WYDANIE ONLINE

Po ostatnich zmianach przepisów przewoźnik nie może już – jak to robiło wiele firm – kserować dowodu osobistego, prawa jazdy czy zaświadczenia ADR kierowcy i wkładać do teczki z dokumentacją. Jak wobec tego masz postępować z tymi dokumentami?

czytaj więcej »

Resort pracy przygotował nowy, pomocniczy wzór świadectwa pracy. Dokument został dostosowany do ostatnich zmian w Kodeksie pracy, dotyczących ochrony danych osobowych pracowników.

czytaj więcej »

Biuro ds. Transportu Międzynarodowego ostrzega, że dołączenie do wniosku skierowanego do BOTM potwierdzenia zlecenia  przelewu, a nie jego wykonania, przedłuża procedurę. Biuro żąda wówczas od przedsiębiorcy dostarczenia dowodu wykonania przelewu.

czytaj więcej »

Wprowadzona będzie opłata depozytowa, doliczana do ceny zakupu olejów smarowych i przemysłowych, m.in. tych używanych w samochodach. Ile wyniesie?

czytaj więcej »

Pojazd, który wzbudzi podejrzenia inspektora przy zwykłej kontroli, zostanie skierowany do szczegółowej kontroli technicznej. Każdy kierowca będzie musiał wozić ze sobą protokół ostatniej drogowej kontroli technicznej.

czytaj więcej »

W związku ze zmianami w Kodeksie pracy, dotyczącymi gromadzenia danych osobowych, zmieniono treść wzoru protokołu powypadkowego. Jak długo możesz stosować dotychczasowy formularz?

czytaj więcej »

Coraz dłuższe oczekiwanie na zapłatę za wykonanie usług jest w branży transportowej prawdziwą plagą. Jest nadzieja, że zmienią to nowe przepisy o zatorach płatniczych. Co w nich przewidziano?

czytaj więcej »

O 2020 roku osoby wykonujące przewozy na podstawie aplikacji typu Uber oraz właściciele takich aplikacji będą mieli nowe obowiązki. Przede wszystkim będą musieli uzyskać wymagane uprawnienia. Jakie?

czytaj więcej »

Znad dróg znikną bramownice, ponieważ viaToll będzie działał w oparciu o system satelitarny. Opłatę będzie można wnieść poprzez aplikację na smartfonie. Nowy system umożliwi też łatwe śledzenie ciężarówek.

czytaj więcej »

Operator Eurotunelu opublikował przewodnik na temat przewozu towarów niebezpiecznych tą trasą. Jakie wskazówki można w nim znaleźć?

czytaj więcej »

Na terenie Francji zabronione ma być spanie w samochodach ciężarowych o DMC do 3,5 tony. Oznacza to, że kierowcy już nie będą mogli spędzać odpoczynków dziennych w tzw. kurnikach.

czytaj więcej »

W Portugalii wprowadzono przepisy, które zezwalają na ruch po drogach tego państwa 25-metrowych ciężarówek. Jest to kolejny kraj, który zdecydował się wpuścić na swoje drogi długie pojazdy.

czytaj więcej »

W Tyrolu od 1 października 2019 r. zaostrzony zostanie tzw. sektorowy zakaz prowadzenia pojazdów przewożących określone grupy towarów. Zabronione zostanie transportowanie ciężarówkami kolejnych rzeczy.

czytaj więcej »

Tegoroczny szczyt G7 odbędzie się w dniach 24–26 sierpnia we francuskim Biarritz. W związku z jego organizacją wprowadzone będą duże zmiany w ruchu drogowym.

czytaj więcej »

Francuzi planują zaostrzenie przepisów dotyczących korzystania z telefonu komórkowego podczas prowadzenia pojazdu. Służby kontrolne będą mogły w takiej sytuacji zatrzymać kierowcy prawo jazdy. Na jak długo?

czytaj więcej »

Są sytuacje, kiedy wpisy manualne mogą zastąpić urlopówkę. Ale w niektórych sytuacjach lepiej użyć zaświadczenia zamiast wpisu manualnego, a są też sytuacje, kiedy nie masz wyboru i zaświadczenie jest konieczne. Jakie to sytuacje?

czytaj więcej »

Przerwa w jeździe ciągłej zawsze zastępuje również przerwę w pracy, ale już przerwa w pracy nie zawsze może zastąpić przerwę w jeździe. Szczególnie uważać muszą ci kierowcy, którzy mają dużo okresów innej pracy. Dlaczego?

czytaj więcej »

Jak wiesz z wcześniejszych numerów, obecnie ewidencję czasu pracy pracowników należy przechowywać przez 10 lat. Ale czy dotyczy to też ewidencji czasu pracy kierowców, skoro ustawa o czasie pracy kierowców przewiduje 3-letni okres jej przechowywania?

czytaj więcej »

Dodatek wypłacany pracownikowi jako wyrównanie wynagrodzenia do poziomu minimalnej stawki godzinowej w innych krajach (np. Niemczech czy Austrii) stanowi składnik wynagrodzenia za pracę i jest wliczany do wynagrodzenia, które odnosimy do polskiej minimalnej płacy.

czytaj więcej »

Każdy kierowca zawodowy musi spełniać wymagania przewidziane w ustawie o transporcie drogowym. Wymogi te dotyczą nie tylko wieku i prawa jazdy określonej kategorii, ale też szkoleń oraz badań lekarskich. Co przewidują?

czytaj więcej »

Coraz częściej w listach przewozowych nadawca określony jest błędnie – wpisany zostaje podmiot, który załadował towar, albo spedytor. Jednak, zgodnie z przepisami, to nie on jest nadawcą, a więc podmiotem, do którego przewoźnik może kierować swoje roszczenia.

czytaj więcej »

Każdy tachograf cyfrowy zbiera oraz przechowuje w pamięci nie tylko dane związane z czasem pracy kierowców, ale również te dotyczące prędkości pojazdu. Co mówią przepisy o zgrywaniu tych danych podczas sczytywania wszystkich danych z tachografu?

czytaj więcej »

wiper-pixel