WYDANIE ONLINE

Ministerstwo finansów podało, że ma w planach zaostrzenie sankcji dla przedsiębiorców, u których kontrole wykryły nielegalne paliwo. Zamierza takim firmom cofać zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego.

czytaj więcej »

Co zrobić, żeby zwiększyć swoje szanse na zaświadczenie A1 dla kierowcy z Ukrainy i Białorusi? Odpowiedź można znaleźć w ostatnich wyjaśnieniach rzecznika ZUS.

czytaj więcej »

Firmy transportowe mają problem z uzyskaniem wiążącej interpretacji przepisów ustawy o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odmawia ich wydawania. Sprawdź, co możesz zrobić w tej sytuacji.

czytaj więcej »

Jeśli w latach 2007–2011 kupiłeś bądź wziąłeś w leasing ciężarówkę marki Scania, masz szansę uzyskać odszkodowanie. Scania została ukarana przez Komisję Europejską za uczestnictwo w zmowie cenowej producentów ciężarówek.

czytaj więcej »

Weszły w życie zapowiadane przez nas w poprzednich numerach przepisy o badaniach technicznych pojazdów. Opłatę za badanie techniczne będziesz musiał uregulować przed rozpoczęciem badania.

czytaj więcej »

Za używanie telefonu podczas jazdy na terenie Niemiec kierowcom będą groziły wyższe kary niż do tej pory. Kierowcy, którzy zostaną przyłapani przez policję podczas jazdy na rozmawianiu przez telefon lub wysyłaniu SMS-ów, zapłacą 100 euro mandatu. Obecnie za oba te naruszenia przepisów w Niemczech grozi kara w wysokości 60 euro.

czytaj więcej »

Austria będzie przeprowadzać kontrole emisji spalin w samochodach ciężarowych na autostradach. Austriacy dysponują sprzętem pozwalającym na zdalne dokonanie badania wartości spalin, kiedy pojazd znajduje się w ruchu, bez konieczności jego zatrzymania.

czytaj więcej »

Węgrzy uruchomili pierwsze wagi należące do systemu wag preselekcyjnych, który umożliwia ważenie pojazdów bez konieczności ich zatrzymywania. Gdy uruchomią cały system, zaczną nakładać kary. Wdrożenie systemu ma się zakończyć do końca roku. Do tego czasu Węgrzy nie będą karać właścicieli przeciążonych pojazdów.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2018 r. będzie można wliczyć wynagrodzenie małżonka do kosztów uzyskania przychodu i korzystniej rozliczyć stratę. Ponadto podwyższony ma być też próg dla małych podatników.

czytaj więcej »

Zmienią się zasady karania kierowców na terenie Wielkiej Brytanii. Za spędzanie 45-godzinnego odpoczynku w kabinie pojazdu będą groziły sankcje. Ponadto funkcjonariusze zaczną karać kierowców na drodze, zamiast kierować sprawy do sądu.

czytaj więcej »

Czeskie przepisy o delegowaniu obejmują polskich kierowców wykonujących przewozy na terenie Czech. Tak ogłosił czeski Główny Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy. Jakie masz w związku z tym obowiązki?

czytaj więcej »

Finlandia objęła przepisami dotyczącymi płacy minimalnej zagranicznych kierowców wykonujących przewozy na terenie tego państwa. Jeśli wysyłasz tam kierowcę, musisz pamiętać o formalnościach.

czytaj więcej »

Niektórzy pracodawcy powierzają sczytywanie danych z karty kierowcom na podstawie pisma o powierzeniu obowiązków. Kto w takiej sytuacji płaci kary za niezgranie danych – przewoźnik czy kierowca?

czytaj więcej »

Kierowcy najmniejszych pojazdów nie podlegają regulacjom rozporządzenia WE nr 561/2006, co powoduje, że ich odpoczynki dobowe nie mogą być skracane. Jak więc planować odpoczynki tych kierowców?

czytaj więcej »

Najczęstszy błąd, który zdarza się pracodawcom w związku z nadgodzinami kierowców, to błędne obliczenie wynagrodzenia z tego powodu, że pomylono nadgodziny dobowe ze średniotygodniowymi. Jak go nie popełnić?

czytaj więcej »

Opisanie odstępstwa od przepisów na wydruku z tachografu może uratować kierowcę od kary. Problem w tym, że innego dnia tego wydruku nie da się już zrobić. Warto więc zabezpieczyć się na wypadek jego zgubienia.

czytaj więcej »

Kierowcy bardzo często zaczynają pracę w kolejnej dobie wcześniej niż poprzedniego dnia, ponieważ mogą skracać odpoczynki. W takiej sytuacji należy im się wynagrodzenie na nadgodziny – chyba że mają indywidualny rozkład.

czytaj więcej »

To kierowca robi na co dzień wydruki z tachografu i widzi wklejkę, na której jest data kalibracji. Dlatego warto go zobowiązać w regulaminie pracy lub umowie do informowania o zbliżającym się terminie następnej kalibracji.

czytaj więcej »

Zdarza się, że firma ma dodatkowe zlecenia i aby je wykonać, potrzebuje skorzystać z pojazdów innej firmy transportowej. O jakie dokumenty trzeba zadbać w takiej sytuacji, żeby nie mieć problemów w czasie kontroli ITD?

czytaj więcej »

Często pojazdami służącymi do utrzymania dróg kierują osoby, dla których jest to dodatkowa praca. Czy muszą mieć zaliczoną kwalifikację wstępną, przewidzianą w ustawie o transporcie?

czytaj więcej »

Nie ma podstaw do karania zarządzającego transportem za dopuszczenie do wykonywania przewozu pojazdem wyposażonym w tachograf bez badania kontrolnego, jeśli był w dniu kontroli na zwolnieniu lekarskim.

czytaj więcej »

Zgodnie z przepisami kierowca nie powinien wyjmować wykresówki przed zakończeniem dziennego okresu pracy, chyba że jest to dopuszczalne z innych powodów. Są tylko trzy powody, czy wiesz, jakie?

czytaj więcej »

Przepisy przewidują tylko jeden warunek odnoszący się do przechowywaniu tarczek z tachografów. Jeśli jednak chcesz uniknąć problemów podczas kontroli, warto poukładać wykresówki w określony sposób. Jaki?

czytaj więcej »

Bardzo wiele kar nakładanych na firmy transportowe jest następstwem złamania przepisów przez kierowców. Co może Cię uchronić przed taką karą? Wyciąganie konsekwencji wobec kierowców.

czytaj więcej »

wiper-pixel