WYDANIE ONLINE

Przewozy propanu, butanu lub mieszanin propanu oraz butanu od 1 grudnia będzie trzeba zgłaszać do sytemu SENT, a potem uzupełniać i aktualizować zgłoszenie. Podczas przewozów tego rodzaju ładunków kierowca będzie też musiał używać geolokalizatora.

czytaj więcej »

Wielu kierowców źle stosuje przepisy, które upoważniają ich do 10-godzinnej jazdy w ciągu dnia. W związku z tym inspektor w czasie kontroli uznaje przedłużenie za niedozwolone i wymierza karę. Albo kierowca niepotrzebnie komplikuje sobie pracę. Jakie błędy mogą to spowodować?

czytaj więcej »

Po 1 stycznia 2020 roku właściciel pojazdu sprowadzonego z jednego z krajów UE będzie miał tylko 30 dni na jego zarejestrowanie. Osoba, która tego nie zrobi, zapłaci nawet 1.000 zł kary.

czytaj więcej »

Na początku października ruszy drugi nabór wniosków o dofinansowanie deficytowych linii autobusowych. Jeśli chcesz wykonywać tego rodzaju przewozy, zgłoś się – w pierwszej turze brakowało chętnych.

czytaj więcej »

Nowe pojazdy dostawcze o DMC do 3,5 tony, rejestrowane na terenie krajów Unii Europejskiej oraz Szwajcarii, Norwegii, Turcji, Lichtensteinu i Izraela, od 1 września 2019 r. muszą sprostać cyklowi pomiaru emisji spalin WLTP. Niektórym modelom się to nie uda, więc zostaną wycofane.

czytaj więcej »

Czechy dołączyły do grupy krajów, które dopuszczają na swoich drogach ruch tzw. długich pojazdów ciężarowych. Z tym że dotyczy to tylko niektórych rodzajów dróg i jest możliwe po uzyskaniu specjalnego zezwolenia.

czytaj więcej »

Poprzez ratyfikację protokołu dodatkowego do Konwencji CMR Polska dołączyła do grona państw, w których wolno stosować elektroniczny list przewozowy (e-CMR). Jest to możliwe od 11 września. Jakie korzyści może Ci przynieść używanie listu w firmie elektronicznej?

czytaj więcej »

Przewoźnicy, którzy wykonują przewozy na terenie Czech, mają już tylko nieco ponad 2 miesiące na wymianę urządzenia pokładowego. Żeby zamienić dotychczas używany box na nowy, musisz się zarejestrować w nowym systemie.

czytaj więcej »

Holenderskie ministerstwo transportu chce wprowadzić opłaty dla samochodów ciężarowych za poruszanie się po drogach. Wysokość stawki będzie zależała od liczby przejechanych kilometrów i klasy emisji spalin pojazdu.

czytaj więcej »

Niebawem ITD we wszystkich województwach będzie dysponowała mobilnymi stacjami kontroli, a od 7 listopada ruszą kontrole techniczne na nowych zasadach. Jeśli chcesz, możesz zobaczyć, jak wygląda taka kontrola.

czytaj więcej »

Władze Hiszpanii rozważają uruchomienie w tym kraju powszechnego systemu opłat drogowych. Hiszpański rząd chce w ten sposób zebrać dodatkowe środki na utrzymanie i rozbudowę dróg.

czytaj więcej »

Na 14 tys. przejazdów kolejowych znalazły się odblaskowe naklejki zawierające indywidualne numery skrzyżowań torów i dróg oraz telefony alarmowe. Kierowca, który utknie na przejeździe, powinien jak najszybciej pod nie zadzwonić.

czytaj więcej »

Do 31 października 2019 r. trzeba wpłacić na rachunek bankowy ZFŚS dodatkową sumę,  wynikającą ze zwiększenia wysokości odpisu. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019, który trafił do Sejmu.

czytaj więcej »

Przewoźnicy, którzy zatrudniają kierowców z Ukrainy, muszą pamiętać, że ważność ich prawa jazdy w Polsce wynosi tylko 6 miesięcy. Kiedy ten okres minie, trzeba wymienić dokument. Jednak od tej zasady są wyjątki.

czytaj więcej »

Nazwy miast położonych u naszych sąsiadów będą w Polsce zapisywane na znakach drogowych nie tylko po polsku, lecz również w oryginalnym języku. Jak dokładnie będzie to wyglądało?

czytaj więcej »

W Norwegii zaczną obowiązywać nowe przepisy, które pozwolą deportować kierowców, łamiących przepisy drogowe, do państwa, z którego pochodzą. Zobacz, za jakie wykroczenia i od kiedy będą grozić takie sankcje.

czytaj więcej »

W przyszłym roku ruch ciężarowy w Tyrolu też będzie ograniczony, podobnie jak w tym. Tyle że system będzie zautomatyzowany. Zobacz, w których dniach możesz się spodziewać utrudnień w ruchu.

czytaj więcej »

Opłaty za przejazd drogami płatnymi w Austrii zostaną podwyższone od 1 stycznia 2020 r. Więcej zapłacą właściciele zarówno pojazdów dostawczych, jak i ciężarówek. Jak co roku, zacznie też obowiązywać nowy wzór winiety.

czytaj więcej »

Projekt zmian w Kodeksie drogowym przedstawił niemiecki minister transportu i infrastruktury cyfrowej. Wśród nowych przepisów są również wymogi przewidziane specjalnie dla kierowców samochodów ciężarowych.

czytaj więcej »

Truck Parking Europe jest aplikacją, która pozwala na zdalne zarezerwowanie miejsca parkingowego dla ciężarówki. Teraz zostały do niej dołączone kolejne niemieckie parkingi. Gdzie możesz je znaleźć?

czytaj więcej »

Na forach internetowych o transporcie można znaleźć informację, że organy kontrolne WE, w tym ITD, mogą kontrolować na drodze dokumenty kierowców z okresu dłuższego niż 28 dni na podstawie rozporządzenia nr 2016/403/WE. Czy rzeczywiście tak jest?

czytaj więcej »

Kierowca musi dostać od pracodawcy, oprócz standardowych dokumentów, wręczanych innym pracownikom, również dokumenty przewidziane specjalnie dla tej grupy zawodowej. Sprawdź, czy nie przeoczyłeś żadnego z nich.

czytaj więcej »

Może się zdarzyć, że chcesz rekompensować nadgodziny i pracę w nocy ryczałtem, a dyżury zaliczkami, ale jednocześnie od czasu do czasu korzystać też z rekompensaty w formie oddawania czasu wolnego. Czy jest to możliwe?

czytaj więcej »

Szczególnie w małych firmach czasem zdarza się sytuacja, że nagle trzeba odprowadzić gdzieś samochód, ale żaden z zatrudnionych kierowców nie może tego zrobić. Wówczas przydaje się pomoc innej osoby, np. członka rodziny właściciela firmy. Czy taka osoba musi mieć w prawie jazdy kod 95?

czytaj więcej »

wiper-pixel