WYDANIE ONLINE

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Wreszcie wiadomo, za jakie czyny można będzie stracić uprawnienia do wykonywania transportu drogowego.

czytaj więcej »

Według sądu w Rzeszowie za brak bocznych tablic kierunkowych w autobusie nie należy się kara. Sprawdź, jakich argumentów warto użyć w odwołaniu, gdy jednak zostaniesz ukarany.

czytaj więcej »

Jeśli w latach 1997−2011 kupiłeś albo wziąłeś w leasing ciężarówkę, masz szansę na odszkodowanie. Musisz tylko jak najszybciej złożyć krótki wniosek. Jeśli się nie pospieszysz, szansa przepadnie!

czytaj więcej »

Będziesz musiał więcej zapłacić na przejazd na terenie Ukrainy. Wzrosną zarówno opłaty za ciężarówki, jak i za autobusy. Ale to nie wszystko, będziesz też musiał zapłacić za…. kontrolę.

czytaj więcej »

Belgia planuje wprowadzenie stawek minimalnych dla zagranicznych kierowców. Holandia wprowadziła obowiązek wyznaczania osoby do kontaktu na czas świadczenia usługi. Jeśli jeździsz do tych krajów, sprawdź, jakich formalności musisz dopełnić.

czytaj więcej »

Będzie trzeba uiszczać dodatkową opłatę za delegowanych pracowników. Pierwszy polski przewoźnik został już skontrolowany przez francuskie służby w związku z wynagrodzeniem minimalnym.

czytaj więcej »

Jeśli nie zrobisz badań technicznych pojazdu w terminie, zapłacisz za nie dwa razy więcej. W dodatku będziesz je musiał wykonać w wyznaczonej stacji i prawdopodobnie potrwają dużo dłużej niż dziś. Sprawdź, jak możesz się uchronić przed dodatkowymi kosztami.

czytaj więcej »

Nadgodziny najtrudniej rozliczyć, gdy odpoczynek dzienny nie wypada w nocy, tylko w dzień. A w pracy kierowcy takie sytuacje się zdarzają. Popatrzmy, jak sobie szybko i łatwo poradzić z takimi rozliczeniami.

czytaj więcej »

Ministerstwo Rozwoju i Finansów planuje śledzić przewozy drogowe za pomocą smartfonów. Ma to zapobiegać oszustwom podatkowym. Za odstępstwa od nowych zasad będą groziły wysokie kary.

czytaj więcej »

System CEPIK 2.0 będzie uruchomiony dopiero na przełomie lat 2018/2019. W związku z tym przesunięto wejście w życie przepisów nakładających na kierowców nowe obowiązki.

czytaj więcej »

Elektroniczny rejestr przewoźników zostanie uruchomiony 31 grudnia 2017 r. Będą w nim dostępne dane o firmach transportowych oraz zatrudnionych w nich osobach. Sprawdź, czego można się będzie o Tobie dowiedzieć.

czytaj więcej »

Może się zdarzyć, że kierowca ulegnie wypadkowi w trakcie wykonywania zlecenia przewozowego, ale po odpoczynku dziennym. Czy będzie to kwalifikowane jako wypadek przy pracy, czy w drodze do pracy?

czytaj więcej »

Powstanie specjalna grupa, która ma interweniować w przypadku incydentów w transporcie drogowym zagrażających życiu kierowców i bezpieczeństwu ładunków. Przewoźnicy są proszeni o dokumentowanie takich sytuacji i przesyłanie informacji o nich do Ministerstwa Infrastruktury.

czytaj więcej »

Większość firm wystawia kierowcom mnóstwo niepotrzebnych zaświadczeń o nieprowadzeniu pojazdu. Zupełnie niepotrzebnie, bo przepisy wcale tego nie wymagają. Chcesz zaoszczędzić sporo czasu? Skumuluj zaświadczenia.

czytaj więcej »

ITD zostanie zlikwidowana, przewoźników ma kontrolować tylko policja. W związku z tym kontrole czasu pracy kierowców i innych wymogów związanych z przewozami zaczną się odbywać również w nocy i w dni wolne od pracy.

czytaj więcej »

Często trasa układa się tak, że po 4,5 godziny jazdy kierowca zatrzymuje się bardzo blisko bazy. Czy musi wówczas czekać 45 minut, aż pojedzie dalej? Nie – ale pod jednym warunkiem.

czytaj więcej »

Od 26 grudnia 2016 r. będzie trzeba zgłaszać kierowców wykonujących przewozy na terenie Włoch za pomocą specjalnych formularzy. Zgłoszenia należy dokonywać najpóźniej do godziny 24.00 dnia poprzedzającego dzień delegowania.

czytaj więcej »

Jeśli kierowca dosiadł się do dwuosobowej załogi po upływie godziny od wyruszenia w trasę, obaj mogą stosować normy przewidziane dla załogi dopiero od kolejnego odpoczynku dziennego. Sprawdź, jak łatwo rozplanować ich pracę.

czytaj więcej »

Masz jeszcze cały rok na przygotowanie swojej firmy do nowych przepisów.Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r., a nie 1 stycznia 2017 r. Dalej możesz więc dostawać dopłaty za ulgi na starych zasadach, a Twoje zezwolenie pozostanie ważne jeszcze przez rok.

czytaj więcej »

Grecy wprowadzili mandaty za jazdę ciężarówkami po bocznych drogach. Oczywiście tylko dla tych kierowców, którzy unikają w ten sposób opłat za autostrady. Kary zapłacą też właściciele aut.

czytaj więcej »

Znacznie wzrosną stawki opłat za przejazd ciężarówką przez Szwajcarię. Przejechanie 100 km zestawem o masie 40 ton klasy Euro 5 będzie droższe o około 65 zł.

czytaj więcej »

Jazda przeładowanym samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t będzie kosztowała od 2.000 do 15.000 zł. Wysokość kary ma zależeć od wagi pojazdu.

czytaj więcej »

wiper-pixel