WYDANIE ONLINE

Senat dokonał tylko kosmetycznych poprawek, które nie mają znaczenia dla przewoźników. Oznacza to, że ostateczna wersja ustawy nie zmieni się już – a więc wiemy, jaka finalnie będzie wysokość kar przewidzianych w nowych przepisach.

czytaj więcej »

W samochodach, które służą do transportu towarów objętych obowiązkiem monitorowania, trzeba będzie mieć lokalizatory. Dane z urządzenia będą przesyłane do bazy Krajowej Administracji Skarbowej.

czytaj więcej »

Senat wprowadził do ustawy o tachografach jedynie kosmetyczne zmiany. W dodatku dotyczą one tylko warsztatów zajmujących się naprawą tachografów. Dla przewoźników nie ma więc znaczenia, czy Sejm te poprawki przyjmie, czy odrzuci.

czytaj więcej »

Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pojawił się kolejny projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Jakie nowe pomysły na organizację komunikacji miejskiej przedstawił rząd?

czytaj więcej »

Oprócz zwykłej stawki za badania techniczne zapłacimy dodatkową opłatę, która będzie nazywana „opłatą jakościową”. Ile wyniesie i od kiedy zacznie obowiązywać?

czytaj więcej »

Przedsiębiorcy mają czas do końca września na dostosowanie monitoringu w firmach do nowych przepisów o ochronie danych osobowych. Tak zdecydował Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych i przygotował wskazówki, jak to zrobić.

czytaj więcej »

Za podanie w zgłoszeniu przewozu towaru objętego monitorowaniem błędnego numeru naczepy przewoźnikowi grozi kara w wysokości 10.000 zł. Nawet jeśli była to zwykła pomyłka.

czytaj więcej »

Od stycznia 2019 płaca minimalna w Niemczech, która dotyczy również polskich kierowców, zostanie podniesiona. Ponadto niemiecki minister pracy Hubertus Heil (SPD) zapowiedział więcej kontroli służb celnych, dotyczących przestrzegania minimalnego wynagrodzenia.

czytaj więcej »

We Francji od 1 lipca obniżono najwyższą dozwoloną prędkość z 90 km/h do 80 km/h. Ale tylko na niektórych drogach i na dwa lata.

czytaj więcej »

Nie zostanie jednak wprowadzony obowiązek corocznych badań dla kierowców, którzy ukończyli 60. rok życia. Zdaniem rządu obecnie obowiązujące normy są wystarczające i nie ma potrzeby ich zaostrzać.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia przyszłego roku drobni przedsiębiorcy będą mogli płacić niższe składki ZUS. Przepisy, które to umożliwią, właśnie zostały przyjęte przez rząd. Kto będzie mógł skorzystać z ulg?

czytaj więcej »

Często stosowana przez nietrzeźwych kierowców linia obrony nie będzie już skuteczna. Po zmianie przepisów pijany kierowca nie uniknie odpowiedzialności za wypadek, twierdząc, że pił dopiero potem, aby się uspokoić.

czytaj więcej »

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła sprawozdanie z kontroli przeprowadzanych w 2017 roku. Warto sprawdzić, za co płaciły kary skontrolowane firmy, a więc na co powinieneś zwrócić uwagę w swoim przedsiębiorstwie.

czytaj więcej »

Według Niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości nagrania z kamer samochodowych mogą być uznane za dowód w postępowaniu sądowym. W związku z tym warto nagrywać zdarzenia drogowe na niemieckich drogach. A w Polsce?

czytaj więcej »

Często kierowcy z Ukrainy, rozpoczynający pracę w Polsce, mają stare, papierowe zaświadczenia ADR. Trzeba je wymienić na plastikowe dokumenty, ponieważ ich brak jest traktowany jako najpoważniejsze naruszenie.

czytaj więcej »

Wydłużyć czas jazdy można tylko dwa razy w tygodniu. Co jednak zrobić, gdy kierowca chce przedłużyć jazdę, która zaczęła się w niedzielę, a skończyła w poniedziałek? Do którego tygodnia doliczy ją inspektor ITD?

czytaj więcej »

Za zakup odpowiednich tarczek odpowiadają zarządzający transportem i właściciel firmy, nawet jeżeli zlecili to innej osobie – kierowcy lub innemu pracownikowi. Jakie oznaczenia trzeba sprawdzić na wykresówkach, które zamierzamy kupić?

czytaj więcej »

Na rynku coraz bardziej brakuje kierowców, więc firmy transportowe starają się im zaoferować jak najlepsze warunki pracy, m.in. atrakcyjne nagrody i premie. Jednak wielu pracodawców nie zdaje sobie sprawy, że łatwo przy tym wpaść w kilka bardzo groźnych pułapek. Jakich?

czytaj więcej »

Na fakturze widnieją dane firmy lub osoby, dla której wykonaliśmy usługę. Czy w związku z tym trzeba uzyskać od nich zgodę na przetwarzanie danych w celu wystawienia faktury?

czytaj więcej »

Bardzo często firmy będące podwykonawcami przy budowie dróg są zobowiązywane w kontraktach do pracy również w niedziele i święta, aby nie wstrzymywać robót. Czy przyjmując takie zlecenie, złamiesz przepisy o świątecznych zakazach ruchu?

czytaj więcej »

Zdarza się, że właściciel firmy transportowej nie ma certyfikatu kompetencji zawodowych, a zatrudniony przez niego zarządzający transportem odchodzi z pracy. W jakich sytuacjach może wyjść na jaw, że w przedsiębiorstwie nie ma nikogo z certyfikatem i co w takiej sytuacji zrobią służby?

czytaj więcej »

wiper-pixel