidemią. Przewoźnicy będą mogli też skorzysta z ulg skierowanych do wszystkich przedsiębiorców. Jakie to ułatwienia i ulgi?