WYDANIE ONLINE

Czeka nas prawdziwa rewolucja. Definicje przyczepy i naczepy zostaną zmienione. Umożliwi to wykorzystywanie w transporcie m.in. takich rozwiązań, jak „łabędzia szyja” czy „wózek dolly”.

czytaj więcej »

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym, przygotowany przez ministra infrastruktury. Projekt dotyczy elektronicznego rejestru przedsiębiorców transportowych oraz osób zarządzających transportem KREPTD.

czytaj więcej »

Rząd chce, aby badania techniczne pojazdów były pod lepszą kontrolą niż w tej chwili. Ma to umożliwić używanie do badań emisji spalin specjalistycznego sprzętu oraz  systematyczne sprawdzanie stacji przez Transportowy Dozór Techniczny.

czytaj więcej »

Doczekaliśmy się następnej wersji nowych przepisów o publicznym transporcie zbiorowym. Zobacz, jakie zmiany tym razem proponuje rząd i od kiedy mają obowiązywać nowe przepisy.

czytaj więcej »

W przepisach o kontrolach skarbowych rozszerzona została definicja „kontrahenta kontrolowanego”. W związku z tym, gdy kontrolerzy wejdą do firmy Twojego zleceniodawcy, skontrolują także Ciebie.

czytaj więcej »

Powstała nowa aplikacja na smartfony dla kierowców wykonujących transport międzynarodowy. Przygotowali ją Główny Inspektor Transportu Drogowego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Do czego może Ci się przydać aplikacja?

czytaj więcej »

Celnicy będą mogli zatrzymać dowód rejestracyjny, a kaucja pobierana od przewoźnika wzrośnie. Takie zmiany przewidziano w nowelizacji ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz niektórych innych ustaw.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawca może potrącać z wynagrodzenia zleceniobiorcy tylko taką kwotę, jak w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Jednak nie w każdej sytuacji – aby skorzystać z nowych przepisów, muszą być spełnione określone warunki.

czytaj więcej »

Mniej zezwoleń do Rosji

czytaj więcej »

W związku ze zmianami w przepisach o dokumentacji pracowniczej od 1 stycznia 2019 r. zmieniają się niektóre raporty składane przez płatników w ZUS. Ponadto wprowadzone też zostały dwa nowe raporty imienne. Zobacz, jakie masz nowe obowiązki.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia zaczęło obowiązywać rozporządzenie, w którym uregulowano, jakie wymogi musisz spełnić, jeśli chcesz zamienić papierowe dokumenty z dokumentacji pracowniczej na elektroniczne. Sprawdź, czego musisz dopilnować.

czytaj więcej »

Pamiętaj, że informacje PIT-11 oraz PIT-8C za 2018 rok będzie trzeba przygotować wcześniej niż dotychczas. Ponadto zmienią się terminy na składanie PIT-ów przez podatników. Zobacz, jakie daty będą obowiązywać w 2019 roku.

czytaj więcej »

Doprecyzowano zasady, których muszą przestrzegać policjanci i inne służby podczas dokonywania kontroli osobistej i przeszukania człowieka. Co się zmieni?

czytaj więcej »

Zgodnie z nowymi przepisami pracodawcom, którzy nielegalnie zatrudniają dłużników alimentacyjnych albo wypłacają im część pensji „pod stołem”, będą groziły wysokie kary. Kiedy zaczną obowiązywać?

czytaj więcej »

Parlament Europejski przegłosował swoje stanowisko w sprawie składek na ubezpieczenia społeczne mobilnych pracowników. Przyjęte rozwiązania są niekorzystne dla kierowców wykonujących przewozy międzynarodowe i ich pracodawców.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie nowe stawki opłat drogowych dla pojazdów poruszających się na terenie Niemiec. Tak jak zapowiadaliśmy, są znacznie wyższe od dotychczasowych. IIe zapłacisz za przejazd?

czytaj więcej »

Niektórzy kierowcy wykonują wyłącznie przewozy wyłączone z obowiązku rejestracji czasu jazdy. W związku z tym nigdy nie używają karty do tachografu. Nie muszą więc jej w ogóle mieć.

czytaj więcej »

Jak definiujemy czas wolny, w którym oddajemy nadgodziny pracownikowi? Czy jest to czas, gdy w danym dniu pracownik nie wypracował pełnego wymiaru czasu pracy? Czy są to też pełne dni, w których pracownik pozostał w domu?

czytaj więcej »

Unia zaproponowała Wielkiej Brytanii, aby przez 9 miesięcy po dacie wyjścia tego kraju z UE obowiązywały te same zasady dotyczące wykonywania transportu, jak do tej pory. Ma to dotyczyć zarówno transportu na Wyspach, jak i na terenie Unii.

czytaj więcej »

Zdarza się, że firma dostaje karę za naruszenie przepisów związanych z pracą kierowcy w porze nocnej dlatego, że źle zakwalifikowała jakiś okres aktywności kierowcy i nie zaliczyła go do czasu pracy. Wśród takich problematycznych aktywności najwięcej kłopotów sprawia czas oczekiwania. Czy jest to czas pracy, dyżur, gotowość czy dyspozycja?

czytaj więcej »

Kiedy ustalasz dodatkowe wynagrodzenie za godzinę pracy w porze nocnej, możesz wpaść w pułapkę, która grozi mandatem od PIP i koniecznością wypłacenia kierowcy zaległych kwot dodatku. Otóż podstawą do obliczenia dodatku nocnego jest minimalne wynagrodzenie za pracę. Kwotę obowiązującego w danym roku minimalnego wynagrodzenia dzieli się przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.

czytaj więcej »

Na głównych ulicach Berlina od 2019 roku zacznie obowiązywać zakaz wjazdu dla pojazdów z silnikami spełniającymi normy starsze niż Euro 6. Zobacz, które samochody ma objąć zakaz.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia przewoźnicy, którzy wykonują przewozy objęte przepisami MiLoG, muszą stosować wyższe stawki wynagrodzenia minimalnego dla kierowców. Sprawdź, ile wyniosą nowe stawki.

czytaj więcej »

Kierowca, który przejeżdża pomiędzy Belgią a Holandią, nie musi już zmieniać tablic na nadwoziu, oznaczających 25-metrowe ciężarówki. Państwa te podpisały porozumienie w sprawie oznaczeń długich ciężarówek.

czytaj więcej »

wiper-pixel