WYDANIE ONLINE

Pierwszy inteligentny tachograf otrzymał właśnie homologację, a więc został dopuszczony do sprzedaży. Jest to tachograf VDO DTCO 4.0 firmy Continental. W jakie funkcje został wyposażony?

czytaj więcej »

Kierowca w zeszłym tygodniu miał skrócony odpoczynek tygodniowy, a teraz znowu odpoczywa tylko 35 godzin. Czy takie rozłożenie odpoczynków jest zgodne z przepisami? Tak, ale pod jednym warunkiem.

czytaj więcej »

Zapadły kolejne decyzje w sprawie pakietu mobilności. Komisja Parlamentu Europejskiego ds. Transportu i Turystyki przegłosowała umieszczenie w projekcie następnych zmian.

czytaj więcej »

Wyższe stawki będą obowiązywały od 1 marca. Operator autostrady A4, Stalexport Autostrada Małopolska SA, zapowiedział, że podwyższy opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów kategorii 2, 3, 4 i 5.

czytaj więcej »

Tak jak zapowiadaliśmy, od 4 marca pojawią się nowe dowody osobiste z chipami, które umożliwią  komunikację elektroniczną z różnymi bazami danych i łatwiejszą identyfikację. Opublikowane zostało rozporządzenie zawierające wzór nowego dowodu.

czytaj więcej »

Ministerstwo sprawiedliwości chce wprowadzić surowe kary za kradzież tablic rejestracyjnych i kart płatniczych, nękanie przez firmy windykacyjne i fałszowanie faktur vatowskich. Od kiedy mają obowiązywać zmiany?

czytaj więcej »

4.000 zł – tyle będzie wynosiła opłata za zatwierdzenie badania eksploatacyjnego przewidziana w nowym rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. Ma to być stawka obowiązująca zarówno dla tachografów cyfrowych, jak i analogowych.

czytaj więcej »

Wprowadzone zostaną nowe znaki drogowe, informujące kierowców o tym, że na drodze, którą jadą, dokonywany jest odcinkowy pomiar prędkości. Nowe znaki zaczną być stawiane przy drogach już niedługo.

czytaj więcej »

W tym roku po raz pierwszy urzędy skarbowe przygotują PIT-y za niektórych podatników. Swój PIT można będzie znaleźć od 15 lutego na platformie „Portal Podatkowy". I zdecydować, czy go poprawiamy, czy zostawiamy bez zmian.

czytaj więcej »

Ministerstwo Finansów przygotowało dla osób zobowiązanych do składania sprawozdań finansowych do szefa KAS aplikację e-Sprawozdania Finansowe. Zobacz, co umożliwia aplikacja.

czytaj więcej »

Niemiecki Urząd Transportu Towarowego (BAG) informuje, że w trakcie kontroli uiszczania opłat drogowych często wykrywa błędy w danych wprowadzonych do urządzeń pokładowych (OBU). Jakie to błędy?

czytaj więcej »

Ministerstwo Transportu w Czechach chce wprowadzić tylko dwie wysokości punktów karnych w zależności od wagi wykroczenia. Zmienione zostaną tez przepisy dotyczące minimalnej odległości między pojazdami i warunkowego skrętu.

czytaj więcej »

Jeśli kierowca chce skorzystać na terenie Niemiec albo Austrii z rampy do usuwania lodu z dachu ciężarówki, może się posłużyć spisem wszystkich ramp, przygotowanym przez niemiecką policję. Zeszłoroczna lista właśnie została zaktualizowana.

czytaj więcej »

 Na Węgrzech od 3 lutego 2019 r. trzeba w elektronicznym systemie poboru opłat drogowych HU-GO wprowadzać dodatkowe dane o pojeździe. Sprawdź, kogo dotyczy ten nowy obowiązek. 

czytaj więcej »

Jak informuje Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, węgierskie służby kontrolne nakładają na polskich kierowców mandaty za brak dokumentu potwierdzającego wykonanie badań technicznych. Sankcje są bardzo wysokie.

czytaj więcej »

Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ZMPD) poinformowało, że do aplikacji TIR-EPD została wprowadzona aktualizacja. Powiększono pole służące do wpisania nazwy firmy.

czytaj więcej »

Od 21 stycznia Finlandia zezwoliła na poruszanie się po terenie tego kraju zespołów pojazdów o długości 34,5 m, pod warunkiem że ich masa będzie wynosiła do 76 ton. Dotychczas maksymalna długość nie mogła przekraczać 25,25 m.

czytaj więcej »

Holandia zamierza wprowadzić nowy system opłat drogowych. Zgodnie z planami sieć płatnych dróg obejmie nie tylko autostrady, ale też drogi alternatywne. Zmienione mają być też stawki opłat.

czytaj więcej »

Jeśli Wielka Brytania nie porozumie się w tej sprawie z Unią, to może się okazać, że po wyjściu tego kraju z UE polscy kierowcy, aby wykonywać przewozy na Wyspach, będą potrzebowali międzynarodowego prawa jazdy.

czytaj więcej »

W Wielkiej Brytanii od 29 stycznia ruszył nowy system opłacania mandatów za wykroczenia drogowe, wystawionych przez DVSA.

czytaj więcej »

Zapadł kolejny wyrok w sprawie kary za niewielkie braki w zgłoszeniu do systemu SENT przewozu towarów monitorowanych. I po raz kolejny sąd stanął po stronie przewoźników. To oznacza, że jeśli Ty też dostaniesz taką karę, warto rozważyć odwołanie, bo masz dużą szansę wygrać.

czytaj więcej »

Nawet jeśli przepisy nie wymagają sczytywania karty kierowcy, pracodawca może to nakazać swoim pracownikom, żeby mieć kontrolę nad ich aktywnościami. Odpowiada bowiem za planowanie ich czasu pracy i ma prawo go kontrolować.

czytaj więcej »

Kierowca zostawił kartę kierowcy na weekend w aucie. Czy trzeba wystawiać mu zaświadczenie o nieprowadzeniu pojazdu za ten czas? A co w przypadku tachografu analogowego – czy wystarczy zaznaczyć to na odwrocie wykresówki? Czy jednak trzeba wystawić zaświadczenie?

czytaj więcej »

Jeśli kierowca nie dostarczył na czas wyników badań okresowych, pracodawca nie może dopuścić go do wykonywania pracy. Czy ten okres wolno uznać za nieobecność usprawiedliwioną niepłatną?  

czytaj więcej »

Jeśli kierowca w trakcie wykonywania pracy ulegnie wypadkowi, musi zgłosić to niezwłocznie przewoźnikowi. Ma prawo do odszkodowania w związku z wypadkiem przy pracy z ubezpieczenia społecznego oraz od pracodawcy.

czytaj więcej »

Często zdarza się, że kierowcy zatrudnieni w firmie mają bazę w jednej miejscowości, ale w trasy wyruszają z innych miejsc, np. spod swojego domu albo z jakiegoś parkingu. Jak w związku z tym rozpisać im delegacje, żeby nie naruszyć przepisów?

czytaj więcej »

Bywa, że przewoźnik wysyła do załadowcy samochód, który jest niedostosowany do ładunku – waga brutto towaru przekracza DMC pojazdu. Jeśli też tak robisz, sporo ryzykujesz, ponieważ w takiej sytuacji załadowca może żądać dokumentów pojazdu, a nawet odmówić załadunku.

czytaj więcej »

Zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów osób, które miały ważność do 31 grudnia 2018 r., zostały przedłużone do 31 grudnia 2019 r. A czy to samo dotyczy zezwoleń na wykonywanie regularnych specjalnych przewozów osób?

czytaj więcej »

wiper-pixel