WYDANIE ONLINE

Inspektorzy ITD będą sprawdzać podczas kontroli w danych z tachografu, czy kierowca naprawdę był na szkoleniu, czy tylko podpisał się na liście obecności. Testy kwalifikacyjne będą się odbywać w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego, a kierowcy i kierownikowi ośrodka będzie groziła odpowiedzialność karna za podanie nieprawdziwych danych. Co jeszcze się zmieni?

czytaj więcej »

Obniżony zostanie wiek wymagany dla kierowców autokarów turystycznych. Kierowcy małych pojazdów nie będą musieli robić badań lekarskich i psychologicznych, a niektórzy  kierowcy ciężarówek będą zwolnieni z obowiązku szkolenia okresowego lub kwalifikacji wstępnej.

czytaj więcej »

Kierowanie pojazdem od 3,5 do 4,25 tony stanie się możliwe na podstawie prawa jazdy kat. B, jeśli samochód będzie zasilany gazem ziemnym lub prądem. Od kiedy?

czytaj więcej »

Wzrosły stawki za przejazd odcinkiem A2 między Nowym Tomyślem a Koninem. Podwyższone stawki obowiązują od 2 marca 2020 roku, od godziny 6.00 rano. Więcej musimy zapłacić za wszystkie typy pojazdów.

czytaj więcej »

Tak jak zapowiadaliśmy w poprzednich numerach, od 1 marca polskich kierowców, którzy wykonują w Holandii przewozy w ramach kabotażu lub transportu międzynarodowego, trzeba zgłaszać w nowym, elektronicznym systemie delegowania. Zgłoszeniu nie podlega tranzyt.

czytaj więcej »

Zmieniły się zasady dotyczące wydawania zezwoleń na przewozy zagraniczne EKMT. To, ile zezwoleń możesz dostać, zależy od liczby pojazdów spełniających wymagane normy emisji spalin.

czytaj więcej »

Firmy transportowe są wśród przedsiębiorstw najbardziej narażonych na straty z powodu epidemii koronawirusa. Dlatego mają być dla nich opracowane specjalne ułatwienia, wprowadzone w związku z epidemią. Przewoźnicy będą mogli też skorzystać z ulg skierowanych do wszystkich przedsiębiorców. Jakie to ułatwienia i ulgi?

czytaj więcej »

Samo oświadczenie, że wykresówek oraz danych z tachografu brakuje, ponieważ Ci je ukradziono, nie wystarczy. Podczas kontroli ITD trzeba przedstawić dowody, że dokumenty były starannie zabezpieczone, a sprawa zgłoszona na policję.

czytaj więcej »

Świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są przyznawane pracownikom na podstawie dokumentów, które zawierają dane osobowe jego i jego rodziny. Dlatego pracodawca musi przestrzegać w tym zakresie określonych obowiązków.

czytaj więcej »

Wprowadzenie pakietu mobilności spowoduje zmiany w rozporządzeniu nr 561/2006 o czasie pracy kierowców oraz rozporządzeniu nr 165/2014 o tachografach. Przede wszystkim zmieni się długość okresu kontrolowanego przez ITD, ale też reguły dotyczące odpoczynków kierowcy i maksymalnego czasu jazdy.

czytaj więcej »

Zasady delegowania kierowców mają być takie same we wszystkich krajach UE. Obowiązki związane z delegowaniem będą zależały od rodzaju przewozu, a nie od kraju, do którego jedzie kierowca ciężarówki bądź autokaru.

czytaj więcej »

Koronawirus rozprzestrzenia się w Europie, coraz więcej jest też przypadków zachorowania w naszym kraju. Jakie prawa mają w związku z tym kierowcy? A jakie obowiązki mają ich pracodawcy?

czytaj więcej »

Kabotażu nie będzie można wykonywać wciąż tym samym pojazdem, ciężarówki będą musiały wracać do siedziby firmy co 4 tygodnie, kontrole finansowe będą częstsze i dokładniejsze, a na wykonywanie transportu międzynarodowego pojazdem do 3,5 t będzie trzeba mieć licencję.  

czytaj więcej »

Kierowca nie może zabierać pasażerów z miejsca nieujętego w zezwoleniu, nawet jeśli dotychczasowy przystanek został zamknięty na czas remontu drogi. Przed karą nie obroni tłumaczenie, że na przystanku nie ma informacji o jego zamknięciu.

czytaj więcej »

WSA w Warszawie potwierdził, że urząd skarbowy ma prawo zablokować konto firmowe przedsiębiorcy bez żadnych dowodów. Wystarczy, że podejrzewa przedsiębiorcę o oszustwa podatkowe.

czytaj więcej »

Często przewoźnik sam nie jest w stanie wykonać wszystkich zleceń i posiłkuje się podwykonawcami – kolejnymi przewoźnikami. Jeśli też Ci się to zdarza, sprawdź, jak się zabezpieczyć w umowie z podwykonawcą, żeby nie „wystawił Cię do wiatru”.

czytaj więcej »

wiper-pixel