WYDANIE ONLINE

Weszły w życie nowe przepisy dotyczące typowania firm wykonujących przewozy drogowe do następnej kontroli w siedzibie firmy. Sprawdź, w jakiej sytuacji to Twoja firma zostanie wskazana do kontroli.

czytaj więcej »

Kierowca, który pracuje w porze nocnej, łącznie w tym samym dniu nie może pracować dłużej niż przez 10 godzin. Za nieprzestrzeganie tych przepisów można dostać karę i od ITD, i od PIP. Czy w innych krajach, np. w Niemczech, również obowiązuje taki nakaz?

czytaj więcej »

Zmieniły się przepisy, według których ITD prowadzi kontrole na drogach i w firmach. W nowym rozporządzeniu przewidziano m.in. nowe wzory protokołów z kontroli ITD oraz decyzji o nałożeniu kary.

czytaj więcej »

Jak informowaliśmy w poprzednich numerach, prezes UODO uznał, że badanie stanu trzeźwości pracownika może przeprowadzić tylko policja. Pracodawcy nie wolno tego robić. Teraz takie stanowisko potwierdził resort pracy.

czytaj więcej »

Na terenie Niemiec od przyszłego roku będzie trzeba mieć na osiach skrętnych ciężarówki albo autobusu zimowe opony. Określona zostanie też nowa definicja opon zimowych. Które opony będą spełniać wymagane warunki?

czytaj więcej »

Nieuczciwym przewoźnikom, których ciężarówki jeżdżą na oleju opałowym zamiast na napędowym, będzie groził zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Takie zmiany mają być wprowadzone do Kodeksu karnego skarbowego (kks).

czytaj więcej »

Przyszłoroczna podwyżka pensji minimalnej będzie jeszcze wyższa niż początkowo podawał rząd. Minimalne wynagrodzenie wzrośnie w 2020 roku do 2.600 zł, a minimalna stawka godzinowa wypłacana na podstawie umowy zlecenia do 17 zł.

czytaj więcej »

Jeśli dojdzie do bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, kierowcy będą czekali na przeprawę przez kanał La Manche nawet 2,5 dnia. Takie prognozy zawiera brytyjski raport, opisujący, jakie skutki będzie miał brexit, jeśli Wielka Brytania i Unia nie osiągną porozumienia.

czytaj więcej »

W dniach 17–18 września w Moskwie przedstawiciele Polsko-Rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. Międzynarodowych Przewozów Drogowych doszli do porozumienia w sprawie zezwoleń na transport między tymi krajami na 2020 rok. Zezwoleń będzie tyle, ile w tym roku.

czytaj więcej »

Sierpniowy nabór wniosków miał być jedynym naborem na ten rok, ale rząd zdecydował się uruchomić jeszcze jeden. Już niedługo samorządy będą szukały przewoźników do obsługiwania deficytowych linii jeszcze w tym roku.

czytaj więcej »

Komisja Transportu w Parlamencie Europejskim skierowała pakiet do dalszych prac. Nie skorzystała z możliwości przekazania go z powrotem do Komisji Europejskiej, aby ta jeszcze raz przygotowała całkiem nowy projekt przepisów. Co to dla nas oznacza?

czytaj więcej »

Przepisy, nakładające na kierowców obowiązek tworzenia tzw. korytarzy życia oraz stosowania jazdy „na suwak”, gdy zmniejsza się liczba pasów ruchu na drodze, trafiły do Sejmu. Kiedy zaczną obowiązywać?

czytaj więcej »

Czesi przygotowują trzy zmiany ważne dla kierowców: jedną dobrą i dwie trochę gorsze. Wyprzedzanie ciężarówką będzie zakazane przez cały rok, na drogach prowadzonych ma być więcej kontroli. Przybędzie za to miejsc parkingowych.

czytaj więcej »

Brytyjczycy pracują nad zmianą przepisów, która wprowadzi nowe obowiązki dotyczące ogumienia w pojazdach ciężarowych. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie w planowanym kształcie, nie będziesz mógł się poruszać po brytyjskich drogach na bieżnikowanych oponach.

czytaj więcej »

Na razie nic nie wskazuje na to, aby prace nad wdrożeniem ram prawnych dotyczących e-CMR w Polsce szybko się rozpoczęły. Wygląda na to, że wcześniej niż przepisy zostanie opracowana technologia, ponieważ tym zajmą się prywatne firmy.

czytaj więcej »

Jeśli kierowca nie zadbał o pojazd, chociaż według umowy miał taki obowiązek, i w efekcie naraził swojego pracodawcę na szkody, to może być zwolniony dyscyplinarnie. Ale tylko w określonych okolicznościach.

czytaj więcej »

Kierowca za pracę w niedzielę lub święto może dostać różne wynagrodzenie. Zależy ono od tego, czy praca była planowana, a także czy kierowca dostał wolny dzień z tego tytułu, czy nie. Jak masz stosować te przepisy w praktyce?

czytaj więcej »

Zazwyczaj o odpowiedzialności za źle zamocowany ładunek mówi się w kontekście: kto musi zapłacić, jeśli towar został uszkodzony. Ale złe mocowanie może też być przyczyną wypadku, w którym ktoś odniesie obrażenia albo uszkodzona zostanie ciężarówka. Kto będzie za to odpowiedzialny?

czytaj więcej »

Na zdjęciu wykonanym przez fotoradar często znajdują się dwa pojazdy, jadące równo obok siebie w jednym kierunku sąsiednimi pasami. Czy w takim przypadku da się określić, który kierowca przekroczył prędkość, a więc kto powinien zapłacić mandat?

czytaj więcej »

Od 1 października 2019 r. pojazdy dwupaliwowe, napędzane oprócz oleju napędowego także gazem ziemnym, mogą korzystać z ulgi w opłatach drogowych w Niemczech tylko wtedy, gdy są wyposażone w zbiorniki tego gazu o odpowiedniej pojemności. Jaka to pojemność?

czytaj więcej »

wiper-pixel