WYDANIE ONLINE

Ze świadectwem pracy trzeba będzie przekazywać pracownikom informację na temat dokumentacji pracowniczej. Ten nowy obowiązek jest związany ze zmianami w przepisach dotyczących przechowywania dokumentacji.

czytaj więcej »

W ciężarówkach od przyszłego roku obowiązkowo będzie trzeba montować inteligentne tachografy. Nowe urządzenia przekażą służbom kontrolnym mnóstwo danych bez zatrzymywania pojazdu, a nawet bez wiedzy kierowcy.

czytaj więcej »

Wszystkie systemy opłat drogowych w Unii Europejskiej będą takie same. Winiety zostaną zlikwidowane, a samochody dostawcze też mają podlegać opłatom. Od kiedy zaczną obowiązywać takie zasady?

czytaj więcej »

Jak się okazuje, 46 urządzeń czeskiej firmy Ramet, używanych przez ITD, nie ma wymaganej przepisami legalizacji. Dlatego jeśli dostałeś mandat na podstawie pomiaru z tego radaru, warto odwołać się od kary.

czytaj więcej »

Zakończyły się prace nad kolejną wersją projektu przepisów, które mają uregulować wykonywanie transportu w Europie. Rada Unii Europejskiej 3 grudnia ponownie przegłosowała Pakiet Mobilności. Zobacz, jakie zasady wykonywania transportu w UE zaproponowano tym razem.

czytaj więcej »

Zakończyły się prace nad nowymi przepisami o mandatach. Na uregulowanie mandatu zaocznego będziemy mieli 14 dni. Zmieniona została też granicą między kradzieżą, która jest wykroczeniem, a kradzieżą, która stanowi przestępstwo.

czytaj więcej »

Przy realizacji zamówień publicznych będą używane ustrukturalizowane faktury. Można je automatycznie przekazywać i przetwarzać w komputerowych systemach finansowo-księgowych, bez pracy człowieka. 

czytaj więcej »

Od 1 stycznia odpis na ZFŚS na jednego pracownika zatrudnionego w normalnych warunkach wyniesie 1.229,30 zł. Będzie bowiem ustalany na podstawie miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2013 roku.

czytaj więcej »

Zapowiadany przez nas w poprzednich numerach pakiet zmian przepisów dotyczących małych i średnich przedsiębiorców został już podpisany przez prezydenta. Zaczną obowiązywać od 1 stycznia. Co się zmieni?

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2019 r. zacznie obowiązywać nowa stawka CIT, która zastąpi obowiązującą obecnie 15% stawkę. Sprawdź, kto może z niej skorzystać według ostatecznej wersji przepisów.

czytaj więcej »

Zakończyły się prace nad przepisami, które przewidują, że najbogatsze osoby będą płacić dodatkowy podatek – daninę solidarnościową. Sprawdź, ile będzie trzeba zapłacić i od kiedy.

czytaj więcej »

Ustawa znosząca ograniczenie limitu składek ZUS jest niezgodna z konstytucją – tak orzekł Trybunał Konstytucyjny. W związku z tym osoby zarabiające ponad 11.107,50  zł miesięcznie nie zapłacą wyższych składek. 

czytaj więcej »

Z roku na rok rośnie liczba kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, dotyczących  legalności zatrudniania cudzoziemców. Aż 16% z nich kończy się znalezieniem nieprawidłowości i ukaraniem pracodawców.

czytaj więcej »

Przepisy, w których przewidziano powstanie Krajowego Rejestru Zadłużonych, zostały już zaakceptowana przez Sejm i czekają tylko na podpis prezydenta. Kiedy zacznie działać rejestr?

czytaj więcej »

Od nowego roku, wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia, wzrosną też stawki kar za brak ubezpieczenia OC. Aż 6.750 zł kary mogą zapłacić właściciele ciężarówek, którzy nie dopilnują ciągłości ubezpieczenia.

czytaj więcej »

Sejm nie zgodził się na wprowadzenie kar pieniężnych dla właścicieli pojazdów z wyciętym filtrem cząstek stałych. Posłowie uznali, że wystarczającą konsekwencją będzie brak pieczątki za badania techniczne.

czytaj więcej »

W Belgii od 1 stycznia do sieci płatnych dróg zostaną kolejne trasy – łącznie 39 kilometrów dróg. Wzrosną również stawki opłat drogowych. Które i o ile?

czytaj więcej »

Belgia chce wprowadzić automatyczne mandaty za wyprzedzanie samochodem ciężarowym w czasie deszczu. Przy drogach pojawią się specjalne kamery, które będą rejestrować wyprzedzających kierowców.

czytaj więcej »

W Kolonii i Bonn oraz na części autostrady A40 zostaną wprowadzone zakazy ruchu dla pojazdów z silnikiem diesla. Sprawdź, od kiedy i dla jakich pojazdów będą obowiązywały.

czytaj więcej »

Hiszpanie chcą podwyższyć kary za korzystanie z telefonu podczas jazdy oraz obniżyć dopuszczalną prędkość. Zamierzają też wprowadzić patrolowanie ulic przez funkcjonariuszy w nieoznakowanych ciężarówkach.

czytaj więcej »

Zdarza się, że kierowca przejmuje swój pojazd od zmiennika w kraju, w którym wcześniej miał urlop, i stamtąd rusza w trasę. Jak wyznaczyć moment rozpoczęcia takiej podróży służbowej, żeby ją poprawnie rozliczyć?

czytaj więcej »

Coraz częściej kierowcy są zatrudniani nie tylko na podstawie umów o pracę, ale też na umowy zlecenia. Trzeba pamiętać, że w przypadku takich umów również obowiązuje wynagrodzenie minimalne. Czy wiesz, które elementy wynagrodzenia wlicza się do pensji minimalnej zleceniobiorców?

czytaj więcej »

W Polsce nie ma obowiązku zmiany opon letnich na zimowe w okresie zimy. Jednak jeśli pojazd, który nie miał zmienionych opon, uczestniczył w wypadku, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

czytaj więcej »

Kierowca, który podróżuje promem, może skorzystać ze specjalnych ułatwień, przewidzianych w przepisach o czasie pracy kierowców. Jednak musi pamiętać, że w tych przepisach są też pułapki, na które trzeba uważać. Jakie?

czytaj więcej »

Jeśli kierowcy mieszczą się w ustalonym przez przepisy limicie, nie muszą w ogóle robić przerw. Czy wiesz, jaki to limit?

czytaj więcej »

wiper-pixel