WYDANIE ONLINE

Policja oraz ITD będą kontrolowały stan techniczny pojazdów na nowych zasadach. Zobacz, co sprawdzą i jakie konsekwencje poniesiesz, jeśli coś będzie nie tak.

czytaj więcej »

Mnóstwo kierowców płaci mandaty dlatego, że źle interpretują jeden z przepisów o zakazach ruchu. Już niedługo płacić za to będą również firmy transportowe. Sprawdź, który przepis jest tą groźną pułapką.

czytaj więcej »

Zmienią się zasady wydawania zezwoleń na przejazdy pojazdami nienormatywnymi. Wzrośnie kara za przewozy kategorii VII, ponadto do taryfikatora zostanie dodanych kilka nowych kar.

czytaj więcej »

Czeka nas następny etap wdrażania przepisów o monitorowaniu przewozów towarów tzw. wrażliwych. Na przewoźników zostanie nałożony obowiązek używania lokalizatorów, zmienią się też przepisy dotyczące kar.

czytaj więcej »

Komisja Europejska ogłosiła pakiet przepisów, które dotyczą przewozów kabotażowych, płacy minimalnej w transporcie międzynarodowym oraz czasu pracy kierowców. Sprawdź, co się zmieni i od kiedy mają obowiązywać zmiany.

czytaj więcej »

Rząd pracuje nad zmianami w załączniku do ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych, który zawiera listę kar. Sprawdź, co się zmieni.

czytaj więcej »

Zmienią się wymogi wobec polskich przewoźników, którzy realizują przewozy na terenie Włoch. Zmiany będą dotyczyły dokumentacji wymaganej przez służby kontrolne oraz kar grożących za naruszenie przepisów.

czytaj więcej »

ZUS coraz częściej odmawia wydania druków A1 dla zatrudnionych w polskich firmach kierowców z Ukrainy. Przepisy się nie zmieniły, ale urząd zaczął je interpretować inaczej niż do tej pory. Jak?

czytaj więcej »

To bardzo częsta sytuacja – kierowca się zagapił albo coś mu się przytrafia, w związku z czym rozpoczęcie odpoczynku wypada o minutę za późno. Myślisz – minuta to nic takiego? Grubo się mylisz, kara może być ogromna.

czytaj więcej »

Sama znajomość norm czasu jazdy nie wystarczy, żeby uchronić się od kar ITD. Trzeba jeszcze tak zorganizować sobie pracę, aby w trakcie jazdy wiedzieć, ile zostało czasu do przekroczenia limitów – dziennych, tygodniowych i dwutygodniowych. Sprawdź, jak możesz sobie to ułatwić!

czytaj więcej »

Każdy kierowca wie, że jeśli karta do tachografu uszkodzi mu się w trasie, może dalej jechać. Ale nie wszyscy wiedzą, że wolno wyjechać w trasę, nawet jeśli odkryjemy uszkodzenie jeszcze przed wyjazdem.

czytaj więcej »

Zdarza się, że pracodawca chciałby powierzać kierowcy dodatkowe obowiązki, np. związane z pracą w magazynie albo spedycją. Sprawdź, jakie dokumenty trzeba podpisać w takiej sytuacji, żeby nie narazić się organom kontrolnym.

czytaj więcej »

Coraz więcej polskich firm zatrudnia jako kierowców Ukraińców. Jakie zasady obowiązują przy rozliczaniu diet i ryczałtów za noclegi takiego kierowcy, jeśli przewozi ładunek przez kilka krajów, np. z Danii przez Polskę na Ukrainę?

czytaj więcej »

Osoba, która ma być zatrudniona jako kierowca ciężarówki albo autobusu przed dopuszczeniem do pracy musi przedstawić przyszłemu pracodawcy dokumenty, z których wynika, że spełnia wymagania ustawy o transporcie. Jakie to dokumenty?

czytaj więcej »

Stan licznika samochodu nie musi się zawsze zgadzać ze wskazaniami tachografu cyfrowego. Przepisy zezwalają na rozbieżności, jednak nie mogą one być zbyt duże. Kiedy ITD może mieć zastrzeżenia?

czytaj więcej »

Chcesz być dobrze przygotowany na kontrolę bhp przeprowadzaną przez inspektora pracy? Jeśli tak, to zobacz, co obejmie kontrola i sprawdź, czy wszystkie te zadania masz zorganizowane zgodnie z przepisami.

czytaj więcej »

Przepisy o mocowaniu ładunków zostaną doprecyzowane. Pojawią się szczegółowe wytyczne dotyczące tego, jak mają być unieruchomione przewożone rzeczy. Zobacz, na co musisz się przygotować.

czytaj więcej »

Jeśli dostałeś zawiadomienie o kontroli, ale nie możesz przy niej być, upoważnij kogoś innego do reprezentowania firmy. Inaczej grozi Ci kara w wysokości 10.000 zł.

czytaj więcej »

wiper-pixel