WYDANIE ONLINE

Jeżeli importer nie dokona zgłoszenia w nowym systemie, Twój samochód 14 grudnia nie zostanie przepuszczony przez granicę. Od tego dnia zaczną obowiązywać nowe wymogi dotyczące importu do Polski i UE żywności pochodzenia niezwierzęcego spoza Unii Europejskiej.

czytaj więcej »

Od 2020 roku zmienią się przepisy regulujące kwalifikację wstępną i okresową kierowców. Wojewoda będzie mógł „odebrać” kierowcy kod 95, a inspektorzy ITD będą w danych z tachografu sprawdzać, czy kierowca naprawdę był na szkoleniu.

czytaj więcej »

Unia Europejska zamierza w najbliższym czasie znacznie obniżyć emisję dwutlenku węgla. Ma w tym pomóc duża podwyżka opłat drogowych, a co za tym idzie – wykonywanie większości przewozów koleją zamiast, jak dziś, samochodami.

czytaj więcej »

Sprawy związane z zatrudnianiem cudzoziemców w Polsce mają być prowadzone sprawniej i szybciej. Cały obieg dokumentów będzie się odbywał elektronicznie, rozważane jest także wydłużenie dozwolonego czasu zatrudnienia cudzoziemca.

czytaj więcej »

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowymi wzorami oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych. Zmienione formularze będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. i mają uwzględniać ostatnie zmiany w przepisach podatkowych. Co dokładnie się zmieni?

czytaj więcej »

Rozpoczęły się prace nad projektem nowej ustawy o doręczeniach elektronicznych. Ma ona wejść w życie 20 października 2020 r. Od tego dnia e-doręczenia będą podstawowym sposobem wymiany pism z urzędami.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia w Holandii zaczną obowiązywać nowe przepisy dla samochodów ciężarowych dotyczące wyprzedzania. Będzie więcej dróg, na których ten manewr jest zakazany.

czytaj więcej »

Prace nad zmianami w prawie o ruchu drogowym, które zapowiadaliśmy w poprzednich numerach, dobiegły końca. Po 6 grudnia tworzenie tzw. korytarzy życia oraz stosowanie jazdy „na suwak”, gdy zmniejsza się liczba pasów ruchu na drodze, będą obowiązkowe.

czytaj więcej »

Polsko-Ukraińska Komisja Mieszana ds. Międzynarodowych Przewozów Drogowych ustaliła, że w 2020 roku liczba zezwoleń na transport pomiędzy Ukrainą a Polską nie zmieni się. I jeden, i drugi kraj dostanie po 160 tys. zezwoleń.

czytaj więcej »

Polska to trzeci w Europie kraj, w którym możliwe stało się korzystanie z aplikacji Uber Freight. Do tej pory aplikacja ta została wprowadzona również w Niemczech i Holandii. Na jakiej zasadzie działa giełda?

czytaj więcej »

Olej palmowy od 1 stycznia 2020 r. zniknie z listy biopaliw korzystających z zachęt podatkowych we Francji. Koszty tej decyzji obciążą koncerny paliwowe, a w rezultacie pośrednio także nas.

czytaj więcej »

Rząd obiecuje, że mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z jeszcze większych niż w tym roku ulg w składkach na ZUS. Składki zostaną obniżone i będą liczone proporcjonalnie od dochodu. Takie zmiany przewiduje projekt „Mały ZUS plus”, który ma być wprowadzony od 1 stycznia 2020 r.

czytaj więcej »

Bułgaria dołączy do grona krajów, w których obowiązują elektroniczne opłaty drogowe dla pojazdów ciężarowych. Nowy system elektroniczny ma w tym kraju obowiązywać od 1 marca 2020 r.

czytaj więcej »

Tak jak zapowiadaliśmy w poprzednich numerach, w Czechach 1 grudnia został uruchomiony nowy system poboru elektronicznych opłat drogowych. Przez pierwszy miesiąc obowiązuje tylko na autostradach, ale od 1 stycznia 2020 r. obejmie też drogi I kategorii.

czytaj więcej »

Bardzo wiele firm korzysta z ułatwienia dotyczącego prowadzenia ewidencji czasu pracy, które jest przewidziane dla kierowców. Oczywiście chodzi o możliwość prowadzenia ewidencji w formie zapisów z tachografów. Jednak niektórzy pracodawcy zapominają, że do tak prowadzonej ewidencji trzeba dodać jeszcze jeden dokument.

czytaj więcej »

Charakter pracy niektórych kierowców wymaga wielu długich postojów w ciągu dnia, poświęconych na załadunki bądź rozładunki. Wówczas czasu postojów może być więcej niż czasu jazdy. Zobacz, jak w takiej sytuacji rozliczać czas pracy.

czytaj więcej »

Zgodnie z przepisami przewóz pojazdem o więcej niż 9 miejscach, łącznie z miejscem dla kierowcy, to przewóz drogowy. Wykonujący go kierowca zleceniobiorca jest traktowany jako osoba niezatrudniona przez przedsiębiorcę, ale osobiście wykonująca przewozy drogowe na jego rzecz.

czytaj więcej »

Często kierowcy zatrudnieni na zlecenie prowadzą własną działalność gospodarczą i sami odprowadzają składkę na ZUS. Mogą więc sami złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia A1. Ale czy będzie ono respektowane przez władze Niemiec albo Francji, gdy kierowca jedzie na zlecenie innego przedsiębiorcy?

czytaj więcej »

Przepisy umowy ADR w żaden sposób nie odnoszą się do DMC pojazdu, który ma przewozić towary niebezpieczne. Jednak ograniczenia z tym związane są przewidziane w innych przepisach.

czytaj więcej »

Sądy coraz częściej stają po stronie przewoźników w przypadku kar za przeważenie i zbyt duży nacisk osi. Warto więc odwoływać się od tych kar, szczególnie gdy ważenie zostało wykonane wagą SAW albo dostałeś karę na drodze o nośności 8 lub 10 ton.

czytaj więcej »

wiper-pixel