WYDANIE ONLINE

Zdarza się, że postój w trasie się przeciąga i trwa ponad 24 godziny. Jak zapisać taką aktywność, żeby służby kontrolne tego nie zakwestionowały?

czytaj więcej »

Od 1 stycznia stawki minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w Polsce zostaną podwyższone. Dotyczy to wynagrodzeń osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ale też zleceniobiorców. Ile wyniosą nowe stawki?

czytaj więcej »

Rząd planuje kolejne zmiany w mandatach. Wzrosną grzywny za wykroczenia drogowe, a za jazdę po alkoholu grozić będzie kara ograniczenia wolności. Co jeszcze się zmieni?

czytaj więcej »

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o monitorowaniu przewozów drogowych, dotyczący stosowania przez przewoźników lokalizatorów. Obowiązki firm transportowych będą jednak inne niż zapowiadano.

czytaj więcej »

Niemcy chcą, aby czas gotowości kierowców busów był liczony jako „inna praca”. Ponadto planują zastąpienie zaświadczenia o działalności wpisami manualnymi.

czytaj więcej »

Policjanci dostaną minikamery montowane na mundurach do nagrywania interwencji.

czytaj więcej »

Stawka samozatrudnionego kierowcy nie musi być równa płacy minimalnej obowiązującej dla kierowców delegowanych do Niemiec. Jednak niemiecka administracja określiła wymogi, które musi spełniać osoba samozatrudniona.

czytaj więcej »

Tylko do końca 2017 r. kierowcy i inni pracownicy mogą posługiwać się papierowymi zwolnieniami lekarskimi. Potem zwolnienia będą wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej, czyli e-ZLA. Zobacz, jakie korzyści możesz mieć z tej zmiany.

czytaj więcej »

Jeśli wykonujesz przewóz międzynarodowy, Twoje relacje z nadawcą i odbiorcą towaru podlegają przepisom zawartym w konwencji CMR. A te nakazują odbiorcy ładunku zgłaszanie zastrzeżeń w określonym terminie.

czytaj więcej »

W karcie kierowcy określone są dane kierowcy oraz numer prawa jazdy. Czy w związku z tym przy wymianie prawa jazdy albo przy zmianie danych trzeba też wymienić kartę kierowcy?

czytaj więcej »

Państwowa Inspekcja Pracy chce zmian w zasadach zatrudniania pracowników na podstawie tzw. umów śmieciowych, a więc umów o dzieło i umów zlecenia. Co dokładnie się zmieni?

czytaj więcej »

Na części trasy E65, w tym tej, która jest fragmentem autostrady D1 stanowiącej obwodnicę Pragi, zostanie wprowadzony całkowity zakaz ruchu dla ciężarówek o długości powyżej 12 metrów.

czytaj więcej »

Górne limity opłat za parkowanie mają być zniesione.Stanie się tak za sprawą nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym i niektórych innych ustaw, która ma wkrótce trafić do Sejmu.

czytaj więcej »

Senatorowie wydali opinię, w której oświadczyli, że proponowany przez Unię Europejską pakiet mobilności, dotyczący firm transportowych, jest niezgodny z prawem unijnym.

czytaj więcej »

Mandaty za wykroczenia drogowe można będzie opłacić za pośrednictwem terminala płatniczego znajdującego się w radiowozie. Pod jednym warunkiem. Jakim?

czytaj więcej »

Z rejestru VAT będzie można uzyskać więcej danych o kontrahentach niż obecnie. Dzięki temu będziesz miał większą szansę, że organy podatkowe nie zakwestionują legalności Twoich transakcji.

czytaj więcej »

Komisja Europejska planuje zlikwidować podatki od środków transportowych, ale w zamian za to podwyższyć opłaty drogowe. Kiedy wejdą w życie zmiany?

czytaj więcej »

Tak zdecydował Sąd Najwyższy. Dzięki tej uchwale dłużnicy będą ponosić niższe koszty egzekucyjne, a komornicy zapłacą VAT z własnej kieszeni.

czytaj więcej »

Na terenie Bułgarii wprowadzono dodatkowe kary za naruszenie zakazów i ograniczeń w ruchu.

czytaj więcej »

We Włoszech za korzystanie z telefonu w czasie jazdy bez urządzenia głośnomówiącego kierowca straci prawo jazdy na trzy miesiące. Nad taką nowelizacją przepisów pracuje właśnie włoski parlament.

czytaj więcej »

Policja nadal będzie używała starych radarów Rapid i Iskra, na których niedokładność i podatność na zakłócenia skarżą się kierowcy.

czytaj więcej »

Czy wiesz, na czym polega metoda odcinania? Albo jak inspektor naliczy czas jazdy, gdy zrobisz przerwy w złej kolejności? Jeśli nie, to lepiej szybko sprawdź, inaczej możesz mieć poważne kłopoty.

czytaj więcej »

Jeśli zależy Ci na tym, żeby jak najszybciej dojechać do celu, a więc maksymalnie wykorzystać normy jazdy określone w przepisach, odejmuj od czasu jazdy wszystkie, nawet najdrobniejsze postoje.

czytaj więcej »

Zdarza się, że ten sam kierowca wykonuje przewozy osób okazjonalne i regularne. Problem w tym, że przy każdym z tych przewozów obowiązują inne zasady dotyczące tachografów. Jak to rozwiązać?

czytaj więcej »

Przy ustalaniu, jaką wysokość powinien mieć dodatek za pracę w nocy, trzeba szczególnie zadbać o trzy sprawy. Inaczej możesz mieć nie tylko kłopoty z PIP, ale też sprawę w sądzie wytoczoną przez kierowcę.

czytaj więcej »

Zdarza się, że przewóz na różnych odcinkach trasy wykonuje kilku przewoźników. Czy można go wówczas wykonać na podstawie jednego listu przewozowego czy trzeba mieć oddzielny list na każdego przewoźnika?

czytaj więcej »

Możesz mieć więcej wypisów z licencji niż samochodów, możesz mieć także mniej. Jednak w każdej z tych sytuacji musisz pamiętać o dopilnowaniu kilku ważnych spraw, bo inaczej narażasz się na kary.

czytaj więcej »

Karę za utrudnianie kontroli można dostać nie tylko w firmie, ale też na drodze. Zapłacisz ją, jeśli Twój kierowca uniemożliwi inspektorowi dostęp do tachografu albo gdy nie odbierzesz korespondencji. Ale nie tylko.

czytaj więcej »

Wielu pracodawców przyzwala na jazdę bez karty albo wręcz wymusza to na kierowcach. Myślą – w razie co zapłacę karę i zapomnę. Taka strategia może mieć jednak dużo poważniejsze konsekwencje niż mandat.

czytaj więcej »

wiper-pixel