WYDANIE ONLINE

Można będzie dostać sporą dopłatę na zakup ciężarówki z napędem ekologicznym. Niestety, prawdopodobnie skorzystają z nich tylko firmy wykonujące przewozy na potrzeby własne, a przewoźnicy nie.

czytaj więcej »

Komisja Europejska chce szybszego wprowadzenia inteligentnych tachografów II generacji, które będą rejestrować przekraczanie granic oraz załadunki i rozładunki. Trwają też prace nad zastąpieniem tachografów przez smartfony lub tablety.

czytaj więcej »

ITD chce zmienić procedurę, którą stosuje do ściągania mandatów za przekroczenia prędkości zarejestrowane przez fotoradary. Chodzi o to, żeby nie można było uniknąć kary, wskazując, że ktoś inny prowadził auto.

czytaj więcej »

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe druki ZUS RCA, ZUS DRA i ZUS IMIR. Zmiany mają związek z wprowadzeniem pracowniczych planów kapitałowych oraz ulg w wysokości składek.

czytaj więcej »

Informacje o przebiegu wszystkich pojazdów zostały udostępnione on-line. Może je sprawdzić każda osoba, która wpisze do systemu wymagane dane samochodu.

czytaj więcej »

Wielka Brytania przestała być częścią Unii Europejskiej, ale na razie dla polskich przewoźników nic się nie zmieniło. Okres przejściowy potrwa dwa lata, więc zmian możemy się spodziewać dopiero w 2022 roku.

czytaj więcej »

Państwowa Inspekcja Pracy uruchomiła następny numer telefonu dla osób z Ukrainy zatrudnionych w Polsce. Specjaliści z PIP udzielają po ukraińsku porad na temat polskiego prawa pracy.

czytaj więcej »

W Komisji Europejskiej trwają rozmowy o obowiązkowym wprowadzeniu płac minimalnych we wszystkich krajach Europy. Na razie projekt jest w konsultacjach społecznych.

czytaj więcej »

Dania zamierza wprowadzić obowiązek wypłacania duńskich stawek minimalnych zagranicznym kierowcom, wykonującym w tym kraju przewozy. Jakiego rodzaju transportu ma to dotyczyć?

czytaj więcej »

Od 1 marca w Holandii zacznie działać nowa platforma do zgłaszania delegowania kierowców. Pracodawca w transporcie może dokonać zgłoszenia ramowego na cały rok, ale ma to jeden minus. Jaki?

czytaj więcej »

Karany będzie nie tylko przewoźnik, lecz również kierowca. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 1 marca 2020 r.

czytaj więcej »

Od 1 kwietnia w Wiedniu wprowadzony będzie zakaz skrętu w prawo dla dużych ciężarówek bez asystenta skrętu. Ma to wyeliminować wypadki, do których dochodzi, ponieważ kierowca nie zauważył pieszego albo rowerzysty z powodu martwego pola.

czytaj więcej »

Do krajów, przez które można przejechać bez kontroli celnej dzięki użyciu karnetu TIR, dołączyła Arabia Saudyjska. Natomiast przewoźnicy wykonujący transport na Białoruś mogą teraz bezpłatnie korzystać z aplikacji TIR-EPD.

czytaj więcej »

Zdarza się, że koniec pracy kierowcy nie przypada w tym samym momencie, co koniec jazdy, a kierowca uzupełnia wcześniejsze wpisy manualne następnego dnia po powrocie do samochodu. Czy w takiej sytuacji trzeba dwa razy wpisać do tachografu symbol kraju?

czytaj więcej »

Kierowcy czekają czasem na załadunek w kabinie nawet kilka godzin. Ten okres, jak każda inna aktywność, musi być zarejestrowany, ale jak należy go oznaczyć? Przepisy na ten temat są skomplikowane, więc podpowiadamy, jak sobie z nimi poradzić.

czytaj więcej »

Na rynku coraz bardziej brakuje kierowców, więc pracodawcy chętnie zatrudniają coraz młodsze osoby na to stanowisko. Są wśród nich również uczniowie szkół policealnych i studenci. Jeśli też nosisz się z takim zamiarem, to weź pod uwagę, że nie możesz takiej osobie powierzyć przewozów międzynarodowych, ponieważ nie uzyskasz zaświadczenia A1.

czytaj więcej »

Większość firm transportowych ma jeszcze wprowadzenie pracowniczych planów kapitałowych przed sobą. Nie warto jednak czekać z wyborem instytucji finansowej do ostatniej chwili.

czytaj więcej »

ZUS podczas kontroli przedsiębiorcy w zakresie prawidłowości opłacania składek za pracowników może chcieć ich przesłuchać. Musi o tym powiadomić właściciela firmy i zagwarantować mu udział w przesłuchaniu.

czytaj więcej »

Przewoźnik musi składać potwierdzenie, że spełnia wymagania finansowe, nie tylko wtedy, gdy uzyskuje zezwolenie czy licencję, ale także wtedy, gdy kupuje nowy samochód na potrzeby działalności. Sprawdź, czy kapitał zapasowy lub zakładowy też będzie się liczył.

czytaj więcej »

Gdy pojazd wykonuje na zmianę przewozy związane z utrzymaniem i kontrolą dróg oraz inne przewozy, kierowca jest zwolniony z używania tachografu wyłącznie podczas przewozów w związku z utrzymaniem dróg. Podczas kontroli firma musi udowodnić, że taki był charakter przewozów.

czytaj więcej »

wiper-pixel