Rząd obiecuje, że w 2021 wprowadzi tzw. estoński CIT - niektóre firmy nie będą płacić podatku

Ministerstwo Finansów chce, aby od maja 2021 roku w Polsce zaczął obowiązywać estoński CIT. Polega on na tym, że przedsiębiorcy, którzy przeznaczają środki na rozwój swojej działalności, nie płacą podatku dochodowego od osób prawnych. Jednak nie wszyscy mogą z tego skorzystać.

Od 1 lipca system opłat drogowych przejmuje KAS – jakie będziesz miał nowe obowiązki?

Zakończyły się prace nad ustawą, która wprowadza rewolucję w zakresie elektronicznych opłat za drogi. System przejmie Krajowa Administracja Skarbowa, która zleci jego przebudowanie, tak aby należności były pobierane w technologii satelitarnej. Opłat będziemy dokonywać przez urządzenia mobilne albo nowe urządzenia pokładowe. Od kiedy?

Pamiętaj, że 30 czerwca mija termin na złożenie wniosku o mikropożyczkę!

Jeśli jeszcze nie złożyłeś wniosku o mikropożyczkę z urzędu pracy, musisz się pospieszyć. Możesz to zrobić nawet, gdy jesteś na zwolnieniu lekarskim. Ponadto po wejściu w życie tarczy 4.0 przedsiębiorcy, którzy dostali pożyczkę, nie muszą składać wniosku o jej umorzenie. Co jeszcze warto wiedzieć o pożyczce?

Trybunał UE potwierdza, za które okresy trzeba wystawiać zaświadczenia o działalności

Sporo kierowców i zarządzających transportem ma przekonanie, że zaświadczeń o działalności kierowcy nie trzeba już wystawiać w żadnej sytuacji. To przekonanie jest całkowicie błędne – co właśnie potwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE.

Nowa procedura GITD dotycząca licencji i świadectw kierowcy

GITD poinformował, jak postępuje z wnioskami o przedłużenie licencji wspólnotowej i świadectw kierowcy w związku z wejściem w życie rozporządzenia 2020/698 z 25 maja 2020 r. Rozporządzenie ustanawia tymczasowe procedury w związku z epidemią COVID-19, dotyczące odnawiania lub przedłużania niektórych dokumentów stosowanych w transporcie.

Od 13 czerwca granice z krajami UE będą otwarte

Od najbliższej soboty 13 czerwca Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Również obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski. Zniesione będą wprowadzone w marcu tymczasowe kontrole graniczne na granicach wewnętrznych UE.

Pakiet mobilności coraz bliżej ostatecznego uchwalenia

Wczoraj (8 czerwca) Komisja Transportu Parlamentu Europejskiego zatwierdziła pakiet mobilności. Czy w treści pakietu coś się zmieniło w stosunku do opisywanego przez nas projektu? Kiedy pierwsze nowe przepisy wejdą w życie?

Co musi uzyskać pracodawca, aby mierzyć temperaturę pracownikom w zgodzie z RODO?

Pracodawca może mierzyć temperaturę pracownikom tylko wtedy, gdy nakaże mu to Główny Inspektor Sanitarny. Sama zgoda pracownika na przeprowadzenie pomiaru temperatury nie jest wystarczająca.

Kończy Ci się ważność licencji wspólnotowej, karty kierowcy i zabezpieczenia finansowego? Teraz masz więcej czasu na ich przedłużenie

W dniu 4 czerwca weszło w życie zapowiadane przez nas wcześniej rozporządzenie unijne nr 2020/698, które w związku z trwającą ciągle epidemią przedłuża ważność niektórych dokumentów transportowych. Polska nie zgodziła się na przedłużenie ważności legalizacji tachografów i badań technicznych.

Wzrósł limit pasażerów przewożonych w autobusach

Kolejny raz dozwolona liczba przewożonych pasażerów została zwiększona. W pojeździe nie może być więcej osób niż wynosi liczba miejsc siedzących albo połowa liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących. Nowe przepisy obowiązują od 1 czerwca br.