WYDANIE ONLINE

Prace nad nowymi przepisami o kontrolach technicznych zakończyły się. Kierowca od 7 listopada będzie musiał wozić ze sobą protokół z ostatniej drogowej kontroli technicznej.

czytaj więcej »

Najnowsza nowelizacja Kodeksu pracy niesie ze sobą kilka zmian dotyczących świadectw pracy. Zmieni się termin na wydanie świadectwa, a za jego niedotrzymanie będzie groziła wysoka kara.

czytaj więcej »

Od 1 września weszły w życie nowe przepisy, związane z obrotem olejem opałowym. Przewoźnik musi przed przewozem oleju wpisać w rejestrze SENT specjalny numer identyfikacyjny, inaczej zapłaci 10.000 zł kary.

czytaj więcej »

Jeśli pracodawca prowadzi dla pracownika dwie teczki akt osobowych, jedną dla dokumentacji związanej z umową o pracę zawartą przed 1 stycznia 2019 r., a drugą dla dokumentów wydanych w związku z następną umową, może umieścić łączne świadectwo pracy w obu tych teczkach.

czytaj więcej »

Przy drogach pojawią się nowe znaki ostrzegające przed odcinkowym pomiarem prędkości. Jeśli znajdą się w miejscu, gdzie mogą być słabo widoczne, poprzedzi je jeszcze jeden, dodatkowy znak.

czytaj więcej »

Już niedługo zaświadczenie o braku zakazu wykonywania zawodu kierowcy będzie wydawane dużo szybciej niż teraz. Firma transportowa ma prawo żądać od przyjmowanego do pracy kierowcy przedstawienia takiego zaświadczenia. Może też sama o nie wystąpić.

czytaj więcej »

Firmom zatrudniającym kierowców z Białorusi lub Ukrainy nie jest potrzebny certyfikat rezydencji takich pracowników. Pobranie zaliczki na podatek dochodowy może się odbyć na podstawie oświadczenia złożonego przez cudzoziemca.

czytaj więcej »

Czekają nas zmiany w przepisach o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Od 2020 roku nie będziemy już uwzględniać dodatku za staż pracy przy obliczaniu, czy wynagrodzenie pracownika jest wyższe od pensji minimalnej.

czytaj więcej »

Przepisy o oddawaniu właścicielom pojazdów usuniętych z drogi przez służby zostaną złagodzone. Pojazd będzie oddawany nawet wtedy, gdy właściciel nie zapłacił za jego usunięcie i parkowanie.

czytaj więcej »

W Holandii władze doszły do wniosku, że obowiązujący tam zakaz korzystania z telefonów komórkowych podczas jazdy to za mało. Zamierzają więc zabronić także używania innych urządzeń.

czytaj więcej »

Kierowcy, którzy uniemożliwią innym jazdę „na suwak” lub nie utworzą korytarza życia, zapłacą mandat. Od kiedy wejdą w życie nowe przepisy?

czytaj więcej »

Na Słowenii lepiej nie korzystaj z prywatnych firm oferujących holowanie, bo możesz się stać ofiarą oszustów. Jeśli już zgodzisz się na odholowanie przez prywatną firmę, najpierw podpisz dokument zlecenia.

czytaj więcej »

Jeśli jeździsz do Czech, musisz się przygotować do zmiany operatora systemu, która tam nastąpi. Do 1 grudnia 2019 r. musisz wymienić swoje urządzenie pokładowe na nowe. Obecnie stosowane urządzenia nie będą już działać.

czytaj więcej »

Niemcy doprecyzowali treść przepisów zwalniających samochody z napędem ekologicznym z opłat drogowych. Na żądanie niemieckich służb kontrolnych kierowca musi przedstawić dokumentację potwierdzającą przewagę napędu na gaz ziemny.

czytaj więcej »

Komisja Europejska sprzeciwiła się wielu rozwiązaniom zawartym w Pakiecie Mobilności, np. dotyczącym kabotażu. Przedstawiła też własne pomysły m.in. na wydłużenie czasu jazdy, okresu kontrolowanego przez służby.

czytaj więcej »

Brytyjski rząd rozważa wprowadzenie dziesięciu bezcłowych portów, aby poprawić atrakcyjność Wielkiej Brytanii w zakresie handlu zagranicznego. Wokół tych portów miałyby powstać magazyny, centra dystrybucyjne, a nawet zakłady produkcyjne. Wszystko to w celu zmniejszenia kosztów transportu.

czytaj więcej »

W Internecie i na szkoleniach prowadzonych przez niesprawdzonych prowadzących dość często pojawia się błędna informacja, dotycząca rekompensaty za skrócony odpoczynek tygodniowy. Nie kieruj się nią, bo zapłacisz słoną karę!

czytaj więcej »

Nawet wtedy, gdy oczekiwanie na załadunek albo rozładunek trwa dużo dłużej niż było to planowane, kierowca nie może z tego powodu skrócić odpoczynku i ratować się opisem na wykresówce lub wydruku. Inspektor nie uzna, że jest to odstępstwo od przepisów przewidziane w art. 12 rozporządzenia nr 561/2006.

czytaj więcej »

To wydaje się bardzo proste: aby uchronić się przed karą za nieprawidłowe odebranie odpoczynku tygodniowego, trzeba pilnować tylko dwóch liczb: długości odpoczynku i momentu jego rozpoczęcia. Jednak jeśli zagłębimy się w szczegóły przepisów, sprawa nie jest już taka prosta.

czytaj więcej »

Zakaz zaczynania pracy dwa razy w tej samej dobie obejmuje tylko niektórych kierowców. Czy wiesz, których i jak sobie z tym poradzić? A także kto może Cię skontrolować w tym zakresie – PIP czy ITD?

czytaj więcej »

Przepisy nie wymagają, aby w przedsiębiorstwach, które wykonują przewozy na potrzeby własne, wyznaczać osobę zarządzającą transportem i zgłaszać ją do jakichkolwiek organów. Jeśli jednak jesteś szefem takiej firmy, lepiej wyznacz, kto jest za co odpowiedzialny, bo inaczej sam będziesz płacił wszystkie kary.

czytaj więcej »

Bywa, że firma wysyłająca ładunek ma magazyn zlokalizowany w innym mieście niż dział sprzedaży zajmujący się fakturami i atestami, które towarzyszą przesyłkom. Wygodniej byłoby więc przesyłać dokumenty mailem, zamiast dołączać do towaru. Ale czy zawsze można to zrobić?

czytaj więcej »

Zdarza się, że pracownik wnioskuje o wydanie mu kopii informacji o przychodach. Jak należy wydać taką kopię i jak udokumentować jej wydanie w dokumentacji pracownika?

czytaj więcej »

wiper-pixel