WYDANIE ONLINE

Ustawa o monitorowaniu przewozu towarów została ostatecznie przegłosowana. Teraz czeka na podpis Prezydenta. Uchwalona wersja ustawy bardzo różni się od pierwotnego projektu. Sprawdź, jakie obowiązki będą mieli przewoźnicy, a także od kiedy będą obowiązywały nowe przepisy.

czytaj więcej »

Weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego. Od 1 marca za przerabianie lub fikcyjne wystawianie faktur grozi nawet 25 lat więzienia. Sprawdź, które faktury mogą być przyczyną kłopotów.

czytaj więcej »

Jeśli przegrałeś z kierowcą sprawę o ryczałty za noclegi, po wyroku Trybunału Konstytucyjnego możesz wznowić proces i masz szanse na korzystny dla siebie wyrok. Tyle że musisz się pospieszyć - termin upływa 29 marca 2017 r.

czytaj więcej »

Wszystkie składki ZUS będzie trzeba wpłacać na jeden rachunek. Przedsiębiorca nie będzie już decydował, czy wpłacona kwota powinna pokryć składki bieżące czy zaległe. Najpierw regulowane będą zaległości.

czytaj więcej »

Raz w tygodniu kierowca musi zrobić zarówno odpoczynek dzienny, wymagany po danym dniu pracy, jak i odpoczynek tygodniowy – po całym tygodniu pracy. Czy należy odbierać je po kolei, a jeśli tak, to który najpierw? A może jednocześnie? Sprawdź, jak to liczy inspektor ITD.

czytaj więcej »

Francja i Belgia to jedyne kraje europejskie, w których nie wolno spędzać odpoczynków regularnych w kabinie ciężarówki. Jak służby kontrolne sprawdzają, czy kierowca nie łamie tego zakazu?

czytaj więcej »

Wolno przyjąć do pracy kierowcę, który pracuje też gdzie indziej, tylko trzeba pamiętać, żeby spełniać wszystkie warunki, określone w przepisach. Sprawdź, jakie.

czytaj więcej »

Sąd w Gorzowie orzekł, że przewoźnik nie musi płacić za noclegi kierowców, jeśli nie przedstawili rachunków hotelowych.

czytaj więcej »

Ubezpieczyciele rzecz jasna dbają o swoje interesy i robią wszystko, co mogą, żeby nie wypłacić odszkodowania. Szczególnie często podają jako powód 3 argumenty: rażące niedbalstwo, wydanie towaru osobie nieuprawnionej i niepodstawienie samochodu. Nie daj się, zobacz, jak się przed tym obronić.

czytaj więcej »

W Belgii, podobnie jak w Niemczech, Francji, Holandii, Włoszech i Austrii, wprowadzono minimalną pensję godzinową dla branży transportowej. Jednak belgijska stawka obejmie jedynie część polskich kierowców. Sprawdź, czy dotyczą Cię nowe obowiązki.

czytaj więcej »

Przeprowadzenie kalibracji tachografu jest obowiązkowe nie tylko w przypadku nowo zakupionego pojazdu. Również w wielu innych sytuacjach – czy wiesz, w jakich?

czytaj więcej »

Włoski inspektorat pracy wydał szczegółowe wytyczne dla inspektorów, którzy kontrolują przewoźników. Zobacz, na co zwracają teraz uwagę inspektorzy oraz na jakich warunkach można wykonywać kabotaż we Włoszech.

czytaj więcej »

Kierowca, który od lat nie jeździł ciężarówkami, ale ma prawo jazdy kat. D sprzed 2008 roku, nie musi przechodzić kwalifikacji wstępnej. Wystarczy, że zaliczy kwalifikację okresową. Dlaczego tak jest?

czytaj więcej »

Często kierowcy ciężarówek, chcąc pomóc kolegom z pracy lub przypadkowym podróżnym, zabierają do swojej kabiny różne osoby. Niestety, nie zawsze jest to zgodne z prawem i w razie kontroli mogą czekać ich kłopoty.

czytaj więcej »

Wielu kierowców ma ostatnio problem z zalogowaniem karty do tachografu cyfrowego. Data ważności zakodowana na karcie jest krótsza niż ta umieszczona na wierzchu karty. Możliwe, że błędnych kart jest dużo więcej, tylko ich termin ważności jeszcze nadszedł. Sprawdź, co musisz zrobić, żeby nie dostać kary.

czytaj więcej »

Winietę, która pozwoli na wjazd do Paryża po 1 kwietnia, można zamówić na stronie ministerstwa oraz na stronie komercyjnej. Na rządowej stronie jest taniej, za to na komercyjnej po polsku.

czytaj więcej »

ZUS kontroluje każde przedsiębiorstwo co najmniej raz na 5 lat. Sprawdź, jakich dokumentów zażądają kontrolerzy, co w nich sprawdzą i jak się przygotować do kontroli.

czytaj więcej »

wiper-pixel