WYDANIE ONLINE

Od 18 kwietnia towary, które wymagają monitorowania, muszą być zgłoszone do rejestru elektronicznego. Zobacz, jak dokonać zgłoszenia, a także co zrobić, gdy rejestr nie działa.

czytaj więcej »

Kontrole przewozów monitorowanych będą prowadzone przez inspektorów ITD, funkcjonariuszy celno-skarbowych, a także policję i Straż Graniczną. Zobacz, co sprawdzą kontrolerzy.

czytaj więcej »

Kary przewidziane w ustawie o monitorowaniu przewozów zaczną obowiązywać od 1 maja. Zobacz, co Ci grozi, gdy kontrolerzy znajdą nieprawidłowości.

czytaj więcej »

Lista towarów, których przewóz musi być zgłaszany do rejestru, zostanie wydłużona o kolejne pozycje. Sprawdź, czy są wśród przewożone przez Ciebie towary.

czytaj więcej »

Sąd Najwyższy uznał, że wyrok Trybunału powinien być brany pod uwagę we wszystkich sprawach dotyczących zaległych ryczałtów. Jednak nie oznacza to, że masz nie wypłacać ryczałtów wszystkim kierowcom!

czytaj więcej »

Od 1 kwietnia automaty do gier hazardowych można przewozić tylko na zlecenie określonych podmiotów. Sprawdź, od kogo możesz przyjąć takie zlecenie przewozu.

czytaj więcej »

W bazie będą dostępne wszystkie dane, które są umieszczane w zaświadczeniu wydawanym kierowcom przez policję „na papierze”. Oprócz liczby punktów można będzie więc również sprawdzić, za jakie naruszenia przepisów ruchu drogowego je naliczono.

czytaj więcej »

Przepisy nie określają wzoru ewidencji nieobecności w pracy, ale nakazują ją prowadzić dla kierowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Sprawdź, co musi być w ewidencji i jak ją sporządzić.

czytaj więcej »

Dopóki „innej pracy” w ciągu dnia nie ma zbyt wiele, służby kontrolne nie zauważą braku przerw w pracy. Ale uważaj, gdy sporo czasu zajmują „młotki”. Wtedy inspektor od razu zauważy, że co prawda przerwy w jeździe są, ale brakuje przerw w pracy – i przewoźnik zapłaci karę.

czytaj więcej »

Rząd wreszcie przyjął projekt przepisów, na podstawie których zmienią się zasady zatrudniania kierowców z Ukrainy i Białorusi. Zobacz, co się zmieni oraz od kiedy mają obowiązywać zmiany.

czytaj więcej »

Sejm zaczął prace nad zmianami w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Wymogi dla pracodawców będą surowsze. Sprawdź, co się zmieni.

czytaj więcej »

Polscy przedsiębiorcy transportowi mogą wybierać spośród kilkudziesięciu kart paliwowych – zarówno sieciowych, o zasięgu międzynarodowym, jak i lokalnych. Na co zwracać uwagę w ofertach firm wydających karty, żeby wybrać kartę najkorzystniejszą dla siebie?

czytaj więcej »

Zdarza się, że przedsiębiorca transportowy potrzebuje skorzystać z pojazdu należącego do innej firmy. Jakich dokumentów będą wymagały służby kontrolne w takiej sytuacji podczas kontroli drogowej, a jakich podczas kontroli w siedzibie firmy? Sprawdź.

czytaj więcej »

Surowsze kary będą groziły za ucieczkę przed pościgiem, za spowodowanie wypadku po pijanemu i prowadzenie pojazdu pomimo cofnięcia uprawnień. Ponadto sądy będą miały dostęp do danych o poprzednich wykroczeniach kierowcy.

czytaj więcej »

Funkcjonariusze ITD oraz policji mają prawo nie tylko nałożyć na kierowcę i przewoźnika kary finansowe. Mogą także zastosować sankcje w postaci unieruchomienia pojazdu lub nawet odholowania go na parking strzeżony. Kiedy mogą to zrobić? I jak tego uniknąć?

czytaj więcej »

Gdy kierowca jest dowożony do pojazdu, musisz pamiętać, że czas dowozu trzeba doliczyć do jego dniówki. Jeżeli tego nie zrobisz, możesz wpaść w aż dwie pułapki – i niestety, będzie Cię to drogo kosztowało.

czytaj więcej »

Żadne przepisy nie określają, w jakich sytuacjach kierowca musi wyjąć kartę z tachografu albo kiedy nie powinien tego robić. Są jednak okoliczności, w których warto wyjmował kartę. Kiedy tak będzie i dlaczego?

czytaj więcej »

W niektórych sytuacjach służbom kontrolnym trudno będzie sprawdzić, ile faktycznie kierowca pracował. Ale kontrolerzy mają swoje sposoby, aby się tego dowiedzieć. Jakie?

czytaj więcej »

Kierowcy, który jest w podróży służbowej, należą się nie tylko diety i ryczałty za noclegi. Sprawdź, za co jeszcze musisz zwrócić kierowcy pieniądze po powrocie.

czytaj więcej »

wiper-pixel