WYDANIE ONLINE

Jak się okazuje, mało kto wie, że gdy kierowca nie wymienił prawa jazdy, to zarządzający transportem może stracić certyfikat kompetencji zawodowych. Grozi mu to nawet wtedy, gdy  kierowca ma zaświadczenie o aktualnych badaniach i szkoleniach, a nie ma tylko kodu 95.

czytaj więcej »

Tak jak zapowiadaliśmy w poprzednich numerach, od 25 maja za cofanie liczników pojazdów można wylądować w więzieniu. Jednak ta zmiana ma jeszcze jedną bardzo groźną konsekwencję – taka sama kara będzie groziła za manipulacje w tachografie.

czytaj więcej »

Według Komisji Europejskiej, aby nałożyć karę za odbieranie 45-godzinnego odpoczynku w kabinie, konieczne jest przyłapanie kierowcy „na gorącym uczynku”. Karanie tylko na podstawie dokumentów jest wykluczone.

czytaj więcej »

Od 15 czerwca wszystkie nowe pojazdy muszą być wyposażone w tachografy cyfrowe II generacji, tzw. inteligentne tachografy. Karty warsztatowe, które będą do nich potrzebne, już są w Polsce wydawane.

czytaj więcej »

Już za 3 lata producenci będą mieli obowiązek montowania w każdym nowym modelu samochodu systemów bezpieczeństwa. Za 5 lat obejmie to wszystkie nowe auta. Największe zmiany będą dotyczyły ciężarówek i autobusów.

czytaj więcej »

ITD na razie nie poinformowała oficjalnie, że w związku z wyrokiem TSUE nie nakłada już kar za nacisk osi powyżej 8 lub 10 ton na drogach, na których jest to zabronione. Jednak jeśli dostaniesz taką karę, sąd najprawdopodobniej ją uchyli.

czytaj więcej »

Okazuje się, że jeszcze zanim ustawa „pekaesowa” trafiła do Sejmu, już dokonano w niej zmian. Pieniędzy na dopłaty dla przewoźników obsługujących nierentowne linie będzie mniej niż początkowo zapowiadał rząd. Na jakie kwoty możemy liczyć?

czytaj więcej »

Powstanie baza, w której będzie można prześledzić całą historię rejestracyjną firmy, dotyczącą VAT. Będzie można w niej bezpłatnie sprawdzić, czy kontrahent lub potencjalny kontrahent jest czynnym albo zwolnionym podatnikiem VAT, czy np. został wykreślony z rejestru.

czytaj więcej »

Od 4 maja, tak jak zapowiadaliśmy w poprzednich numerach, weszły w życie zmiany w Kodeksie pracy związane z przetwarzaniem danych osobowych. Sprawdź, co się zmieniło w zakresie danych osobowych pracowników i kandydatów do pracy.

czytaj więcej »

Zakazy obejmują pojazdy ciężarowe lub pojazdy przegubowe o maksymalnej masie całkowitej brutto powyżej 7,5 t oraz ciężarówki z przyczepami, w których łączna masa całkowita obu pojazdów przekracza 7,5 t. Zobacz, które trasy są objęte zakazami.

czytaj więcej »

Kierowca ciężarówki podczas swojej pracy ponosi ogromną odpowiedzialność – za bezpieczeństwo swoje, innych uczestników ruchu, pojazdu i towaru. Za jego uchybienia odpowie nie tylko on sam, ale też jego firma. Warto więc przygotować spójny regulamin, w którym zawrzesz wskazówki dla kierowców – w jaki sposób powinni organizować swoją pracę.

czytaj więcej »

Bardzo rzadko kierowcy dzielą odpoczynki dobowe. To błąd, ponieważ w niektórych sytuacjach jest to przecież najlepszy sposób, aby jak najszybciej dojechać do celu. Zobacz, w jakich sytuacjach warto wykorzystać ten sposób.

czytaj więcej »

Od 1 maja, tak jak zapowiadaliśmy, ukarany kierowca ma 14 dni, a nie 7, na zapłacenie mandatu zaocznego, a funkcjonariusz musi go dokładnie powiadomić, za co został ukarany. Do nowych wymogów zostaną więc dostosowane wzory mandatów.

czytaj więcej »

Już w lipcu przypada termin, w którym pierwsze firmy muszą wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Jeśli jeszcze nie zacząłeś przygotowań do wdrożenia u siebie PPK, warto się za to zabrać, nawet jeśli Twoją firmę obowiązują te późniejsze terminy. Dlaczego?

czytaj więcej »

Zastanawiasz się, z jakiego powodu ITD może zapukać do Twojej firmy? Najczęściej powodem kontroli są: losowanie firmy z rejestru firm transportowych, donos dokonany przez kierowcę lub inną osobę albo wykrycie ciężkiego naruszenia podczas kontroli drogowej. A czego szukają inspektorzy podczas kontroli?

czytaj więcej »

Wielu przewoźników ma wątpliwości, czy przewozy dzieci do szkół traktuje się jako regularne, regularne specjalne, czy okazjonalne. Ma to duże znaczenie, ponieważ w przypadku linii regularnej można korzystać z dopłat do biletów miesięcznych (49% ulgi).

czytaj więcej »

wiper-pixel