WYDANIE ONLINE

Jeśli chcesz wykonywać przewozy na rzecz gminy, powiatu albo województwa, będziesz musiał mieć we flocie ekologiczne pojazdy. Niekoniecznie muszą być elektryczne, mogą być też napędzane gazem CNG.

czytaj więcej »

Zgodnie z planami Ministerstwa Infrastruktury drogówka przejmie od ITD obsługę fotoradarów i kamer kontrolujących przejazd na czerwonym świetle. Natomiast ITD zacznie od 3 listopada zarządzać siecią opłat drogowych viaToll.

czytaj więcej »

Kierowcę z zagranicy można będzie zatrudnić na dłużej, a procedury zatrudniania cudzoziemców zostaną uproszczone. Małe firmy dostaną dofinansowanie na poszukiwanie pracowników poza urzędami pracy. Zaczną też obowiązywać nowe zasady dotyczące staży.

czytaj więcej »

Będziesz sprawdzany przez fiskusa, jeśli w firmie, dla której realizowałeś przewóz, odbędzie się kontrola skarbowa. Kontrole celno-skarbowe będzie można przeprowadzać nawet pod nieobecność kontrolowanego lub upoważnionej przez niego osoby.

czytaj więcej »

Rząd zapowiada, że od 1 stycznia 2019 r. wejdą w życie zmiany dotyczące limitów podatkowych związanych z pojazdami. Zmienią się zasady regulujące amortyzację i zaliczanie wydatków poniesionych na samochód do kosztów podatkowych.

czytaj więcej »

W Internecie dostępna jest już pełna historia ubezpieczeniowa OC i AC wszystkich aut. Możesz się z niej dowiedzieć, o jakich zdarzeniach z udziałem Twojego pojazdu wiedzą ubezpieczyciele. Koniecznie sprawdź, czy są to prawdziwe informacje!

czytaj więcej »

Dłużnik spóźniający się z oddaniem kosztów procesu będzie musiał zapłacić z tego tytułu odsetki. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji przepisów, przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

czytaj więcej »

Rząd przygotowuje nowe przepisy dotyczące procedury stosowanej po wypadkach przy pracy. Zgodnie z projektem lekarz orzecznik będzie mógł stwierdzić stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu bez bezpośredniego badania.

czytaj więcej »

Rozpoczęły się sejmowe prace nad tzw. pakietem MŚP, czyli rządowym projektem zmian dotyczącym małych i średnich przedsiębiorstw. Większość nowych przepisów ma wejść w życie od 1 stycznia 2019 r. Jakich zmian możemy się spodziewać?

czytaj więcej »

Do listy używek, których stosowanie powoduje, że z badaniem trzeźwości policja musi poczekać 15 minut, dołączą e-papierosy. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia o sposobie przeprowadzania kontroli trzeźwości.

czytaj więcej »

Już niedługo w prawie jazdy nie będzie rubryki, do której wpisuje się adres zamieszkania kierowcy. W związku z tym nie będziemy już płacić za wymianę tego dokumentu po zmianie adresu.

czytaj więcej »

W przypadku gdy pracodawca narusza przepisy prawa pracy, zatrudniając pracownika na podstawie umów cywilnoprawnych zamiast umowy o pracę, musi liczyć się z koniecznością poniesienia wszelkich kosztów, w tym również składek ZUS. Tak zdecydował Sąd Najwyższy.

czytaj więcej »

Skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie dyrektywy o delegowaniu pracowników, która ma obowiązywać od 2020 roku, polski rząd złożył 3 października. Następnego dnia zrobiły to też Węgry.

czytaj więcej »

Nie masz pewności, jakie dane pracowników może zbierać Twoja firma i jak powinna je przechowywać? Jeśli tak, to warto sięgnąć po poradnik przygotowany przez UODO dla pracodawców. Zawarto w nim porady na temat ochrony danych osobowych podczas rekrutacji i zatrudnienia.

czytaj więcej »

Jeśli poruszasz się po czeskich drogach, musisz mieć się na baczności. Może Cię teraz „złapać” nie tylko radar albo fotoradar, ale też nowoczesny aparat cyfrowy, który ma zasięg 1 kilometra.

czytaj więcej »

Z zapowiedzi francuskiego rządu wynika, że już niedługo za przejazd ciężarówką na zagranicznych numerach przez autostrady w tym kraju będzie trzeba zapłacić dodatkową opłatę. Będzie pobierana w formie winiet.

czytaj więcej »

Według ostatnich zapowiedzi niemieckiego rządu za ciężarówki zasilane ciekłym gazem ziemnym (LNG) będzie można płacić niższe opłaty drogowe. Od kiedy zaczną obowiązywać ulgowe stawki?

czytaj więcej »

Jeśli jeździsz do Rosji, to sprawdź, czy nie musisz niedługo wymienić swojego urządzenia pokładowego do opłat drogowych w systemie Platon. Gdzie znajdziesz taką informację?

czytaj więcej »

Często zdarza się, że kierowca ma podczas dnia pracy bardzo wiele postojów związanych z oczekiwaniem na załadunek bądź rozładunek. Szczególnie jeśli jeździ w krótkie trasy. Czy takie okresy można uznać za przerwy, czy powinny być wliczane do czasu pracy?

czytaj więcej »

Jeśli przewoźnik udowodni, że nie mógł przewidzieć zgubienia wykresówek ani temu zapobiec, to ma szanse uniknąć kary za ich brak. W jaki sposób możesz to udowodnić, żeby zwiększyć swoje szanse?

czytaj więcej »

Obowiązujące od 3 września przepisy nowelizacji ustawy o transporcie wprowadziły nowe zasady odpowiedzialności za przeważenia pojazdów. Kiedy za przeważenie karę dostanie załadowca, a kiedy przewoźnik? Sprawdź!

czytaj więcej »

Woda może być przewożona cysternami z różnych przyczyn – zarówno dlatego, że ktoś chce sobie napełnić basen, jak i z tego powodu, że wystąpiła awaria sieci wodociągowej albo susza. Czy ma to znaczenie, jeśli chodzi o zwolnienie z obowiązku rejestracji czasu jazdy?

czytaj więcej »

wiper-pixel