WYDANIE ONLINE

Z ustawy o czasie pracy kierowców zostaną usunięte przepisy o podróżach służbowych. Wynagrodzenia kierowców będą oskładkowane i opodatkowane, jak pensje pracowników delegowanych, więc koszty zatrudnienia znacznie wzrosną.

czytaj więcej »

W nowelizacji ustawy o transporcie, która niebawem ma wejść w życie, będzie sporo zmian w karach za naruszenia związane z czasem pracy kierowców. Które zmiany są największym zagrożeniem dla firm?

czytaj więcej »

Zmienią się zasady związane ze zgłaszaniem do rejestru towarów podlegających monitorowaniu. Ponadto będzie trzeba monitorować przewóz leków, a towary monitorowane już nie będą wyznaczane według PKWiU.

czytaj więcej »

Wbrew temu, co wcześniej zapowiadano, kierowcy spoza Unii jednak nie mogą być zatrudniani w transporcie jako pracownicy sezonowi. Na liście branż, dla których dostępny jest ten rodzaj zezwolenia, nie ma transportu

czytaj więcej »

Od 2 stycznia 2018 r. wzrosły stawki opłat za przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Konin dla osobówek, motocykli i pojazdów nienormatywnych. Opłata dla pojazdów osobowych i motocykli będzie większa o 2 grosze za jeden kilometr, a dla pojazdów nienormatywnych o 20 groszy za kilometr.

czytaj więcej »

Francuzi jednak nie będą pobierać opłat za rejestrację delegowanych kierowców w elektronicznym systemie SIPSI.

czytaj więcej »

Holendrzy od 1 stycznia 2018 r. wprowadzili kary za spędzanie regularnych odpoczynków w kabinach pojazdów.

czytaj więcej »

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdził, że kierowcy nie mogąodbierać tygodniowych odpoczynków regularnych (45-godzinnych) w kabinach pojazdów. A co z karami za takie odpoczynki?

czytaj więcej »

Zollamt nadal uznaje, że diety kierowców wolno częściowo zaliczać do wynagrodzenia kierowców, mimo że niemieckie Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko niekorzystne dla polskich firm. Zmieniły się jednak limity.

czytaj więcej »

System eCall, który umożliwia automatyczne wezwanie pomocy w razie wypadku, od 31 marca tego roku będzie umieszczany we wszystkich nowych samochodach do 3,5 t, sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia mamy możliwość sprawdzenia przeszłości samochodów z zagranicy. Dzięki temu można się dowiedzieć, czy auto nie jest skradzione, powypadkowe albo nie miało „przekręconego” licznika.

czytaj więcej »

Osoba, która popełni takie oszustwo, będzie mogła trafić do więzienia na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Ukarać będzie można nie tylko wykonawcę tej „usługi”, ale też tego, kto ją zlecił i właściciela pojazdu, który nie zgłosi stacji kontroli faktu wymiany licznika na nowy. W tej chwili osoby, które dopuszczają się takich zachowań, są praktycznie bezkarne.

czytaj więcej »

W 2018 roku dla polskich kierowców, wykonujących transport na terenie Austrii, będą obowiązywać wyższe stawki minimalne. Ile wyniosą?

czytaj więcej »

Polskich kierowców, którzy wykonują na terenie Portugalii przewozy kabotażowe, objęła portugalska płaca minimalna. Ile wynoszą stawki i jakie inne obowiązki trzeba spełnić?

czytaj więcej »

Od lutego we Włoszech mają obowiązywać wyższe stawki wynagrodzenia minimalnego za pracę kierowców. Zmieni się też podział kierowców na grupy, od którego zależy wysokość stawki.

czytaj więcej »

Z powodu pojedynczych nieobecności kierowcy nie możesz obniżyć wypłacanego mu ryczałtu za godziny nadliczbowe oraz za pracę w porze nocnej. Wolno to zrobić tylko wtedy, gdy różnica między faktycznym czasem pracy a czasem przyjętym do ustalenia ryczałtu jest duża.

czytaj więcej »

Nawet wówczas, gdy przewoźnik nie dokonuje załadunku i rozładunku towaru, nie może jedynie przyglądać się czynnościom ładunkowym nadawcy i rozładunkowym odbiorcy. Powinien się w to zaangażować.

czytaj więcej »

Po wejściu w życie nowego taryfikatora kar wysokość wielu z nich znacznie wzrośnie. Za co zapłacimy najwięcej?

czytaj więcej »

wiper-pixel