WYDANIE ONLINE

Sejm przegłosował ustawę o tachografach. Przede wszystkim zmieni się wysokość opłat za wydanie karty do tachografu. Przewidziano też nowe kary związane z kartami do tachografów i nowe zasady kontrolowania tych urządzeń.

czytaj więcej »

Sejm 6 czerwca uchwalił nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Zdecydował, że limity kar będą jednak niższe niż początkowo planowano, obniżył też stawki 11 najwyższych kar. Sprawdź, za co zapłacisz mniej.

czytaj więcej »

Rząd proponuje, aby minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 roku wzrosło do 2.220 zł. Minimalna stawka godzinowa dla osób pracujących na umowach cywilnoprawnych ma być podwyższona do 14,50 zł.

czytaj więcej »

Do 24 lipca 2018 r. firmy wykonujące przewozy odpadów, które nadal posługują się zezwoleniem wydanym przez starostę, muszą wypełnić ważny obowiązek. Złożyć do urzędu marszałkowskiego wniosek o wpis do bazy danych o odpadach BDO.

czytaj więcej »

Zmiany w przepisach o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów, które zapowiadaliśmy w poprzednich numerach, weszły w życie. Na co musisz uważać?

czytaj więcej »

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych poinformowało, że Ministerstwo Finansów wycofało się z planów ograniczenia do 200 litrów ilości paliwa wwożonego do Polski w zbiorniku pojazdu. Prace nad ustawą wprowadzającą ograniczenia zostały przerwane.

czytaj więcej »

Już niedługo straż graniczna będzie miała uprawnienie do nakładania mandatów za transport odpadów z naruszeniem wymagań w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi.

czytaj więcej »

Europosłowie zagłosowali przeciw projektowi, zgodnie z którym kierowcy nie podlegaliby dyrektywie o delegowaniu. Nie zgodzili się też na uelastycznienie czasu pracy kierowców i montowanie tachografów w pojazdach do 3,5 t.

czytaj więcej »

Od 1 lipca 2018 r. odpoczynek odbierany przez kierowcę na parkingu na terenie Danii nie będzie mógł przekraczać 25 godzin. W związku z tym w pojeździe możliwe będzie spędzanie tylko odpoczynków skróconych.

czytaj więcej »

Prawdopodobnie w październiku zniesiony zostanie obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia opłacenia OC. Jeśli oczywiście system Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) zacznie wreszcie działać poprawnie.

czytaj więcej »

We Włoszech zaczęły obowiązywać przepisy, które zwalniają niektórych kierowców z zakazów ruchu dla pojazdów ciężarowych. Ułatwienia dotyczą pojazdów, które wracają do siedziby firmy.

czytaj więcej »

Zwiększy się liczba kontroli technicznych pojazdów, przeprowadzanych przez ITD. Będą też one dużo skuteczniejsze niż dziś, ponieważ inspekcja dostanie dużo nowocześniejszy sprzęt kontrolny.

czytaj więcej »

Jeśli w latach 2013–2016 kupiłeś lub wziąłeś w leasing ciężarówkę, możesz dołączyć do pozwu zbiorowego, składanego przez Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników. Trzeba tylko dostarczyć do biura stowarzyszenia fakturę zakupu lub umowę leasingu.

czytaj więcej »

Ministerstwo Finansów zamierza podnieść minimalne sumy gwarancyjne w ubezpieczeniach OC. Ponadto czekają nas zmiany dotyczące terminów wypłaty odszkodowań. Jakie?

czytaj więcej »

Rząd zdecydował, że zniesiona zostanie akcyza na gaz ziemny do silników spalinowych. Oznacza to, że ceny paliw LNG i CNG będą dużo niższe niż teraz, a także dużo niższe niż ceny innych paliw.

czytaj więcej »

Jeżeli zmiana przepisów zostanie zatwierdzona, pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony będą mogły poruszać się po duńskich drogach krajowych i ekspresowych z prędkością 80 km/h.

czytaj więcej »

Na zakup samochodu elektrycznego będzie można dostać dopłatę. Ministerstwo Energii chce w ten sposób zachęcić do kupna takich pojazdów, ponieważ dzięki dopłatom ich ceny nie będą aż tak drastycznie odbiegać od cen aut spalinowych jak dziś.

czytaj więcej »

Rosjanie od 5 czerwca wprowadzili zmiany w zakresie czasu pracy kierowców. Te najważniejsze dotyczą przerw oraz tygodniowego i dwutygodniowego czasu jazdy. Na co musisz uważać?

czytaj więcej »

Zdarza się, że kierowca musi przerwać pauzę. W takiej sytuacji niektórzy próbują podjeżdżać pojazdem krótkimi zrywami, żeby podjazd nie zapisał się na karcie kierowcy. Nie ma to jednak żadnego sensu, bo inspektor i tak go zobaczy. Gdzie?

czytaj więcej »

Czy kierowcy, który zostawił kartę na weekend w tachografie, trzeba wystawiać zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu? Nie, jeśli spełnione zostaną wszystkie wymienione w przepisach warunki. Jakie?

czytaj więcej »

Stosowanie w firmie planów urlopowych ma zarówno wady, jak i zalety. Jednak gdy jest to firma zatrudniająca kierowców, sprawy dodatkowo się komplikują. Zobacz, co musisz wziąć pod uwagę.

czytaj więcej »

Jeśli podpiszemy lub rozwiążemy umowę o pracę z kierowcą w trakcie okresu rozliczeniowego, możemy mieć problem z rozliczeniem nadgodzin. Wówczas pracodawca powinien ustalić wymiar czasu pracy dla tej części okresu rozliczeniowego, kiedy pracownik był zatrudniony, i odnieść do niej faktyczne godziny pracy podwładnego.

czytaj więcej »

Nowelizacja ustawy o transporcie, która już niedługo wejdzie w życie, wprowadza wiele nowych obowiązków dla firm przewozowych – a także kary za ich niewykonanie. Dlatego warto już teraz przejrzeć dokumenty i dostosować je do nowych wymogów. Jakich?

czytaj więcej »

Przewoźnik, który wykonuje część przewozu międzynarodowego odbywającą się na terytorium Polski, musi mieć licencję na transport międzynarodowy. Bez znaczenia jest to, że jego pojazd nie wyjeżdża poza Polskę, ważne, że cały przewóz jest przewozem międzynarodowym.

czytaj więcej »

wiper-pixel