Czeka nas rewolucja w zakresie nacisków osi pojazdów – które przewozy staną się nienormatywne?

Po wielu drogach, które dziś są dostępne tylko dla samochodów z naciskiem do 8 lub 10 t, można będzie przejechać ciężarówką o nacisku do 11,5 t. Ale też na bardzo wielu drogach wjazd takich pojazdów stanie się zakazany. Zamiast 7 kategorii zezwoleń będziemy mieli 5, a do listy kar dojdą 3 nowe sankcje – w wysokości 5 tys., 10 tys. i 15 tys. zł.

Czechy wydłużają termin płatności za e-myto

U naszych południowych sąsiadów termin płatności opłat drogowych „post pay” został wydłużony do 90 dni. Z kolei operatorzy kart flotowych sami wprowadzają dłuższe terminy płatności. Kiedy możesz skorzystać z późniejszych rozliczeń?

Czy możesz sfinansować, premie, zasiłki chorobowe i wynagrodzenia urlopowe z dofinansowania?

Dofinansowanie wynagrodzenia z tarczy antykryzysowej może obejmować m.in. dodatek stażowy i premię regulaminową, ale uznaniowej nagrody już nie. Tak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Chcesz skorzystać z „wakacji” w spłacie rat leasingu? Uważaj, bo możesz mieć potem problemy

„Wakacje leasingowe” są jedną z ulg dostępnych dla przedsiębiorców w czasie epidemii COVID-19. Jeśli jednak z niej skorzystasz, może się okazać, że fiskus nie uzna Twojej umowy za umowę leasingu. A więc nie będziesz mógł wykupić samochodu po niższej cenie.

Kraje UE mogą przedłużać ważność licencji w czasie epidemii – czy Polska skorzysta?

Zgodnie z wytycznymi Parlamentu Europejskiego państwa członkowskie powinny automatycznie przedłużać ważność dokumentów stosowanych w transporcie, m.in. licencji, jeśli podczas epidemii jest problem z ich terminowym przedłużeniem. Zobacz, jakie jeszcze dokumenty mogą być używane po okresie ważności.

Od dziś urzędy zaczynają znów działać - ale na nowych zasadach

Urzędy administracji publicznej, w tym samorządowej, od 25 maja br. przywracają bezpośrednią obsługę obywateli. Jednak z zachowaniem odpowiednich rygorów sanitarnych. Co się zmieni w pracy GITD?

Jest projekt tarczy 4.0: będą dopłaty do kredytów, wakacje kredytowe, zmiany w prawie pracy

Rzad przygotował następną specustawę antykryzysową. W nowych przepisach będą przewidziane m.in. dopłaty do kredytów dla przedsiębiorców, wakacje kredytowe dla konsumentów, którzy stracili dochody, ochronę polskich firm przed wrogim przejęciem oraz uelastycznienie prawa pracy. Z czego może skorzystać branża transportowa?

Możesz w czasie przestoju wysłać kierowcę w trasę – i nie stracisz dofinansowania

Jeśli przedsiębiorca incydentalnie powierzy pracownikowi wykonywanie pracy w czasie przestoju, nie będzie musiał zwracać dofinansowania za cały miesiąc, lecz proporcjonalnie. Taką interpretację przepisów specustawy przedstawiło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ruszają zamrożone terminy dotyczące kar ITD, viaTOLL i SENT – podpowiemy Ci, jak je teraz policzyć

Z dniem 24 maja 2020 r. rozpoczną swój bieg lub – w przypadku terminów, które uległy zawieszeniu – będą biegły dalej terminy w postępowaniach administracyjnych oraz sądowych. Do kiedy możesz się odwołać, jeśli zostałeś niedawno ukarany przez ITD lub inne służby?

Polscy europosłowie chcą zmian w pakiecie mobilności

Polscy europarlamentarzyści zawnioskowali o dokonanie poprawek do pakietu mobilności, który czeka na kolejne głosowanie w Parlamencie Europejskim. Krytykowane są m.in.: rozszerzenie delegowania o cross-trade, wprowadzenie obowiązku odpoczynku poza pojazdem (mimo braku moteli z parkingami) czy obowiązek powrotu ciężarówki do kraju co 8 tygodni. Ale nie tylko.