WYDANIE ONLINE

Jeśli planujesz kupno nowego pojazdu, to przygotuj się na to, że puszczenie go w trasę może się przeciągnąć. Karty do inteligentnych tachografów powinny być dostępne od 15 marca 2019 r., ale w wielu krajach UE nie udało się dotrzymać tego terminu.

czytaj więcej »

Według Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej polskie ograniczenia związane z naciskiem osi są niezgodne z prawem unijnym. W związku z tym wielu przewoźników może odzyskać zapłacone kary, tylko trzeba się pospieszyć!

czytaj więcej »

Karą za cofanie wskazań licznika pojazdu będzie więzienie, a za niezgłoszenie wymiany licznika – wysoka grzywna. W dodatku podczas każdej kontroli policjant będzie mógł spisać przebieg i przesłać go do centralnej ewidencji, gdzie zostanie on porównany z poprzednim.

czytaj więcej »

Już niedługo minister infrastruktury będzie mógł na podstawie rozporządzenia wykonawczego wskazać publiczny podmiot, który ma realizować zadania związane z rozbudową lub rozszerzeniem systemu poboru e-myta o nowe funkcjonalności. Umożliwi to uchwalona właśnie nowelizacja ustawy o drogach publicznych.

czytaj więcej »

Jak poinformowało Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, ZUS w dalszym ciągu będzie wymagał certyfikatu rezydencji podatkowej od osób, które chcą uzyskać zaświadczenie A1.

czytaj więcej »

Systemy poboru elektronicznych opłat drogowych we wszystkich państwach UE mają być ujednolicone. Rada Unii Europejskiej przegłosowała właśnie projekt dyrektywy w tej sprawie.

czytaj więcej »

Rząd chce, aby samorządy odtworzyły nierentowne połączenia lokalne i zamierza przekazywać im na ten cel 800 mln zł rocznie. Nie pokryje jednak całości kosztów związanych z obsługą nowych połączeń – samorządy będą musiały dołożyć 30%.

czytaj więcej »

Parkingi na terenie Unii mają być certyfikowane pod kątem bezpieczeństwa. Każdy z nich zostanie oznaczony jednym z czterech symboli, w zależności od tego, jakie zabezpieczenia oferują.

czytaj więcej »

Od czerwca korespondencję z sądem administracyjnym będzie można prowadzić e-mailem. Procesy sądowe mają być dzięki temu krótsze i mniej uciążliwe. W jaki sposób będzie się to odbywać?

czytaj więcej »

JPK_VAT oraz deklaracje VAT od 1 lipca 2019 r. będą zastąpione strukturą JPK_VDEK. Dzięki temu do składanego pliku nie będzie trzeba już dodawać załączników.

czytaj więcej »

Czekają nas zmiany w Kodeksie karnym. Windykatorom będzie groziła za uporczywe nękanie dłużnika bardzo wysoka kara więzienia. Jakie czyny będą uznawane za uporczywe nękanie?

czytaj więcej »

Jeśli jedziesz na Wyspy ciężarówką o DMC ponad 7,5 t, koniecznie zapoznaj się z broszurą przygotowaną przez zarządców brytyjskich autostrad. Znajdziesz tam instrukcję dla kierowców, którzy będą jechali do Europy przez Eurotunel lub port w Dover po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

czytaj więcej »

Tak jak podaliśmy w poprzednim numerze, w Hiszpanii wprowadzono zakaz spędzania odpoczynków regularnych w kabinie pojazdu. Na początku nie było jasne, jak jego przestrzeganie sprawdzają służby kontrolne. Teraz już wiemy.

czytaj więcej »

Gdy kierowca rozpocznie odpoczynek za późno, on i jego pracodawca zapłacą karę. W takiej sytuacji inspektor ITD zaliczy do okresu odpoczynku tylko te godziny, które zmieszczą się w okresie rozliczeniowym.

czytaj więcej »

W kwietniu przypadają pierwsze tegoroczne ograniczenia dla ruchu ciężarowego w Tyrolu. Jeśli planujesz jechać autostradą A12, sprawdź, kiedy grozi Ci nadprogramowy postój.

czytaj więcej »

Zawód kierowcy jest specyficzny, choćby z powodu szczególnych regulacji związanych z czasem pracy kierowców. Dlatego też przygotowanie umowy o pracę z kierowcą i obwieszczenia o czasie pracy sprawia wielu pracodawcom problem. Jak to najlepiej rozwiązać?

czytaj więcej »

Na  wykresówkach jest przewidziane miejsce na wpisanie dziennego przebiegu, a więc różnicy między stanem licznika w chwili rozpoczęcia pracy i jej zakończenia. Z kolei za brak wymaganych wpisów grożą wysokie kary. Czy takim wymaganym wpisem jest też przebieg?

czytaj więcej »

W niektórych dniach zakazany jest ruch pojazdów i zespołów pojazdów o DMC powyżej 12 ton z wyjątkiem autobusów. Jednak od tej zasady jest sporo wyjątków. Które przewozy są zwolnione z zakazów ruchu?

czytaj więcej »

Często zdarza się, że jedna firma pożycza drugiej ciężarówkę albo autokar bez kierowcy. Kierowcą jest wówczas pracownik firmy przejmującej pojazd. Jakie obowiązki mają w takiej sytuacji obie firmy, jeśli chodzi o wymogi ITD?

czytaj więcej »

Pojazd podlegający opłacie elektronicznej musi być wyposażony w urządzenie pokładowe viaBOX. Jest ono przypisane do konkretnego pojazdu. Co jednak zrobić, gdy przypniesz przyczepę, która spowoduje przekroczenie progu płatności?

czytaj więcej »

Sąd w Berlinie orzekł, że polskie firmy transportowe mają obowiązek wypłacać polskim kierowcom, wykonującym przewozy w Niemczech, wynagrodzenie wyższe niż przewidziana dla niemieckich kierowców stawka minimalna lub równe tej stawce.

czytaj więcej »

Instrukcje dla samochodów ciężarowych o masie 7,5 t i więcej jadących do Europy przez Eurotunel lub port w Dover.

czytaj więcej »

wiper-pixel