WYDANIE ONLINE

Każdy starosta będzie na bieżąco otrzymywał informacje o naruszeniach odnotowywanych w KREPTD, więc od razu będzie wiedział, w stosunku do kogo powinien zacząć postępowanie o utratę dobrej reputacji. Ale to nie koniec zmian.

czytaj więcej »

Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym zacznie obowiązywać 3 września 2018 r., a wraz z nią – nowe taryfikatory kar nakładanych przez ITD. Nowa ustawa o tachografach wejdzie w życie tego samego dnia.

czytaj więcej »

Już niedługo kierowcom, którzy poruszają się samochodami z niesprawnym albo wyciętym filtrem cząstek stałych (DPF), będzie groziła kara w wysokości 5.000 zł. Tyle samo zapłacą właściciele tych pojazdów.

czytaj więcej »

Już niedługo, od 1 stycznia znacznie wzrosną kary za niezgodny z prawem transport odpadów i recykling pojazdów. Przewoźników zacznie kontrolować Inspekcja Ochrony Środowiska.

czytaj więcej »

Trwają prace nad nowymi przepisami dotyczącymi postępowania restrukturyzacyjnego i upadłościowego przedsiębiorców. Przewidują one powstanie Krajowego Rejestru Zadłużonych.

czytaj więcej »

Tak jak zapowiadaliśmy w poprzednich numerach, od 9 lipca 2018 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące przedawnienia roszczeń. Co prawda nie dotyczą umów przewozu, ale będą Cię obowiązywać w wielu innych sytuacjach. Kiedy?

czytaj więcej »

Od 15 czerwca 2019 r. nowo zarejestrowane ciężarówki będą obowiązkowo wyposażane w inteligentne tachografy, które pozwalają na zapisywanie pozycji ciężarówki na poszczególnych etapach trasy oraz zdalną kontrolę. Jednak zanim dane o lokalizacji pojazdu będzie można wykorzystać do wystawienia mandatu, może minąć nawet pięć lat.

czytaj więcej »

Francuskie władze zapowiadają, że kary za naruszenie przepisów związanych z delegowaniem Polaka do pracy we Francji wzrosną aż o 1.000 euro. Tamtejszy Parlament przyjął projekt nowelizacji przepisów dotyczących kar administracyjnych nakładanych przez tamtejszą inspekcję pracy za naruszenia przepisów prawa pracy. Te przepisy obejmują również regulacje dotyczące pracowników delegowanych, w tym polskich kierowców, którzy wykonują na terenie Francji przewozy.

czytaj więcej »

Sejm zakończył prace nad ustawą wprowadzającą dla małych przedsiębiorców zmniejszenie składek ubezpieczeniowych proporcjonalnie do przychodu. Sprawdź, ile będą płacić na ZUS mali przedsiębiorcy.

czytaj więcej »

Sąd w Oslo zdecydował, że odszkodowania w związku ze zmową cenową producentów samochodów ciężarowych można żądać od ich importera, a nie tylko od producenta.

czytaj więcej »

Rząd chce, aby cudzoziemcy mogli pracować w Polsce na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy nawet przez rok. Taka zmiana przepisów znalazła się w ustawie o rynku pracy.

czytaj więcej »

Od marca 2019 r. wszystkie nowo wydawane dowody osobiste będą miały warstwę elektroniczną – specjalne chipy. Dzięki temu za pomocą dowodu będzie można złożyć  podpis elektroniczny i szybciej odprawić się na lotnisku.

czytaj więcej »

Sejm przegłosował zmiany w zasadach dotyczących granicznej kontroli fitosanitarnej opakowań drewnianych, w których towary są wprowadzane na obszar Polski z państw trzecich. Co się zmieni dla przewoźników?

czytaj więcej »

GITD na swojej stronie ostrzega, że w obiegu coraz częściej pojawiają się fałszywe świadectwa kwalifikacji zawodowej kierowców. Zobacz, po czym można poznać fałszywy dokument.

czytaj więcej »

Od 1 lipca 2018 r. w Danii zaczęły obowiązywać nowe przepisy w zakresie transportu kombinowanego. Niektóre przewozy, do tej pory uważane za transport kombinowany, już nim nie będą.

czytaj więcej »

Przewoźnik, który wykonuje przewozy kabotażowe na terenie Włoch, musi wyposażyć kierowcę w wymagane dokumenty, przetłumaczone na włoski. Sankcje za ich brak mogą wynieść nawet 10 tys. euro.

czytaj więcej »

W przepisach nie przewidziano obowiązku oznaczania w ewidencji, który postój pojazdu jest odpoczynkiem, a który rekompensatą za inny odpoczynek. Lepiej jednak to sobie oznaczać. Dlaczego?

czytaj więcej »

Zdarza się, szczególnie w firmach realizujących przewozy na potrzeby własne, że gdy kierowca znienacka idzie na zwolnienie, nie ma innego kierowcy, który mógłby go zastąpić. Czy w takiej sytuacji zastępstwo może objąć inny pracownik, np. magazynier albo kierownik produkcji?

czytaj więcej »

Nowy taryfikator kar będzie obowiązywał od 3 września. Ale może się zdarzyć, że podczas kontroli odbywającej się po 3 września inspektor wykryje naruszenie, do którego doszło przed 3 września. Czy wówczas nałoży starą karę, czy nową?

czytaj więcej »

wiper-pixel