WYDANIE ONLINE

Zlikwidowane będą karty pojazdu i nalepki kontrolne. Nowy właściciel pojazdu będzie mógł zachować stare tablice rejestracyjne. Nie trzeba będzie wozić ze sobą prawa jazdy. Od kiedy czekają nas takie zmiany?

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2019 r. akta osobowe pracowników będzie trzeba podzielić na cztery części, a nie na trzy, jak obecnie. Jakie dokumenty masz umieścić w nowej, dodatkowej części? I ile masz na to czasu?

czytaj więcej »

Pamiętaj, że od 1 stycznia zaczną obowiązywać kary za nieprzestrzeganie przepisów o lokalizatorach używanych w systemie SENT, które weszły w życie 1 października. Kary są wysokie – kierowca może zapłacić do 7.500 zł, a przewoźnik 10.000 zł. Za co?

czytaj więcej »

Sieć fotoradarów i mobilnych rejestratorów nie zostanie jednak przekazana z ITD do policji. Wszystkie te urządzenia nadal będą zarządzane przez CANARD należący do GITD.

czytaj więcej »

W bazie udostępnionej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny firmy ubezpieczeniowe mogą zapoznać się z notatkami policyjnymi z wypadków przez Internet. Sprawdź, którzy ubezpieczyciele korzystają z tego udogodnienia.

czytaj więcej »

Lista danych, których pracodawca może żądać od osób zatrudnionych w jego firmie bądź ubiegających się o pracę, już niedługo się zmieni. Rząd przygotowuje nowelizację Kodeksu pracy związaną z RODO.

czytaj więcej »

Wraz z nowym rokiem zacznie obwiązywać nowa, niższa stawka podatku CIT – 9%. Jednak nie dla wszystkich przedsiębiorców oznacza to obniżkę podatku, niektórzy będą płacić o wiele więcej. Z czego to wynika?

czytaj więcej »

Możliwych jest kilka różnych scenariuszy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wśród nich także ten najgorszy – zakładający, że państwo to stanie się „krajem trzecim”, a więc wszelkie dzisiejsze ułatwienia rynkowe przestaną obowiązywać. Jak się do tego przygotować?

czytaj więcej »

Belgijska firma transportowa ma oddać siedmiu bułgarskim kierowcom łącznie 236 tys. euro. Powód? Pracowali w Belgii, a wynagrodzenia mieli bułgarskie, więc teraz należy im się wyrównanie za poprzednie lata.

czytaj więcej »

Jeżeli Twoje dochody w roku podatkowym przekroczą 1 mln zł, zapłacisz nowy podatek, zwany daniną solidarnościową. Kiedy wejdą w życie zmiany?

czytaj więcej »

Ne masz co liczyć na umorzenie zaległych składek z tego powodu, że brakuje Ci pieniędzy na czynsz albo na zapłacenie alimentów. Według niedawnego wyroku NSA zobowiązania wobec państwa są ważniejsze niż wobec innych podmiotów.

czytaj więcej »

Zakończyły się prace sejmowe nad nowelizacją ustaw ubezpieczeniowych. Zgodnie z nowymi przepisami od 1 stycznia zostaną podwyższone sumy gwarancyjne w ubezpieczeniach OC. Czy to przełoży się na wzrost składek?

czytaj więcej »

Dnia 1 stycznia 2019 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące rozliczania pojazdów w działalności gospodarczej. Zmiany będą dotyczyły rozliczania amortyzacji oraz kosztów eksploatacyjnych.

czytaj więcej »

Biuro ds. Transportu Międzynarodowego przypomina, jakie obowiązki mają przewoźnicy, korzystający z zezwoleń EKMT. Zobacz, czego musisz dopilnować.

czytaj więcej »

Jeśli masz ciężarówkę napędzaną gazem LNG albo CNG, możesz już złożyć dokumenty, aby po 1 stycznia jeździć po niemieckich drogach za darmo. Placówki Toll Collect właśnie zaczęły przyjmować wnioski o zwolnienie.

czytaj więcej »

Niemiecki odpowiednik Sejmu, Bundestag, zaakceptował nowe, wyższe stawki opłat drogowych, które mają obowiązywać od 1 stycznia. Gdy wejdą w życie, czeka nas spory wzrost kosztów transportu.

czytaj więcej »

Dni, w których kierowca powinien wykonywać wpisy manualne, są dniami „zarejestrowanej działalności”, a więc wliczają się do limitu na sczytywanie danych. A co, jeśli kierowca zrobi wpis manualny obejmujący czas urlopu albo zwolnienia lekarskiego?

czytaj więcej »

Czas spędzony na dojeździe do miejsca postoju ciężarówki wyposażonej w tachograf, jeżeli pojazd nie znajduje się ani w miejscu zamieszkania kierowcy, ani w bazie pracodawcy, nie może być liczony jako odpoczynek ani przerwa. Jak w związku z tym należy go kwalifikować?

czytaj więcej »

Jedynym dokumentem potwierdzającym, że firma ma uprawnienia do wykonywania transportu drogowego, uznawanym podczas kontroli przez ITD, jest wypis z licencji albo zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika. Jeśli zamiast wypisu kierowca pokaże jego kopię albo odpis wykonany u notariusza, inspektor nałoży karę.

czytaj więcej »

Kierowcy dostają z reguły dużo dodatków do wynagrodzenia zasadniczego – premie, nagrody, zaliczki na poczet dyżurów, świadczenia z tytułu podróży służbowych itp. Które składniki pensji kierowcy można zaliczyć do wynagrodzenia minimalnego?

czytaj więcej »

Zgodnie z Kodeksem drogowym prawo jazdy można stracić za przewożenie większej liczby osób, niż zostało to określone w dowodzie rejestracyjnym. Jednak od tej zasady są wyjątki. Jakie?

czytaj więcej »

wiper-pixel